Tünetek, amelyek arra utalnak, hogy felborult a hormonháztartásod

Bodnár Alexa,

A stresszes, túlhajszolt életmód, az egészséges táplálkozás és a sport hiánya, sok cukor fogyasztása, esti aggodalmaskodás – a 21. század problémái, amelyek könnyedén eredményezhetik azt, hogy felborul a hormonháztartásod. Ha ez megtörténik, arra számos olyan tünet utalhat, amelyet sokan megpróbálnak inkább elfogadni, minthogy arra gondoljanak, hogy akár meg is lehet szüntetni őket, életmódváltás, komolyabb esetben pedig egy szakember segítségével. Összeszedtük a leggyakrabban tapasztalható jeleit annak, ha valami gond van a hormonrendszereddel.
1/5 Hízás, fogyás és emésztőrendszeri problémák
1/5 Hízás, fogyás és emésztőrendszeri problémák
A hirtelen hízás vagy fogyás, a folyamatos jojó-effektus mind a hormonrendszer felborulását jelenthetik.
Ezért felelős lehet a pajzsmirigyed, és az általa termelt hormonok túl alacsony vagy túl magas szintje, de akár a sok stressz is.
Utóbbi esetben ugyanis felesleges adrenalin kerül a szervezetedbe, amely felesleges energiaelvonással jár, amelyet evéssel pótol az ember.
A gyomorégés, puffadás, görcsök és hasonló emésztőrendszeri problémák szintén a felborult hormonegyensúlyra utaló jelek lehetnek, hiszen a fokozott idegesség miatt az emésztésért felelős hormonok szintje megváltozik, így a táplálék lebontása nem zajlik a normális ütemben.
2/5 Hangulatingadozás
2/5 Hangulatingadozás
Ha észrevetted magadon, hogy néha szinte szárnyalsz a boldogságtól, megmagyarázhatatlan okokból, hamarosan pedig rádtör a lehangoltság, azért is a felborult hormonháztartás lehet a felelős.
A szerotonin és az endorfin felel azért, hogy kiegyensúlyozottak legyünk, viszont ha ezeknek a hormonoknak a szintje alacsony lesz, kevésbé vagyunk képesek pozitívan gondolkodni, kevésbé viseljük el a fájdalmat és a stresszt.
Ennek a hátterében gyakran a pajzsmirigy működése áll, ezért érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, ha hosszú távon tapasztalod ezeket a tüneteket.