Az igazán egészséges étrend 5 ismérve

Az igazán egészséges étrend 5 ismérve

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Az igazán egészséges étrend 5 ismérve

Méricskélés, kalóriaszámlálás és gondosan összeállított kajaterv? Ugyan már, az egészséges táplálkozás ennél sokkal egyszerűbb és magától értetődőbb. Összeszedtük, milyen törvényszerűségek érvényesülnek egy tényleg egészséges étrendben!

Alig tartalmaz hozzáadott cukrot

Üdítő, dobozos sütemények és kekszek, édes pékáruk… csak hogy néhányat említsünk a hozzáadott cukrot legnagyobb arányban tartalmazó csemegék közül.

Ugyan semminek a teljes kiiktatására nem buzdítanánk – főleg akkor nem, ha a kedvencedről van szó –, tény, hogy minél kevesebb van a felsoroltakból az étrendedben, annál alacsonyabb nálad a túlsúly és az anyagcserezavarok kialakulásának esélye.

A rengeteg fruktózszirup és kukoricakeményítő sajnos negatívan befolyásolja a szervezeted inzulinháztartását, ami megzavarja a szénhidrátok hasznosulási folyamatát.

Pont emiatt ilyen gyakori a 2-es típusú cukorbetegség a nyugati étrendet folytató társadalmakban.

Szinte nincs is benne feldolgozott hús

A hosszas feldolgozási folyamatnak alávetett húsok és hentesáruk alig szolgálnak hasznosítható tápanyaggal, ellenben tele lehetnek káros vegyületekkel, amennyiben ipari körülmények közül származnak.

A füstölt termékek pedig jellemzően hemzsegnek a sótól: akár már egy egészen apró adag is kimerítheti belőlük az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott napi maximális beviteli mennyiséget.

Több kutatás is bizonyítja egyébként, hogy a feldolgozott hústermékek fogyasztása számottevően növeli a vastagbélrák kialakulásának veszélyét, ami a tápcsatornában felhalmozódó, rendkívül lassan lebomló, s ezáltal erjedésnek induló anyagoknak tudható be.

Húsból tehát egyél inkább frisset!

Sok benne a nyers étel

Tudjuk, hogy vannak bizonyos hozzávalók, amelyeknek tápanyagtartalma hő hatására megnövekszik – ilyen például a paradicsom.

Ugyanakkor általánosságban kijelenthetjük, hogy szerencsés, ha akad az étrendedben egy csomó nyers gyümölcs és zöldség.


Paradicsomot sütve, spenótot nyersen: így érdemes enni a zöldségeket!


A finomítatlan és érintetlen összetevők ugyanis olyan vegyületkombinációkkal látják el a szervezeted, amelyek egymás felszívódását elősegítve teremtik meg a stabil vitamin-, illetve ásványianyag-szintet, az antioxidánsok erejéről nem is beszélve!

A mai kor embere hajlamos rá, hogy mindent megfőzzön, megsüssön vagy éppen megmikrózzon, pedig a természet nem véletlenül teszi elénk a maga módján az ételeket.

Nem megvonáson alapul

Ha fogyni szeretnél, nyilván csökkentened kell a naponta bevitt kalóriák mennyiségét. Ez a magától értetődő tény azonban korántsem jelenti, hogy muszáj éhezned és szenvedned a jó alakért!

A megvonás miatti frusztráció egyébként ésszerűtlen, sőt egészségtelen gondolkodásra hajlamosít.

Képzeld el, hogy a paleolit diéta megrögzött híveként nyugodtan leküldhetsz egy csomag bacont és egy üveg mogyoróvajat vacsorára, miután az egész napot végigkoplaltad! Használd az eszedet, mellette pedig hallgass a megérzésedre is.

A lelked mélyén pontosan tudod, milyen és mennyi ételre van szüksége a szervezetednek. Ne hagyd, hogy ezt holmi divatdiéta befolyásolja!

Más tényezőket is figyelembe vesz

A táplálkozásra nem lehet különálló folyamatként tekinteni, hiszen gyakorlatilag összefügg az egész életeddel.

Az alvás, a stressz, az edzés, az emberi kapcsolatok, a D-vitamin szint és a helyi szupermarket akciós kínálata is „beleszólhat”, hogy éppen mit és mennyit eszel. Ez így van rendjén, fölösleges küzdened ellene.

Elég, ha ismered az alapvető relációkat – például azt, hogy ha kevesebbet alszol, valószínűleg több ételt kívánsz majd –, így eleve felkészülhetsz a tudatos kezelésükre.

Ne feledd, hogy az még egyáltalán nem egészséges életmód, ha folyton csak az étkezéssel foglalkozol!

Sokkal fontosabb, hogy kipihend magad, mozogj rendszeresen, és egyél örömmel – ezeknek köszönhetően egészségesebb is leszel.

VIDEO A 3 legszebb party smink 2024-re

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!