Finommotorika fejlesztése játékosan

Finommotorika fejlesztése játékosan

Címlap / Életmód / Család / Finommotorika fejlesztése játékosan

A gyerekek számára számtalan játék létezik, amelyekkel képességeik fejleszthetők. Kinek a logikus gondolkodás, kinek a térlátás okoz még nehézséget, ezeket is javíthatjuk társasjátékok segítségével. A finommotorikus mozgás fejlesztéséhez is több hasznos eszköz áll rendelkezésre, lássunk ebből néhányat! (x)

A finommotorika fejlesztése kisgyermekek esetében

A legfontosabb feladat óvodáskorban a gyerkőc különböző képességeinek erősítése, hiszen az iskolaérettség fontos feltétele, hogy mind a nagymotoros mozgások, mind a finommotorika rendben legyenek. A kézügyesség és a szem-kéz koordináció fejlesztése tehát elsődleges, és ezt játékos formában is megtehetjük.

A Compaya társasjátékbolt kínálatában ugyanis számos olyan társasjáték, készségfejlesztő játék, kirakó és kártya található, amelyek ha nem is direkten, de fejlesztik a kézügyességet, és egyúttal más fontos képességeket is.

Lássunk egy példát!

A Rókavadászat társasjáték azon túl, hogy rendkívül izgalmas, az egyik legjobb módja annak, hogy az óvodás gyerekeknél gyakoroltassuk a finommozgásokat.

A cél, hogy megtaláljuk a tyúktolvaj rókát. Ám nem is olyan egyszerű a dolog, mint hinnénk. Ahhoz, hogy elkapjuk a ravaszdit, sok kis apró ajtót kell kinyitnunk, és pontosan bele kell illesztenünk a kulcsot a kulcslyukba.

Nehezítés is van: hol fél lábon, hol bal kézzel, hol pedig félig csukott szemmel kell végrehajtani a mutatványt. Természetesen a 4-5 évesek nagyon élvezik ezt a játékot, hiszen sokat lehet közben mókázni, nevetni.

Érdemes kipróbálni ezt a társasjátékot, amennyiben a gyermekünk még nem szívesen fogja kezébe a ceruzát, keveset rajzol vagy gyurmázik, mert a kézügyességét ezzel a módszerrel is erősíthetjük.

A kirakókkal nyert ügyünk van

Bizonyára mindenkinek egyértelműnek tűnik, hogy a finommotorika a kirakózással is fejleszthető. Hiszen az apró kis puzzle darabokat kell a helyükre illeszteni, és ehhez bizony az ismert csipeszelő mozdulatokra is szükség van.

A kirakózás azért is fejlesztő hatású, mert a koncentrációt, a kitartást és a logikus gondolkodást egyaránt edzi észrevétlenül is. A kirakott képekről pedig akár egy mesét is ki lehet találni, így a szókincsbővítés és a fantázia fejlődése is előtérbe kerülhet a játék során.

Nagyobb gyerek számára válasszunk 3D kirakókat, a Happy Cube játékokkal a térlátás is fejleszthető.

A kártyajátékokat se hagyjuk ki!

A kártyajátékok szintúgy jók a kézügyesség javítására. Hogy miért? Mert a kártyalapok kézben tartásához is szükség van a kis izmok fejlettségére. Kezdetben a gyerekek 3-4 kártyát tudnak csak a kezükben fogni, de mire elkezdik az iskolát, akár 8-10 kártyát is képesek lesznek megtartani.

Javasoljuk tehát a kártyázást is: egy-egy gyors parti belefér a napi programba, akár vacsora előtt, akár vacsora után. Sok-sok különleges kártya kapható a Compaya oldalán, közülük a SET – A felismerés családi játéka nevűt emelnénk ki, mely évek óta listavezető… Nem véletlenül!

E rövid összefoglaló is jól mutatja, mennyi lehetőség van a gyerekek finommotorikájának fejlesztésére.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!