A fehér csodaital: immunerősítő és rákmegelőző

A fehér csodaital: immunerősítő és rákmegelőző

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A fehér csodaital: immunerősítő és rákmegelőző

Szerencsére mióta megnőtt a kereslet az egészséges élelmiszerek iránt, kecsketejet is lehet kapni minden nagyobb boltban vagy piacon.

Sokáig a vidéki nyaralásból hazaérkezők történeteinek misztikus kelléktárába tartozott, mint a kemencében sült lángos, vagy a cserépkályha. Szerencsére mióta megnőtt a kereslet az egészséges élelmiszerek iránt, kecsketejet is lehet kapni minden nagyobb boltban vagy piacon. Igaz, a tehéntejhez képest jóval drágább, de rengeteg kedvező tulajdonságával kárpótol ezért.

Könnyebb lebontani

Azt már tudjuk, hogy a tej fogyasztás milyen fontos gyerekkorban, hiszen kalcium tartalma segíti a csontok növekedését, de a tej a kognitív képességek fejlesztésében is szerepet játszik. A gyerekek érzékeny gyomrának a kecsketej tökéletes választás, mivel könnyű lebontani – olyannyira, hogy nagyanyáink tápszer híján ezt adták az újszülöttnek, ha az anya valamiért nem tudta táplálni. Azért te inkább várd meg, míg a pici eléri az egyéves kort!

Egy új-zélandi klinikai kísérlet igazolta, hogy a kecsketej csökkentette a gyógyszeres kezelés okozta bélgyulladást, és regenerálta a sérült bélbolyhokat, tehát az emésztőrendszerünk barátja a kecsketej.

Kecskesajt
Kecskesajt – istockphoto

Az allergia ellenszere

A népi gyógyászat a tejet az allergia ellenszereként is ismeri. Mivel a kecske gyakorlatilag bármit lelegel, így rengeteg pollen kerül a szervezetébe. Ezeket nem bontja le teljesen, csak legyengíti, így aztán azok ebben a legyengült formában bekerülnek a tejbe is.

Napi egy pohár kecsketej elfogyasztása így immunterápiaként működhet, és segíthet megelőzni az allergia kialakulását, de a már meglévő allergia kezelését is meg lehet próbálni vele – természetesen szakorvos bevonása mellett.

Diétázóknak kötelező!

Kecskesajtos saláta
Kecskesajt saláta – istockphoto

A kecsketej a diétázók étrendjét is gazdagíthatja. Könnyű lebontani, így nem terheli meg az emésztést, viszont kifejezetten tápláló, és rengeteg benne a kalcium, ami elengedhetetlen a test természetes zsíranyagcsere folyamatainak működéséhez.

Aki allergiás a tehéntejre, még lehet, hogy bírja a kecsketejet

Sokan, akik érzékenyen reagálnak a tehéntejre, képesek megemészteni a kecsketejet. Ennek oka, hogy a kecsketejben található zsírmolekulák jóval kisebbek, mint a tehéntejben találhatóak, és sokkal kevesebb bennük a tehéntej-allergiát okozó fehérje. Azért, ha komolyabb allergiánk van, mindenképpen kérdezzük meg a kezelőorvosunkat, hogy érdemes-e próbálkoznunk a kecsketejjel.

Kívülről is táplál

A kecsketej nem csak belülről táplálhat: a benne található AHA-savak finoman hámlasztják a bőrt, a Q10 lassítja az öregedést, miközben a tej mélyen hidratál is. A kecsketejes borogatást ezért ekcéma, pikkelysömör és pattanások kezelésére is gyakran javasolják.

Tejszappan
Tejszappan – istockphoto

Erős vitaminforrás

A kecsketej 12,5-szer több D-vitamint és 4-szer több A-vitamint tartalmaz, mint a tehéntej, így rendszeres fogyasztása segíthet megelőzni a csontritkulás kialakulását és megőrizni az éles látást.

Gazdag alapvető ásványi anyagokban, mint  a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és klorid, mindemellett jódot és cinket is tartalmaz.

Segít megelőzni a rák kialakulását

A lágy kecsketej nem csak az immunrendszert erősíti, a sejtek öregedését is lelassítja.
Koenzim Q10 tartalmának köszönhetően pedig a rák kialakulásának esélyét is csökkenti, így igazán megéri minden nap elfogyasztani egy pohárral.

Még TBC-t is kezeltek vele

A kecsketejnek olyan kedvezőek az élettani hatásai, hogy az antibiotikum felfedezése előtt még a TBC-t is kezelték vele. A módszer annyira bevált, hogy a TBC szanatóriumok mellé kecskefarmokat telepítettek, így a betegek mindig hozzájuthattak a friss és tápláló kecsketejhez.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!