Éppen csak elkezdtek dolgozni, máris kiégve érzi magát ez a generáció

Éppen csak elkezdtek dolgozni, máris kiégve érzi magát ez a generáció

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Éppen csak elkezdtek dolgozni, máris kiégve érzi magát ez a generáció

A legfiatalabb alkalmazottak már pályájuk legkorábbi szakaszában is leterheltnek és kimerültnek érzik magukat.

Egyre több fiatal munkavállaló számolt be a kiégettség érzéséről. Az Indeed álláskereső webhely 2021-es felmérése szerint a millenniumi és a Z-generációs munkavállalók közül a legmagasabb a kiégés aránya, 59%, illetve 58%. Az arány a Z-generációnál nőtt a leggyorsabban. 2021-ben a Z-generáció 47%-a nyilatkozott úgy, hogy kiégett, szemben a millenniumiak 53%-ával.

Ezenkívül az egyesült államokbeli Asana munkairányítási platform 2022-es felmérése kimutatta, hogy több Z-generációs munkavállaló számolt be kiégettség érzéséről, mint más korcsoportok. Egy 2021-es brit munkavállalók körében végzett felmérés szerint a Z-generációs válaszadók 80%-a számolt be arról, hogy jobban kiégett a világjárvány miatt, szemben az összes korcsoport átlagos 73%-ával.

Aggodalomra adnak okot az eredmények

A kiégés egy ideje jelentős probléma a munka világában – de aggasztó, hogy sok fiatal már karrierje legkorábbi szakaszában is kiégett érzéséről számol be. Annak megértése, hogy miért érzi olyan sok fiatalt túlterheltnek a munkát, kulcsfontosságú lesz az új munkavállalók generációjának segítésében.

Kim Hollingdale, a kaliforniai Pepperdine Egyetem pszichológiai adjunktusa és a kiégés kezelésére szakosodott pszichoterapeuta megjegyzi, hogy a pandémiás stresszorok minden generációban magasabb kiégést okoztak.

Úgy véli azonban, hogy a Z-generációban jelenleg „a stresszorok legrosszabb gyűjteménye” van jelen. A munkahelyi erőforráshiánytól a pénzügyi instabilitásig, a nyüzsgő kultúra normalizálódásáig és egészen odáig, hogy képtelenek lazítani.

Bár előfordulhat, hogy minden generáció nagy mennyiségű munkával zsonglőrködik, a Z-generáció rendelkezik a legkevesebb „munkahelyi tőkével”. Emiatt kevesebb hatalmuk van megszabni a saját határaikat, vagy nemet mondani feladatokra.

A Z-generáció a pénz miatt is stresszes, jegyzi meg Hollingdale. A Deloitte 2021-es felmérése szerint a millenniumi fiatalok 41%-a és a Z-generációs válaszadók 46%-a érezte magát stresszesnek az idő nagy részében vagy egészében anyagi körülményei miatt. Természetesen az idősebb munkavállalók is hasonló pénzügyi nyomással szembesültek pályafutásuk elején. Hollingdale viszont azt állítja, hogy ezek a stressztényezők jelenleg még akutabbak.

Photosomnia/istockphoto.com

Ingatag lábakon álló megélhetés

A megélhetési költségek gyorsabban nőnek, mint a fizetésünk” – mondja. Például amerikai népszámlálási adatok elemzése azt mutatja, hogy a lakásárak mediánja 121%-kal nőtt 1960-ról 2017-re, miközben a háztartások medián jövedelme csak 29%-kal.

Jelenleg a növekvő infláció világszerte felfelé nyomja az árakat, a dolgozók fizetése pedig nem tartja a lépést, és ez fokozza a küzdelmeket.

Az állandó képernyőidő is súlyosbíthatja a problémát. A Z-generáció nagyobb valószínűséggel használja a közösségi médiát a kikapcsolódásra. Egyes kutatások ugyanis azt mutatják, hogy naponta 4,5 órát töltenek a közösségi médiában (majdnem egy órával többet, mint a milleniumi válaszadók). Ez később megnehezítheti a folyamatosan felbukkanó munkahelyi értesítések figyelmen kívül hagyását.

Ezen kívül a pandémia is külön stresszort jelentett a pályakezdőkre. Az otthonról dolgozás mindenki számára tartogatott kihívásokat. A tapasztaltabb munkavállalóknak viszont már voltak ismeretei arról, hogyan igazodjanak el a munkahelyen. Ebből tudtak építkezni a távmunka ideje alatt. A pályakezdőknek azonban egy soha korábban nem látott helyzetben kellett megfelelniük egy számukra teljesen új terepen. Mindez nagyon sok erőt kivehetett belőlük a szakemberek szerint.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!