Ilyen gyorsan hozhatnak érezhető változást az oltások

Ilyen gyorsan hozhatnak érezhető változást az oltások

Címlap / Hírek / Ilyen gyorsan hozhatnak érezhető változást az oltások / 2. oldal

Úgy vártuk az oltást, mint a megváltót, és most, hogy itt van, mindenkinek egy kérdése van: mikor hozhatják vissza a régi, jól ismert hétköznapjainkat?

Tömegmegfigyelés

Izrael az a hely, ahol a legelső bizonyítékokat kereshetjük arra vonatkozóan, hogy a tömeges oltás miként változtathatja meg a dolgokat. Az ország gyorsabban oltotta be polgárait, mint bármelyik másik. Január 19-ig, egy hónappal a kampány megkezdése után Izrael 9 millió lakosának 26%-a már legalább az első oltását megkapta. Ahogy máshol, itt is az idősebbek oltásával kezdték a kampányt, és már le lehet vonni néhány következtetést.

Egy nemrégiben készült elemzésben Ran Balicer, a tel-avivi Clalit Kutatóintézet és munkatársai napról napra összehasonlították egy 200 000, 60 év feletti lakosból álló csoport tagjait, akiket beoltottak egy egyébként hasonló, be nem oltott egyének csoportjával.

Nyomon követték a csoportok közötti fertőzési arány különbségeit. Összehasonlították a bennük lévő emberek Covid-teszt eredményeivel, amit releváns tünetek vagy Covid-pozitív kontakt esetén is elvégeztek.

A vizsgálat első 12 napjában a pozitív tesztarányok azonosak maradtak a csoportok között. A 13. napon az oltott csoportban az arány kissé csökkent. Aztán a 14. napon harmadával csökkent. A kutatók azt mondják, némi csalódást jelent, hogy ez az arány nem volt magasabb. A szóban forgó Pfizer-BioNTech oltásból két adagot javasolt beadni, így a kép csak a második oltási kör után lesz egyértelmű. Természetesen változhat a helyzet a fiatalabb oltottaknál is.

Az izraeli példa

Izrael tömeges oltási kampányának kórházi felvételekre gyakorolt korai ​​hatása mérsékeltebb, két zavaró változó miatt. Az ország nemzeti zárolása, amely az oltások hatásától függetlenül csökkenti az arányt, és a b.1.1.7 terjedése. Ez a vírus egyik változata, amelyet először Nagy-Britanniában észleltek, és amely sokkal fertőzőbb, és ezért hajlamos felfelé tolni az arányt.

A tényezők ilyen kombinációja azonban számos európai országban és az Egyesült Államok egyes részein is tapasztalható.

Ami most izraeli kórházakban történik, annak előképe, hogy mire számíthatnak ezek az országok a következő hetekben és hónapokban.

Január 2-án, két nappal az után, hogy a 60 év feletti beoltottak aránya elérte a 40%-ot, az izraeli kórházak levegővételnyi szünethez jutottak. A kritikus állapotban lévő Covid-betegek száma ebben a korcsoportban körülbelül 30%-kal nőtt a január 2. előtti héten, és a következő héten is – de az ezt követő héten csak 7%-kal. Ezzel szemben a 40 és 55 év közöttiek között (akiket akkoriban sokkal alacsonyabb arányban oltottak be) a kritikus betegek számának heti változása állandó maradt, e három hét mindegyikében 20-30% -kal nőtt.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»