Ennyi igazán rossz döntést hozunk az életünkben a statisztikák szerint 

Ennyi igazán rossz döntést hozunk az életünkben a statisztikák szerint 

Címlap / Életmód / Lélek / Ennyi igazán rossz döntést hozunk az életünkben a statisztikák szerint 

Mindannyian hozunk rossz döntéseket, de ezekre nem szabad végzetes hibaként tekinteni: többségükből igenis sokat tanulhatunk.

De mégis mennyi az annyi?

Hány rossz döntést hozunk életünkben? Nehéz számszerűsíteni ezt, hiszen mindannyian különbözünk, de a kutatók mégis megpróbálták a lehetetlen és kaptak is egy – szerencsére egyjegyű – számot. 

A 2000 felnőtt körében végzett felmérést a OnePoll készítette, és a céljuk nem csupán az volt, hogy felfedjék, mennyi rossz döntést hoznak az emberek, hanem arra is kíváncsiak voltak, leginkább milyen választásaikat bánják meg a későbbiek során. Kiderült, hogy sokan próbálják „nem megbánni” a történteket, tehát elismerik, hogy utólag végül jól alakultak a dolgok, a többség azt mondta, legalább 4 olyan rossz döntést hozott az életében, ami igazán jelentősnek mondható. Ezt a számot a megkérdezettek 69%-a jelölte, további 31% pedig azt mondta, hogy ennél még több baklövést tudhat a magáénak. 

Szóval, a 4 az alsó határ, ha ennél kevesebb rossz döntést tudsz felsorakoztatni, akkor máris szerencsésnek érezheted magadat!

Miről hozunk nehéz döntéseket?

Ha a saját nehéz döntéseimről van szó, akkor nekem valamiért a magánéletet érintő kérdések ugrottak be, pedig ezek még csak fel sem kerültek a toplistára. Az első helyen a befektetések álltak 38%-kal, a másodikon a lakásvásárlás 33%-kal, míg a harmadik a karrierváltás lett 29%-kal. Az emberek többsége ezeken a területeken hozott igazán nehéz, az egész életét érintő (rossz) döntéseket. 

Bármennyire is szakmaiak lettek ezek a témakörök, a válaszadók igen nagy arányban mégsem szakértőkhöz fordulnak segítségért. 54% a családoktól, barátokról érdeklődik, 40% az interneten böngészik hasznos információk után. Úgyhogy nem is csoda, hogy több mint kétharmad úgy nyilatkozott, még akkor is borzasztóan ideges, amikor már meghozta a döntést pl. az új lakás megvásárlása mellett, vagy éppen felmondott a munkahelyén, hogy elindítsa a saját vállalkozását. 

nortonrsx/istockphoto.com

Miért döntünk időnként rosszul?

Amikor valami mellett döntünk, akkor nyíltan véleményt formálunk, és egy adott cselekedet választunk különféle mentális folyamatokon keresztül. Ezt az egészet elfogultságok, érzelmek, tapasztalások, emlékek befolyásolják. Mérlegeljük az előnyöket és a hátrányokat, valamint megbirkózunk a következményekkel még olyan körülmények mellett is, mint a korlátozott fizikai, vagy éppen érzelmi erőforrások, esetleg a szűk időkeret, vagy éppen a hiányos információk.

Ha döntéshelyzetbe kerülsz, sokszor tudat alatt, gyorsan és automatikusan döntesz, és pont ez az a szituáció, amiben nagy eséllyel hibákat követsz el. Ennek lehetnek rövid- valamint hosszú távú következményei is. 

A szakértők szerint a kritikus gondolkodás képessége kulcsfontosságú a jó döntések meghozatalához. Elsősorban azért, mert tudatosítjuk magunkban, milyen tudás hiányzik a helyes döntésünkhöz, majd megszerezzük azt. Ez a tudatosság, valamint a plusz információ bezsebelése (az említett statisztikai eredmények alapján) igen jelentős arányban hiányzik az emberekből. Talán félünk bízni mások szakértelmében, nem akarunk további, extra kiadásokat, vagy éppen azt gondoljuk, mi jobban látjuk a dolgokat másoknál.

Viszont azok az emberek, akik jó döntéseket hoznak, tudják, mikor kell azonnal cselekedni, és mikor van idő várni. A dolgok ugyanakkor nem feketék és fehérek, hiszen – az említetteknek megfelelően – a döntéseinket nem csupán tudatos dolgok befolyásolják. Nem csak a kész tények, számok vannak előttünk, hanem olyan tényezők is, amik gyakran öntudatlanul működnek. Pl. ilyen az is, ha a szüleidtől olyan pénzkezelési mintákat láttál, amik a jelenben téged is visszafognak egy jelentősebb kiadástól, holott rengeteget kereshetnél, ha bejön az üzlet.  

A szakértők szerint az egyik legnagyobb gond, ami megnehezíti döntésein meghozatalát az, hogy egyszerűen túl sok minden közül választhatunk.

Rengeteg az eladó lakás, megannyi dologba lehet befektetni, vagy éppen a világ másik pontján is találhatunk férjet magunknak. Mindez odáig vezethet, hogy vesztegetjük az időnket, elszalasztjuk a jó lehetőségeket és végső soron a halogatással is döntünk valami mellett.

Mindenesetre ahhoz képest, hogy minden nap döntések hosszú sorát kell meghoznunk, a négy talán nem is olyan rossz arány. Főleg nem akkor, ha a rossz döntésekből levonjuk a megfelelő konzekvenciákat és legalább utólagosan derengeni látszik, hogyan járultak hozzá a személyes fejlődésünkhöz…

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!