A babaúszás előnyei és hatásai

A babaúszás előnyei és hatásai

Címlap / Életmód / Család / A babaúszás előnyei és hatásai

A babaúszás kifejezetten gyakori és nagyon szórakoztató elfoglaltság babának és mamának egyaránt. Lássunk néhány hasznos információt, hogy miért, kinek és hogyan érdemes belevágni, hogy igazán felejthetetlen élmény legyen.

Korosztály

Minden tanfolyamon kicsit mások a szabályok, de általában 3-4 hónapos kortól szokták ajánlani a babaúszás elkezdését. Ebben a korban létezik még a babák búvárreflexe is, amit a foglalkozáson ki is használnak, de a 3 hónapos védőoltás már védi őket a lehetséges fertőzésektől.
A tanfolyamokon általában lehetőség van arra is, hogy később haladó csoportba járjon a kellő tudást már megszerzett gyerek.

Előkészületek

Az első foglalkozás előtt mindenképpen érdemes kicsit ráhangolódni a gyerekkel a vízi játékokra. Esténként fürdessük a gyereket néhány napig a nagyobb kádban, hogy szokja a nagyobb vízfelületet és ne keltsen félelmet benne.
A víz hőmérsékletét fokozatosan csökkentsük az uszoda vizének hőmérsékletére (kb. 30 fok). Fontos, hogy lásson bennünket úszósapkában is, nehogy ne ismerjen fel bennünket egy új helyzetben.

Búvárreflex

A búvárreflex vagy más néven búvárösztön lényege, hogy a légzés mindig kilégzéssel indul, így merüléskor nem szívnak vizet a tüdejükbe a kisbabák.
A kicsiknél kb. fél éves korig él ez az ösztön, gyakorlás nélkül később elvesztik, de a babaúszás és az ott gyakorolt merülések segítségével elérhetjük, hogy nagyobb korban is megmaradjon. Szakemberek szerint ez a gyakorlással megtartott ösztön 1 éves kor után már nem törlődik.

Búvárreflex hatásai

Ha egy gyereknek megmarad a búvárösztöne, akkor annak több pozitívumát is élvezheti később. Az ilyen babák például egy nátha esetén könnyebben és ösztönösebben kezdik fújni az orrukat, így kisebb az esélye a kórokozók elszaporodásának és a szövődmények kialakulásának a szervezetükben.
A gyakorlás hatására erősödik a kicsik tüdeje, nő annak befogadóképessége, nem utolsó sorban pedig javul az agy oxigénellátása is.

Orvosi vizsgálat

A babaúszás tanfolyamok megkezdésekor igazolást kérnek a háziorvostól, hogy a gyerek járhat a foglalkozásokra. Érdemes a gyerekorvos véleményét akár korábban is kikérni, hogy ellenkező javaslat esetén ne jelentkezzünk be a babaúszásra, és ne pazaroljunk feleslegesen pénzt, időt és energiát a szervezésre.
Ha a gyereknek bármiféle szemproblémája van, akkor érdemes akár szemész szakvéleményét is kikérni a foglalkozások elkezdése előtt.

Hatásai a babára

A babúszás hatására fejlődnek és erősödnek a kicsi izmai, és akár későbbi tartáshibák is megelőzhetőek. Emellett javul a térérzékelés, a keringés működése, és fejlődik a gyerekek szociális érdeklődése is, hiszen a kicsik velük egykorú, hasonló adottságú és fejlettségű társaikkal vannak együtt a vízben.
Nem utolsó sorban még a rosszabb alvó babák is szinte biztosan mélyen és sokat fognak aludni, hiszen elfáradnak a babaúszás során.

Baba-mama kapcsolat

Az egyébként is szoros baba-mama kapcsolat a babaúszás folyamán még erősebbé válik. A két fél megtanul egy másik közegben, más mozgás mellett is figyelni egymásra. Nem utolsó sorban a közös játék élménye is csak hozzátenni tud az anya-gyermek kapcsolathoz.
A vízben kialakított szokások és a babaszás hangulata megtartható vagy feleleveníthető, ha a gyakorlatokat később például a nyaralás során is elvégezzük.

Babaúszás célja

A babaúszásnak rengeteg célja lehet: választhatjuk azért, mert a gyerek mozgását és egészségét szeretnénk a későbbiekre nézve megtámogatni, vagy akár járhatunk a foglakozásokra csakis a búvárreflex megtartása miatt.
Nagyon fontos azonban, hogy a babaúszás nem eredményorientált mozgás: igazi célja inkább a közös program, és az ebből fakadó öröm szerzés babának, mamának, vagy akár papának egyaránt.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!