Így ne olvaszd ki soha az ételeket, mert rosszul lehetsz tőlük

Így ne olvaszd ki soha az ételeket, mert rosszul lehetsz tőlük

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Így ne olvaszd ki soha az ételeket, mert rosszul lehetsz tőlük

Manapság a magas élelmiszerárak miatt különösen jó döntés lehet, ha figyeljük az akciókat, és amikor egy kedvelt termékünk kedvezményes, többet veszünk belőle. Persze ez még nem jelenti azt, hogy egyből mind el is fogyna, és nem is kell, hiszen az élelmiszerek többségét így vagy úgy, de tartósíthatjuk. Az egyik legnépszerűbb módszer természetesen ma is a fagyasztás, amit gyorsan és könnyen kivitelezhetünk. De csak akkor praktikus igazán, ha azt is tudod, hogy olvaszd ki megfelelően az ételeket, mert ha vigyázni szeretnél az egészségedre, bizony az sem mindegy.

Nem biztos, hogy a megszokott módszereink jók is

A legtöbbünknek megvan a jól bevált módszere az ételek felolvasztásához, de sajnos ez még nem jelenti azt automatikusan, hogy biztonságos is lenne. Valójában ugyanis a fagyasztott élelmiszerek felolvasztásának gyakorlatilag ugyanannyi helytelen módja van, mint amennyi megfelelő módszer. Így könnyen előfordulhat, hogy életünk során néhány gyomorrontást vagy egyéb rosszullétet éppen egy nem jól kiolvasztott étel miatt gyűjtöttünk be, és még csak nem is tudtunk róla.

A United States Department of Agriculture állásfoglalása szerint például soha nem szabadna azt a módszert választanunk, hogy a pincébe vagy a garázsba tesszük a felolvasztani kívánt élelmiszereket. Még akkor sem, ha mondjuk utóbbiban tartjuk a fagyasztót, és annak a tetejére tesszük. Bár ritkább megoldásnak számít, de szintén nem jó ötlet, ha az autóba, a mosogatóba vagy esetleg egy tiszta, műanyag szemeteszsákba teszed a fagyasztott ételt, hogy felolvadjon. 

Mi a helyzet a konyhapulton történő kiolvasztással?

A legtöbben olvasztottunk már ki ételeket úgy, hogy a fagyasztóból egyszerűen a konyhapultra kerültek. Esetleg a párkányon vagy a teraszon landoltak. Az igazság viszont az, hogy egyik módszer sem jó választás, még akkor sem, ha éppen hideg van. Így ugyanis nem garantált, hogy biztonságosan fogyaszthatóak maradnak a nagyobb valószínűséggel elszaporodó baktériumok miatt.

A forró vizet is felejtsd el!

Minden kétséget kizáróan az ételek forró vízben való felolvasztása az egyik leggyorsabb megoldás, de sajnos egyáltalán nem biztonságos. A megemelkedett hőmérséklet hatására ugyanis a konyhapultos módszerhez hasonlóan jelentősen elszaporodhatnak rajtuk a baktériumok. Ezen pedig az sem segít, ha mondjuk az adott ételt teljesen megfőzzük vagy jó erősen, például chilivel fűszerezzük. 

AHPhotoswpg/istockphoto.com

Mi az, ami biztonságos?

Sokan azokat a módszereket érezzük a legjobbnak, amelyeket már megszoktunk, de a már említett lehetőségeket az egészséged megőrzése érdekében tényleg jobb, ha hanyagolod, akár egyszer, akár százszor próbáltad ki eddig bármelyiket. Helyettük inkább válogass a biztonságos módszerek közül, amelyek szintén egyszerűek, közben pedig az egészségedre nézve sem jelentenek kockázatot.

Még ha nem is a leggyorsabb, de a legjobb módszer mindenképpen az, ha a kiolvasztani kívánt élelmiszereket átteszed a hűtőszekrénybe.

Hogy mennyi idő alatt fog kiolvadni az adott étel, leginkább attól függ, pontosan miről van szó – például egy egész csirkéről, egy adag levesről vagy zöldségről. Általában véve minimum néhány órával, maximum pedig nagyjából egy nappal érdemes számolnunk. Bár tényleg nem gyors megoldás, de biztonságos, és arra is motiválhat, hogy legalább egy napra előre tervezd meg az étkezéseidet.

A mikrohullámú sütőt és a hideg vizet is bevetheted

Napjainkban szinte minden modern mikrohullámú sütő rendelkezik olyan programmal, amellyel az élelmiszerek biztonságosan felolvaszthatók. Ha a tiéd is ilyen, akkor nyugodtan használhatod. Csak úgy időzíts vele, hogy az adott ételt utána egyből el is tudd készíteni, főleg, ha húsról vagy tenger gyümölcseiről van szó. Ellenkező esetben ugyanis szintén elszaporodhatnak a különféle kellemetlen baktériumok.

Végül, de nem utolsó sorban pedig ott van a hideg vizes módszer is, ami szintén biztonságos opció lehet az élelmiszerek felolvasztásához. Ez a módszer a hűtőszekrényes megoldásnál gyorsabb, viszont több figyelmet is igényel. Egyrészt fontos, hogy az élelmiszer csomagolása/tárolója szivárgásmentes legyen, másrészt pedig mindaddig, amíg nem olvad fel, fél óránként ajánlott cserélgetni a hideg csapvizet, amiben a felolvasztani kívánt étel van. Ha erre a két dologra tudsz figyelni, akkor ezt a módszert is bátran választhatod. A legfontosabb pedig az, hogy tényleg ne kockáztass meg egy gyomorrontást vagy más bajt azért, mert nem jól választod meg egy étel kiolvasztási módját.

Forrás: southernliving.com

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!