Ilyen gyorsan hozhatnak érezhető változást az oltások

Ilyen gyorsan hozhatnak érezhető változást az oltások

Címlap / Hírek / Ilyen gyorsan hozhatnak érezhető változást az oltások

Úgy vártuk az oltást, mint a megváltót, és most, hogy itt van, mindenkinek egy kérdése van: mikor hozhatják vissza a régi, jól ismert hétköznapjainkat?

Az oltások kétféleképpen csökkentik a halálozási arányt és a kórházi esetek számát: közvetlenül védik az oltottakat, megakadályozva, hogy megbetegedjenek; és közvetett védelmet nyújtanak a be nem oltottaknak, mert azok, akik már védettek, kisebb eséllyel fogják megfertőzni őket. A kombinált hatás mérése – és annak beindulási sebessége – csak akkor lehetséges, ha a tömeges oltás jól halad. De már éreznek korai eredmények – írja az Economist.

A legtöbb ország az időseket oltja be először, az egészségügyi dolgozókkal együtt. A halálos kimenetelű Covid-19 fertőzések ha nem is kizárólag, de legnagyobb arányban – például Angliában 85% – a 70 évesnél idősebb megbetegedettek között fordul elő. Szintén ők azok, akik nagyobb valószínűséggel szorulnak kórházi ellátásra, ha elkapják a betegséget.

Emiatt, ha ez a korosztály megkapja az oltásait, a kórházi felvételek számának és a halálesetek számának néhány héten belül érezhetően csökkennie kell. Az egészségügy leterheltsége azonban valószínűleg így is megmarad, amíg a középkorúak is meg nem kapják az oltásaikat.

Az intenzív osztályokon a legnagyobb a nyomás

Az Economist adatai szerint jelenleg a legnagyobb nyomás az intenzív osztályokon van, ahol a betegek többsége 50 és 60 év közötti. Ennek oka, hogy mivel a lélegeztetőgépek nagyon megterhelik a szervezetet, sok idős beteg egyszerűen nem elég erős ahhoz, hogy rátegyék őket.

Emiatt alakulhat ki az a látszólagos ellentmondás, hogy több 70 fölötti kerül kórházba, mégsem az ő körükből vannak a legtöbben az intenzív ellátásban.

Az angol kórházakban található Covid intenzíven például jelenleg körülbelül annyi 20-49 éves beteget kezelnek, mint 70 éves vagy annál idősebb beteget.

Ez a minta azt jelentheti, hogy ahol az oltás lassú, ott a középkorú emberek koronavírussal összefüggő halálozásainak száma az elkövetkező hetekben és hónapokban még tovább nőhet, mivel az intenzív osztályok továbbra is leterheltek. Normális esetben ezeknek az egységeknek betegenként egy nővérük van.

Az intenzíven dolgozó nővéreknek azonban egyre több betegről kell gondoskodniuk. Két, nemrégiben készült tanulmány, egy angliai és egy izraeli, arra a következtetésre jutott, hogy amikor az általuk vizsgált Covid intenzívek maximálisan feltöltötték, a halálozás körülbelül 20-25%-kal magasabb volt, mint amire az érintett betegek jellemzői alapján számítani lehetett volna.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»