Az érzelmileg elérhetetlen férfiak 3 típusa – és a megközelítési módjaik

Az érzelmileg elérhetetlen férfiak 3 típusa – és a megközelítési módjaik

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Az érzelmileg elérhetetlen férfiak 3 típusa – és a megközelítési módjaik

Gyakran nem is olyan egyértelmű, hogy egy férfi érzelmileg elérhetetlen, vagy sem, főleg nem akkor, ha a párkapcsolat korai szakaszáról beszélünk.

Az elején még mindenki puhatolózik és lehet, hogy benned fel sem merül, egy érzelmileg megközelíthetetlen férfival van dolgod. Talán azt gondolod, egyszerűen még nem oldódott fel, nem tudja, bízhat-e benned, de majd idővel ez változni fog és előre tudtok lépni, megnyílik majd előtted. Amellett, hogy ennek minden esélye megvan, gyakran az ellenkezője derül ki: hónapok múltán is magányosnak, bizonytalannak érzed magadat még úgy is, hogy a kapcsolatotok elmélyült. Márpedig ilyenkor már jóval nehezebb változtatni, kihátrálni egy párkapcsolatból, mint akkor, amikor még nincsenek mélyebb érzelmek, kötődések.

Honnan tudhatod, hogy a partnered érzelmileg elérhetetlen?

Ennek számos jele akad, ha őszinte vagy magaddal, bizonyára fel fogod őket ismerni. Ilyen jel az, ha nem hajlandó beszélni az érzéseiről, amikor pedig rákérdezel, mi lapul a felszín alatt, akkor hárít. Olyanokat mond, hogy „minden rendben”, „ne gondold túl”, egyszerűen „csak rossz napja van”, „fáj a feje”, „valaki felidegesítette, de nem rád haragszik”, és így tovább. Alkalmanként ez mindenkivel megesik, de nem állandó jelleggel és nem akkor, amikor pontosan érzed, hogy ennél többről van szó. 

Nincs azonban könnyű dolgod a helyzet megfejtése során, mert nem csak azzal szembesülsz, hogy a partnered nem osztja meg veled őket: rendszeresen elbagatellizálja a helyzetet.

Elüti a komoly beszélgetést egy poénnal, vagy 180 fokos fordulatot véve, teljesen másról kezd el beszélni. Mintha meg sem hallotta volna, amit mondtál, és ez gyakran még a jobbik eset. Rosszabb napján elhatárolódik, megsértődik, még rosszabb napján pedig támadólag léphet fel a legegyszerűbb konfliktusrendezés során is. Tehát nem elég, hogy nem derítetted ki, mit érez, még jól össze is vesztetek – ami után jellemző módon neked kell majd bocsánatot kérned, ha békülést szeretnél.

Rendkívül árulkodó lehet egy érzelmileg elérhetetlen férfi válasza. Amikor valami személyes kérdést próbálsz vele megvitatni, akkor jellemző módon nem a saját érzelmeiről beszél, nem azt mondja, mit érez, hanem általánosságban vázolja a dolgokat. Pl. egy könyvből idéz, vagy egy barátjával kapcsolatos dolgot elemez, mintha a mostani probléma nemes egyszerűséggel rajta kívül állna. 

Stefan Stefancik/unsplash.com

Sokat elárul az is, hogyan reagál, nem csak az, amit mond

A korábbiakhoz hasonlóan fontos jel, hogy az érzelmileg elérhetetlen férfiak igyekeznek bűntudatot kelteni a partnerükben. Ez nem feltétlenül tudatos, egyszerű hárítás: addig sem vele és a kapcsolattal foglalkozol, amíg magadban keresed a hibát. Hogyan éri ezt el? Folyamatosan azt sulykolja beléd, hogy te vagy túl érzékeny, te vágysz olyanra, amit ő nem tud megadni és egyébként is jó lenne, ha nem nyomasztanád folyton „ilyenekkel”. Lehet, hogy ezt egy vita során vágja a fejedhez, de az is megeshet, hogy ilyesmivel viccel – és mint tudjuk, minden viccnek van igazságtartalma is.

Miért olyan nehéz őket észrevenni ennyi intő jel után is? 

Hát azért, mert a férfiak az érzelmi intimitás hiányát olyan dolgokkal leplezik, amik arra engednek következtetni, hogy egyébként fülig szerelmesek. Pl. drága ajándékokat vesznek, rendkívül romantikusak és odaadóak, aminek köszönhetően újra és újra visszafordítanak mindenkit a szakítás gondolatától. Velük igazi hullámvasút a párkapcsolat: úgy érzed, semmiről sem lehet beszélni, de sokszor meggyőzöd magadat, hogy a szavak gyakorlatilag semmit sem jelentenek, a tettek számítanak igazán. Utóbbiak is fontosak, ez kétségtelen, de ha hiányérzeted van, akkor az a párkapcsolat nem lehet teljes. 

Az érzelmileg elérhetetlen férfiak gyakori típusai:

A bölcs

Fontos tudni, hogy nem minden érzelmileg elérhetetlen férfi megközelíthetetlen, vagy éppen távolságtartó. Ugyanakkor nem mindegy, hogy egy párkapcsolatban mennyire enged magához közel a szerelmed – mert aki barátnak tökéletes, az nem feltétlenül lesz ideális férjjelölt. Jó példa erre a „bölcs típus”, aki látszólag nagyon éretten látja a dolgokat és remek tanácsokat osztogat mindenkinek, így neked is.

Támogatóan lép fel, kedvesnek tűnik, de mégis azt érzed, hogy nem enged oda magához. Ezt a belső megérzésen túl úgy veheted észre, hogy ha megpróbálsz beszélni az érzelmeidről, akkor ő lekezelően lép fel, hárít, esetleg közhelyekkel takarózik, és úgy viselkedik veled, mintha egy érthetetlen gyerek lennél. Ő mindent kézben tart, mégis mit akarsz intézkedni? Csak higgy el neki mindent, elvégre jóval bölcsebb, mint te…

A megoldó

Ez az érzelmileg elérhetetlen férfi mindig inkább előremegy és megpróbálja a problémát megoldani még azelőtt, hogy az érzelmeiről beszélnie kellene, vagy esetleg rákényszerülne, hogy érzelmi alapon döntsön. Ők úgy nyomják el az érzelmeiket, hogy uralják a helyzetet és igyekeznek azt irányítani. Mindig próbálják racionalizálni a szituációt, ezért általában sikerrel is járnak – kivéve akkor, ha a megoldás magasabb fokú érzelmi intelligenciát igényelne. Ahhoz, hogy célt érjenek, általában elnyomnak másokat saját javaslataikkal és folyton azt éreztetik, mindent csak azért tesznek, hogy a körülöttük élők boldogok legyenek. 

A humoros

Ez a férfi hajlamos az optimizmus álarca mögé bújni. Valahányszor olyan érzelmek kerülnek a porondra, amik feszélyezik őket, elsütnek valamilyen viccet, vagy elbagatellizálják az egészet. Ha igyekszel számon kérni, akkor azt mondja, hogy ő csak próbál felvidítani és nem kellene mindent olyan komolyan venned. Hajlamos rá, hogy passzívvá váljon, pl. nem válaszol az üzenetre, vagy agresszívabban lép fel, pl. téged hibáztat a rossz kedvéért. 

cottonbro/pexels.com

Mit tehetsz?

Csak azért, mert valaki aktuálisan elérhetetlennek tűnik érzelmileg, még nem biztos, hogy véget kell vetni a kapcsolatnak. Ha gyerekkorban nem tanuljuk meg az érzelmek kezelését, akkor ennek ez az eredménye – felnőttként kell úrrá lennünk a nehéz helyzeten. A kérdés az, hogy ebben partner akarsz-e lenni, vagy sem. Amennyiben igen, együtt kell érezned a partnereddel, úgy kell rá tekintened, hogy ő most tanulja ezt az egészet. Lehet, hogy a nulláról. Muszáj, hogy ez legyen az alap, különben nem lesz kitartásod, türelmed hozzá és a közös fejlődéshez.

A nyílt kommunikáció, akár a párterápia tud segíteni. Ha érezteted, hogy nem az a célod, hogy támadj, vádolj, vagy követelj, hanem hogy segíts, hogy dolgozzatok a szerelmeteken, akkor a partnered is fogékonyabb lehet a megoldásra.

Bármennyire is furcsa, az érzelmileg elérhetetlen emberek nem tudják kezelni azt, ami sokaknak természetes. Ezért segítség lehet, ha konkrét útmutatást adsz, mit szeretnél, mire vágysz, hogyan kellene viselkednie a partnerednek. Még, ha ez természetellenesnek is hat, ők többségükben megkönnyebbülnek, ha tudják, hogyan kell érzelmileg viselkedniük egy-egy helyzetben. Sokat segít az is, ha minden formában és módon éreztetitek egymással a szereteteteket. Nem csak szavak léteznek: ott a testi érintés, az idő, az ajándékozás, a másiknak tett szívesség. Ezek is segítenek mélyíteni a kapcsolatot. 

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!