Úgy érzed, soha nincs elég pénzed? Szakértői tippek, amikkel túljutsz a mélyponton

Úgy érzed, soha nincs elég pénzed? Szakértői tippek, amikkel túljutsz a mélyponton

Címlap / Életmód / Lélek / Úgy érzed, soha nincs elég pénzed? Szakértői tippek, amikkel túljutsz a mélyponton

Az egzisztenciális válság gyakran akkor jelentkezik, amikor olyan nagy változásokat élünk át, amik miatt egészen kicsinek és tehetetlennek érezzük magunkat. A szakértők szerint sokszor szégyellünk beszélni arról, amikor egy probléma meghaladja a képességeinket, ám az elszigeteltség csak fokozza a gondot és még több szorongást okoz. A YourTango összegyűjtötte néhány terapeuta tanácsait, akik elmondják, mit érdemes tenni akkor, amikor éppen egzisztenciális válsággal nézünk szembe.

Lelj társra a bajban

Egy életveszélyes helyzet, vagy egy komoly veszteség mindenkiben megkérdőjelezheti, hogy kik vagyunk valójában és miért élünk ezen a bolygón. Az ilyen helyzetek megzavarják önérzetünket és elveszhet identitásunk egy része. Ha gyorsan szeretnél kilábalni ebből a helyzetből, akkor sokat segít, ha a környezetedre tudsz támaszkodni. Egy közeli barát, vagy családtag, aki átélt már hasonlót, a kölcsönös szeretet és megértés révén támogathat a talpra állásban” – kezdi a sort a hasznos tippjével Barbara Becker Holstein.

Taylor Smith/unsplash.com

Ne a problémákat, hanem a megoldásokat keresd meg

Jeff Saperstein úgy látja, hogy az egzisztenciális mélypontokat gyakran saját magunknak generáljuk, és ha ennek tükrében tekintünk rájuk, akkor máris másként festenek:

„Aggodalmunk gyakran azon a történeten alapul, amelyet saját magunknak mesélünk el. A kérdés az, hogy az öröm, a bőség és az optimizmus meséjében, vagy a hiány, a félelem és a pesszimizmus meséjében vagyunk éppen? Válság esetén sokszor elegendő azt tisztáznod, hogy olyan ember vagy, aki megtalálja a probléma gyökerét és rá a megoldást, vagy olyan, aki minden megoldás ellenére is a problémát fedezi fel újra és újra. Ha problémateremtőből problémamegoldóvá tudsz válni, akkor máris ráléptél az öngyógyítás útjára.”

Hasonló tanáccsal szolgál az egzisztenciális válság leküzdésére Amy Armstrong is, aki ugyancsak arra helyezi ki a megoldás lehetőségét, hogy fogadjuk el a helyzetünket és keressük meg a kiutat:

Az egzisztenciális válság akkor jelentkezik, ha nem tudjuk, hogy a mélypontokra szükség van ahhoz, hogy egy új, tiszta fejezetet kezdjünk az életünkben. Az egyik legnagyobb ajándék, amivel ilyenkor szolgálhatunk saját magunk számára, ha feltesszük a kérdést: ebből most mit tanulhatok? Muszáj bízni abban, hogy a mostani helyzet átmeneti, a gyógyulás, vagy adott esetben a fejlődés része, és lehetőség nyílik az eredményes továbblépésre, valamint arra, hogy egy magasabb szinten folytathassuk az életünket.”

Sose veszítsd el az optimizmusodat

Az egzisztenciális válság részben feloldható a hálával. Amikor úgy érzed, hogy nincs értelme az életnek, akkor kell a jelenhez fordulni és hálát adni, hogy meg tudtad ragadni a pillanatot. Gondolj arra, hogy vannak olyan emberek, akiket szeretsz, akik viszontszeretnek, hogy van mit enned, van hol aludnod! Lehet, hogy nem tudod, mit jelent az a helyzet, amiben vagy, de megpróbálhatod a dolgok jó oldalát nézni és különlegesnek érezheted magadat, amiért ennek az egész misztériumnak a része vagy” – mondta Cyndera Quackenbush. 

„A stressz csökkentése érdekében törekedj magad mögött hagyni a válság-érzését, a tudatát annak, hogy bajban vagy! Ismerd fel, hogy a jelen csak egy helyzet, és a helyzetek valamilyen formában mindig kezelhetők. Bátoríthatod önmagadat, ha olyan alkalmakat keresel, amikor már nehéz helyzetben voltál, de túljutottál rajtuk, legyőzted az akadályokat és a kihívásokat. Lehet, hogy a mostani helyzet ennek tükrében már nem is tűnik olyan vészesnek!” – tanácsolja Rhonda Harris-Choudhry. 

Ave Calvar/unsplash.com

Találj vissza önmagadhoz!

A válság kialakulhat akkor is, ha egyszerűen elveszítetted önmagadat és a tetteid nincsenek összhangban sem a gondolataiddal, sem azzal, aki valójában vagy. Carolyn Hidalgo szerint ilyenkor az a legszerencsésebb, ha csendben visszavonulunk, letisztázzuk a körülményeinket és hagyunk időt magunknak:

Mindannyian célokkal érkezünk a földre, de ha eltérünk az általunk kijelölt útról, akkor könnyen úgy érezhetjük, hogy elszakadtunk a gyökereinktől. Ilyen esetben a legelső lépés a nyugalom megtalálása, amire nagyszerű helyet kínál a természet. Menj te is a szabadba, figyeld meg a természet, az élet körforgását és törekedj arra, hogy tudatosítani tudd magadban: ennek te is a része vagy. Így máris érezni fogod, hogy tartozol valahova!”

„ A mindfulness gyakorlatok alkalmazása akár napi tíz percben is csodákat tehet veled. Az éber önvizsgálat, a jóga, a meditáció segít, hogy talpra állj, ismét kapcsolatba lépj önmagaddal és erősítsd a rugalmasságodat, alkalmazkodóképességedet”

– tette hozzá Lisa Petsinis.

Ne feledd, nem mindig tudod irányítani, mi történik veled, de az csak tőled függ, hogyan reagálsz az eseményekre. Választhatod az elfogadást és a nyugalmat a félelem és az idegeskedés helyett, a problémamegoldást a probléma felnagyítása helyett. Most melyik oldalon teszed le a voksodat?

VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!