A Nasa tudósainak egy csoportja most először vizsgálja komolyan az azonosítatlan légei jelenségeket. De hogyan fogják kiszűrni a vizsgálatra érdemes eseményeket?
Alex Dietrich számára az a nap is egy átlagos repülőnapnak indult. Az amerikai haditengerészet parancsnok-helyettese a Csendes-óceán nyugodt területe fölött, San Diego közelében repült át az égen, F/A-18F Super Hornet vadászgépét egy másik gépen ülő kollégájával együtt kiképzési feladatra vitte. Hirtelen a rádió recsegésén keresztül egy hang hallatszott.
A Tic Tac incidens
A USS Princeton hadihajó egyik műveleti tisztje volt az, aki arra kérte őket, hogy vizsgáljanak meg egy gyanúsan repkedő tárgyat. Többször is észlelték 80.000 láb (24,2 km) magasságban, majd a tárgy hirtelen a tenger közelében lezuhant, és látszólag eltűnt.
Amikor a két repülőgép megérkezett az azonosítatlan repülő tárgy utolsó ismert helyére, az óceán felszínéhez közel, a víz szinte forrni látszott. Pillanatokkal később Dietrich meglátta, mitől.
Ez volt a hírhedt 2004-es „Tic Tac” incidens, amely később futótőzként terjedt el az interneten, amikor az egyik repülőgépen lévő fejlett nyomkövető berendezés által rögzített videó kiszivárgott a New York Timeshoz. A felvételen, amelynek hitelességét végül az amerikai védelmi minisztérium is megerősítette, a tárgy hosszúkás árnyékként látható a fényes égbolton. Ezt követően hirtelen, hátborzongató sebességgel balra eltolódik a kamerától.
Az UFO-k már inkább UAP-k
Ez csak egy a több száz különös eset közül, amelyek az elmúlt években komoly szakemberek is vizsgáltak. Először az amerikai kormány adott ki 2021-es értékelést az UFO-król – amelyeket meglehetősen kiábrándító módon átneveztek a józanabb hangzású „azonosítatlan légi jelenségek” (UAP) névre. Most a NASA várhatóan közzéteszi az azonosítatlan rendellenes jelenségekről szóló első tanulmányának eredményeit, és az amerikai kongresszus nemzetbiztonsági, határ- és külügyi albizottsága meghallgatást tart erről.
Csak egy év alatt több mint 350 bejelentés érkezett pilótáktól és a légi személyzet más tagjaitól, míg az eredeti jelentés által lefedett teljes 17 éves időszak alatt 144 ilyen jelentés volt. Egyesek szerint „az UFO-mánia új korszakát” éljük.
Nagyon kevés UAP-ról derül ki azonban, hogy valóban rendellenes. A nagyjából 800 észlelésből, amelyet a Nasa vizsgál, eddig mindössze 2-5% maradt megmagyarázatlan. A legtöbb esetben hétköznapi tárgyak, meteorológiai ballonok, drónok, asztrológiai jelenségek vagy optikai csalódások magyarázzák az észleléseket. A Tic Tac incidenshez hasonló eseteket azonban az amerikai tudósok és a kormány is komolyan veszi. A jelentés várható tartalma érthető módon lázban tartja az UFO-hívőket. Azt remélik, ha végre a tudomány eszközeit is bevetjük, válaszokat kaphatunk a kérdésre, ami ősidők óta foglalkoztatja az emberiséget: vajon van-e valaki rajtunk kívül odakint?