Hogyan válassz elliptikus trénert otthonra?

Hogyan válassz elliptikus trénert otthonra?

Címlap / Életmód / Egészség / Hogyan válassz elliptikus trénert otthonra?

Az elliptikus tréner kiváló választás azoknak, akik hatékony és kíméletes kardióedzéseket szeretnének otthonukban elvégezni, azonban a megfelelő gép kiválasztásakor számos tényezőt kell figyelembe venni – beleértve például a személyes célokat, a költségvetést és a helyigényt is. Hogyan válassz könnyedén ellipszis trénert az otthoni edzésedhez? Ehhez adunk most tippeket! (x)

Miért érdemes elliptikus trénert választani az otthoni edzéshez? – 4 érv

  1. Hatékony kardióedzést biztosít

Ez az edzésforma kiváló módja a szív- és érrendszeri egészséged javításához, valamint az állóképességed fejlesztéséhez. Az edzés során a pulzus- és a légzésszámod emelkedik, ami erősíti a szívet és a tüdőt, emellett a kalóriaégetés is jelentős, ami segíthet a fogyásban vagy a testsúlyod megtartásában.

  1. Kíméli az ízületeket

Ez az otthoni mozgásforma kevésbé terheli az ízületeket, mint a futás vagy más kardiógyakorlatok, hiszen az elliptikus tréneren a láb soha nem emelkedik el a pedáloktól, így ideális akkor is, ha ízületi problémáid vannak vagy kíméletes edzésre van szükséged.

  1. Több izomcsoportot átmozgat

Az elliptikus tréneren a karok, a lábak és a törzs izmai is dolgoznak, így egy teljes testre kiterjedő, hatékony edzést végezhetsz el a segítségével.

  1. Kényelmes és könnyen használható

Az ellipszis trénereken általában többféle beállítási mód, esetleg edzésprogram található, ezek közül garantáltan megtalálod a céljaidnak és edzettségi szintednek megfelelőt.

Milyen szempontok szerint válassz?
Személyes célok

Először is gondold át, hogy milyen céllal szeretnéd használni az elliptikus trénert. Ha simán csak kardiózni szeretnél, akkor egy egyszerűbb alapmodell is megteszi. Ha azonban erőnléti edzésre is szeretnéd használni, akkor egy olyan modellre van szükséged, amely ellenállási beállításokkal rendelkezik.

Költségvetés

Az elliptikus trénerek széles skálán mozognak ár tekintetében, ezért fontos, hogy meghatározd a keretet, amit legfeljebb a gépre szánsz. Jó tudnod, hogy a legolcsóbb alapmodellek 100 000 forint körül kezdődnek, míg a legdrágább luxusmodellek akár 500 000 forintnál is többe kerülhetnek. Mindenképp úgy válassz gépet, hogy annak megfelelő legyen az ár-érték aránya, illetve lényeges szempont lehet még az adott gépre járó garanciaidő hossza is.

Helyigény

Az elliptikus trénerek mérete változó, ezért fontos, hogy mindenképp mérd le a rendelkezésre álló helyet, mielőtt megvásárolod az adott modellt. A legtöbb gép szélessége egy méter körül van, de a hosszuk és a magasságuk is változhat. Ne feledkezz meg a karok kilengésének a mértékét sem figyelembe venni, ezek előrefelé túlnyúlhatnak a gépen miközben használod.

Tipp: Ha nagyon kicsi a helyed, akkor sem kell lemondanod az otthoni elliptikus tréner nyújtotta előnyökről, hiszen léteznek összecsukható vázszerkezetűek is.

Az alap géptulajdonságok

Az egyes típusokat az alaptulajdonságaik szerint könnyedén összevetheted, ilyen információk: a lendkerekek tömege (kg) – a nehezebb lendkerékkel egyenletesebb és ízületkímélőbb a mozgás végezhető, a megengedett maximális teherbírás, az edzésprogramok, az elliptikus tréner hajtása vagy éppen a terhelésállításnak (kézi vagy motoros) a módja. De az energiaellátás is kiemelt tényező lehet, a legmodernebb gépek már az edzés alatt keletkező energiával is működhetnek, viszont a legtöbbet még szükséges a hálózatra csatlakoztatni.

A fékrendszerről általánosságban elmondható, hogy a modern sífutógépek már mágnesfékkel vannak ellátva, ennek nagy előnye, hogy – mivel nincsen súrlódás – nem kell a kopóalkatrészek pótlásával bajlódni és a zajterhelés is minimális.

Pedálok tekintetében pedig kétféle típusból választhatsz: fix vagy állítható, előbbi jobban illeszkedik a hagyományos edzőcipőkhöz, míg az állítható pedál optimálisabb, ha futócipőt szeretnél használni.

Funkciók

Egy-egy gépen rengeteg extra funkcióval találkozhatsz, ezek általában megkönnyítik, még komfortosabbá teszik az edzést. A változtatható ellenállás például lehetővé teszi, hogy az edzés intenzitását a saját igényeidhez igazítsd, egy beépített pulzusmérő pedig segíthet, hogy tisztában legyél az edzés közbeni pulzusoddal, esetleg pulzuskontrollal tudj dolgozni.

Vannak olyan gépek, amiken előre- és hátramenet is szabadon váltogatható, de olyan is, amin jókora LCD kijelző található, ahol az edzésprogramokat böngészheted, esetleg még zenelejátszó hangszórókkal is fel lehet szerelve a kiszemelt típus.

Honnan informálódj?

Ha nem tudsz dönteni két gép között, akkor olvasd el az interneten található véleményeket, visszajelzéseket olyanoktól, akik már tapasztaltabb géphasználók. Emellett – ha lehetőséged nyílik –, akkor próbáld ki az adott elliptikus tréner típust (pl. egy edzőteremben), figyeld meg, hogy mennyire kényelmes a használata. Szakember segítségét is kérheted, ha például egy személyi edző is részt vesz az edzésprogramod tervezésében, akkor bátran kérd ki a véleményét, mielőtt otthonra megvennéd a kiválasztott gépet.

Az elliptikus tréner egy kiváló választás, ha hatékony és kíméletes kardióedzést szeretnél otthon elvégezni, azonban a megfelelő típus kiválasztásakor számos tényezőt kell mérlegelned, a fenti szempontok figyelembevételével viszont sokkal magabiztosabb lehetsz abban, hogy valóban a megfelelő ellipszis trénert választod! A legnagyobb választékot és szakértő tanácsadást pedig keresd a vitalforce.hu oldalán.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!