Mit mond a tudomány? Így értheted meg jobban az álmaidat

Mit mond a tudomány? Így értheted meg jobban az álmaidat

Címlap / Életmód / Egészség / Mit mond a tudomány? Így értheted meg jobban az álmaidat

Az álmok az emberi képzelet határát feszegetik: hol kezdődik a valóság és hol ér véget a fantázia? Folyamatosan bővül az álmokról szerzett tudásunk és a tudomány segít abban, hogy mélyebben megérthessük őket.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Időnként úgy érzem, szürreális, valószínűtlen álmokból ébredek fel, máskor pedig pontosan tudom, a napom melyik része miatt láttam a furcsa képeket. De azt is rendszeresen figyelem, milyen álmokról számol be a lányom, ezekből próbálok következtetni arra, hogy érzi magát, megterhelő-e számára valami, vagy éppen ellenkezőleg, minden tökéletesen rendben van. 

Az alvással és az álmokkal kapcsolatos legújabb kutatások érdekes összefüggéseket tárnak fel a megismételhetetlen éjszakai filmjeinkről és arról, hogy ezek a jelenetek miként segíthetik mindennapos működésünket.

Tényleg lenne jóslási képességünk?

Agyunknak van egy olyan különleges képessége, hogy képes előre gondolkodni – szerencsére, különben még egy labdát sem tudnánk elkapni. Az epizodikus jövőgondolkodás segít, hogy minden helyzetben a lehető legjobb döntéseket hozzuk meg, szabályozzuk érzelmeinket, átlássuk lehetőségeinket, tetteink várható következményeit. Nem mindig működünk hibátlanul, de a legtöbb helyzetből meglehetősen jól tudunk kikeveredni, hála ennek a bámulatos funkciónak. Hogy jön mindez az álmainkhoz? Agyunk nem csak akkor futtatja ezt a „programot”, amikor ébren vagyunk, hanem akkor is, amikor alszunk.

Ezáltal szimulálni tud olyan élményeket, eseményeket, amelyek a jövőben előfordulhatnak – és mindezt a korábbi tapasztalatainkra, érzéseinkre, benyomásainkra, ha úgy tetszik, a tudatalattinkra alapozza. 

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!