Gyorsabban öregszel, mint mások? Ez állhat a háttérben 

Gyorsabban öregszel, mint mások? Ez állhat a háttérben 

Címlap / Életmód / Egészség / Gyorsabban öregszel, mint mások? Ez állhat a háttérben 

Az életkorral járó változások természetesek, csak a társadalmunk manapság nagyon rosszul kezeli ezeket a tényezőket. De mi áll egyáltalán az öregedés hátterében?

Az öregedés egy nagyon komplex, összetett folyamat, és számos körülmény befolyásolja. Ide olyanokat sorolhatunk, mint a genetika, a stressz, a környezeti hatások, az étkezési szokások, vagy éppen az egészség-betegség kérdése. 

Már ebből is látszik, hogy mindenki egyedi és nem öregszik ugyanolyan ütemben. Sőt, még azok sem, akik genetikailag megegyeznek! Éppen múltkor láttam erről egy kutatást, amiben azt vizsgálták, hogy az egypetéjű ikrek, amennyiben máshol élnek a világon és más életmódot folytatnak, mennyire eltérő ütemben öregszenek.

Az alapvető különbség az öregedés tekintetében az, hogy megkülönböztetünk egymástól biológiai és kronológiai életkort: utóbbi arra utal, hány évesek vagyunk valójában, míg előbbi, hogy hány évesnek nézünk ki. 

Mitől öregszünk gyorsabban?

Egy 2015-ös tanulmányban, amit a PNAS folyóiratban publikáltak Daniel Belsky és munkatársai, megvizsgáltak csaknem 1000, 38 éves férfit és nőt, akiknek összevetették a biológiai és a kronológiai életkorát. A cél az volt, hogy jobban megérthessék öregedésük ütemét, menetét. A biológiai életkor felméréshez olyan faktorokat vettek figyelembe, mint pl. a fogak egészsége, az anyagcsere gyorsasága, a vérnyomás, vagy éppen a szervek funkcionális működése.

Arra az eredményre jutottak, hogy a legtöbb alany biológiai életkora egyezik a kronológiai életkorával, de mégis akadtak olyanok is köztük, akik jelentős eltérést mutattak – egyik, vagy másik irányba. Voltak, akik egy év alatt hármat öregedtek, míg mások szinte nullát. 

Daniel Belsky elmondta, hogy „egyértelmű kapcsolat van a külső, látható és a belső öregedés között”. Ha tehát valaki kívülről idősnek látszik, annak a szervei és egyéb életműködéshez szükséges funkciói is gyorsabban öregszenek. Ám ugyanez igaz fordítva is: akinek az egészsége jól működik, az sokkal később és lassabb ütemben mutatja az öregedés jeleit. 

Mindez persze abszolút logikusnak tűnik, hiszen ha a szervezetnek az energiáit egyes betegségekre, vagy éppen a túlsúllyal járó küzdelemre kell fecsérelnie, akkor más területeken fog „lemaradni”: a megújulásra kevesebb energiája marad. 

undrey/istockphoto.com

De mi okozzák a gyorsabb öregedést?

A szakértők szerint az életmód és a környezeti tényezők rendkívül nagy hatással vannak az öregedés folyamatára. A helytelen, antioxidánsokban, vitaminokban szegény táplálkozás éppen ide tartozik, akárcsak a mozgásszegény életmód, a stressz, a káros szenvedélyek, vagy éppen a napsugárzás. 

Testünk minden nap küzd a szabad gyökökkel, azok ugyanis a normál folyamatok mentén (pl. emésztés, lélegzés) is keletkeznek. Az oxidatív stressz károsítja a sejteket, de ezt a testünk megpróbálja kompenzálni – ha képes rá, pl. azáltal, hogy elegendő antioxidánst biztosítottunk számára a megfelelő működéshez. Amikor ez hiányzik, akkor az öregedési folyamat felgyorsul, és az egyes tényezők egy ördögi körben kerülnek.

Az életmódváltás egy komplex folyamat

Ez a folyamat tehát pont úgy működik, mint amikor az életmódváltás során nem rendezzük az egyes elemeket külön-külön, csak néhány kiragadunk közülük. Pl. az emberek jellemző módon az étkezésükkel foglalkoznak csak, esetleg a mozgással. Azonban a stressz hatására olyan hormonok keletkeznek a szervezetben, amelyek nagyban megnehezítik a fogyást. De ugyanígy, ha nem alkalmazkodunk a természetes cirkadián ritmusunkhoz, azaz nem viszünk rendszert az alvási rutinunkba, akkor azzal ugyancsak negatív hatást fejtünk ki testünk működésére.

Talán ez nem tűnik nagy dolognak, de a felborult alvási szokások elhízáshoz vezethetnek sőt, még a daganatos betegségek kialakulásához is hozzájárulhatnak.

Ugyan jóval kisebb arányban, mint korábban hittük, de a genetika is befolyásolja azt, milyen mértékben öregszünk. Egyes gének és örökletes tényezők hatást gyakorolnak a bőr rugalmasságára, vagy éppen az általános egészségi állapotra. Ezek az örökletes tényezők egyénenként változóak: egyes emberek előbb, míg mások később tapasztalják magukon az öregedés jeleit.

Az öregedés egy természetes folyamat, amelyet előbb, vagy utóbb, de mindannyian megtapasztalunk. A lelki elfogadásáért legalább annyit kell tenni, mint az egészséges életmód kialakításáért.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!