Még mindig nem bízunk a női vezetőkben – De miért is nem?

Még mindig nem bízunk a női vezetőkben – De miért is nem?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Még mindig nem bízunk a női vezetőkben – De miért is nem? / 2. oldal

Annak ellenére, hogy egyre több nőt láthatunk erős szerepekben, világszerte meglepően magas azoknak az embereknek a száma, akik nem bíznak a nők vezetői képességeiben – írja a BBC. Ezek az előítéletek mélyen gyökereznek, és nehéz is lehet őket megváltoztatni.

Rengeteg az előítélet

Egy másik szembetűnő megállapítás az volt, hogy az egész világon a fiatal férfiak körében volt különösen valószínű, hogy nem támogatják a női vezetőket. Ez meglepő, tekintve, hogy a fiatalabb generációkat gyakran progresszívebbnek tekintik, mint az idősebbeket.

Általánosságban azonban, mivel azokat a tulajdonságokat, amiket a jó vezető képéhez kapcsolunk, sztereotipikusan maszkulinnak tartunk, még gyakran az önmagukat progresszívnek tartó emberek sem tudnak kibújni a szexizmus béklyóiból.

Yoshikuni Ono, a tokiói Waseda Egyetem politológusának munkája újabb nyomot kínál ehhez a generációs rejtvényhez. Az Egyesült Államokban az amerikaiak általában túlbecsülik a nők képviseletét a kongresszusban, egy tanulmány szerint átlagosan 14%-kal. De a fiatalok különösen pontatlanok, és az idősebb és fiatalabb emberek között egyre nagyobb a helyes ismeretek közötti szakadék.

Lehet, magyarázza Ono, hogy „különösen a fiatal, férfi szavazók gondolják úgy, hogy a nők már képviseltetik magukat a politikában, mert az iskolákban, az egyetemeken több nőt látnak. Manapság sokkal több női hallgató van az egyetemen, mint férfi.” Általában, ha úgy gondolja valaki, hogy a nemek közötti egyensúly már létezik, akkor kevésbé valószínű, hogy fontosnak tartja a női vezetők megválasztását.

Mindemellett politológusok azt tapasztalták, hogy amikor a női vezetőkkel szembeni előítéletekkel kapcsolatban közvetlen, egyértelmű kérdéseket tesznek fel, sok megkérdezett válaszadó tagadja előítéletét. Ez nagyrészt a társadalmi-kívánatos elfogultságnak tudható be; lényegében nehéz beismerni a társadalmilag elfogadhatatlannak tartott véleményt.

A kutatások szerint a férfiak és a nők között egyaránt általános a meggyőződés, hogy a nők túl törékenyek a vezetéshez.

Olyanok is vannak továbbá, akik míg saját magukat nem tartják szexistának, úgy vélik, a világ szexista, és emiatt a nők valóban gyengébbé válnak.

Sean Nguyen, a Los Angelesben élő 33 éves internet-szolgáltatókat összehasonlító weboldal üzemeltetője úgy véli, hogy „a férfi vezetők általában nagyobb tekintéllyel rendelkeznek. Ez helytelen, és szeretném látni, hogy ez a megváltozik, de … azon a rendszeren belül kell dolgoznunk, amelyben létezünk.” Nguyen azt is elismeri, hogy ez a preferencia a politikára és az üzletre is kiterjed.

Alice Eagly, az északnyugati egyetem pszichológusa, az Illinois állambeli Evanston államban elmondta, hogy ezek a meggyőződések nem meglepőek. „A sztereotípia szerint a nők nem elég ügyesek, vagy határozottak és mérvadók, és a hangjuk nem olyan hangos és kissé erőtlen is.” Mivel ezek a tulajdonságok hagyományosan társulnak azonban a férfiakhoz és a vezetőkhöz, a vezetés fogalma összekapcsolódott a férfiasságéval.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»