Ilyen érzés volt, amikor megmondták, hogy autista a gyerekem

Ilyen érzés volt, amikor megmondták, hogy autista a gyerekem

Címlap / Életmód / Család / Ilyen érzés volt, amikor megmondták, hogy autista a gyerekem

“Az eredményei alapján az autizmus kritériumai teljesülnek, tehát rajta van a spektrumon.” Hónapok óta sejtettük, mire vizsgálatra jelentkeztünk, és majdnem egy évet vártunk a diagnózisra, ami meg így már nem lepett, mégis rögtön kicsordultak tőle a könnyeim.

Amikor a lányom még csak 3 hónapos volt, mozgásfejlesztésre kezdtük hordani, mert egy letapadt izom és egy visszamaradt csecsemőkori reflex miatt nehezen emelte hason fekve a fejét.

A mesébe illő konduktor néni, akinek bölcsességét négy évvel később is emlegetem, akkor mondott valamit, ami azóta is rengetegszer eszembe jut.

Miközben a gyerekemet forgatta-mozgatta-vizsgálgatta, és számomra ismeretlen szakszavakat duruzsolt az izomtónusáról, én a kezdő anyukák minden aggodalmával hallgattam, és csak azt kérdezgettem mindig: “Ez baj?”

Lujzi néni egy idő után azt hiszem, megérezte, hogy a laza izomtónusú kisbabánál már csak az anyukájának van nagyobb szüksége a segítségre. A lányom fejét megsimogatva rám nézett, elmosolyodott, és azt mondta: “Ez nem arról szól, hogy baj vagy nem baj. Ő csak ilyen.”

Rengeteg dolgon segített át ez a mondat, többek között azon is, amikor felmerült bennünk a gyanú, hogy a lányunk sajátosságai talán túlmutatnak azokon a kereteken, amit a legtöbben “normálisnak” gondolnak.

Talán két és fél éves volt, amikor először felmerült bennünk az autizmus gyanúja, és négy éves múlt, mire megkaptuk a diagnózist. Volt időnk tehát megbarátkozni a gondolattal, és abban is biztosak voltunk, hogy nem fogunk miatta máshogyan nézni rá, és természetesen pontosan ugyanolyan rajongással fogjuk szeretni. Mégis úgy éreztem, hogy kiszökik a szobából a levegő, amikor kimondták a diagnózist. A mondatot, ami azzal kezdődik, hogy “A gyerekemet diagnosztizálták…” sosem egyszerű hallani, mondta egy barátom, és igaza volt.

Nazar Rybak/istockphoto.com

Megnyugvást kellett volna, hogy adjon, hogy nem én rontottam el dolgokat. Hogy nem azért nem tudtunk bizonyos helyzetekkel megbirkózni, mert rossz anya vagyok, vagy mert képtelen vagyok “megnevelni” a gyerekemet, mint ahogyan azt az elmúlt négy évben fájdalmasan sokan és sokszor érzékeltették velem.

Mégis azt kívántam, bárcsak én lennék a hibás. Bárcsak velem lenne valami “baj”, és nem vele lenne valami, ami megnehezíti majd az életét.

Most már legalább tudjuk, és így jobban képesek leszünk segíteni is neki” – mondta a lányom apja, mikor a szobából kijöttünk, és igaza volt.

Miközben a diagnózis sem váratlanul nem ért, se meg nem lepett, mégis nehéz volt hallani, amikor kimondták, hogy az én gyerekem mindig más lesz, mint a többiek, főleg, hogy tudtam, ez azt is jeleni: másként néznek majd rá mindenütt.

Ugyanakkor azt is tudtam, hogy bármit mondtak is, bármit írtak is egy zárójelentésre, bármilyen kód kerül is a lányom neve mellé mindenféle online rendszerekben, amikor bezártuk magunk mögött a főorvosi szoba ajtaját, a lányunk ugyanaz a gyerek maradt, aki akkor volt, amikor bementünk. Tökéletes gyerek. A maga minden furcsaságával, különlegességével, kivételes humorával és senki máséhoz nem hasonlítható látásmódjával a lányom minden egyes sejtje és idegszála úgy jó, ahogy van, és semmit nem változtatnék rajta.

Csak azt szeretném, hogy boldog legyen, és megtanulja kezelni a félelmeit és szorongásait, ehhez pedig autistaként speciális segítségre van szüksége.

A diagnózis egy elkerülhetetlen első lépés volt ahhoz, hogy ezt a segítséget meg tudjuk majd adni neki, így összességében szerencsések vagyunk, amiért végül egy olyan szakértői csapathoz kerültünk, akik felismerték a pontos szükségleteit.

Nem volt könnyű hallani, amikor kimondták, hogy a lányomnak autizmus spektrumzavara van. De azt is tudom, hogy ez korántsem a vége semminek. Ez a kezdet, amire szükségünk volt ahhoz, hogy a gyerekünkből egy boldog felnőtt legyen. És semmi más nem számít.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!