Így mentheti meg az Aszpirin az életedet

Így mentheti meg az Aszpirin az életedet

Címlap / Életmód / Egészség / Így mentheti meg az Aszpirin az életedet

Pár évvel ezelőtt egy sorozatban figyeltem fel arra, hogy a főhős életét, aki szívinfarktust kapott, úgy mentette meg valaki, hogy porrá tört aszpirint tett a nyelve alá. Utána néztem ennek a dolognak, és a következőket találtam.

Az aszpirin története

A fűzfa – Salix alba – kérgét időszámításunk előtt is használták láz- és fájdalomcsillapításra. Bár rendszeres szedése komoly gyomorbántalmakkal járt 1897-ben Félix Hoffmannak sikerült egy olyan származékot előállítani, amely azonos hatékonyságú, ám a gyomor nyálkahártyájára kevésbé káros.

Ez az acetilszalicilsav, melyet 1899-ben szabadalmaztattak, majd 1903-ban forgalmazni kezdtek Aspirin néven.

Férfiak és nők

A férfiaknál – 45 éves kor felett – az infarktus, nőknél – 55 éves kor felett – a stroke kockázatát jelentősen csökkenti – kizárólag az orvos által felírt aszpirin szedése.

Mivel az aszpirin felesleges alkalmazása komoly problémákat okoz alapjaiban is és a javasolt korhatár alatt, illetve 80 éves kor felett, mindenképp csak az orvos utasítására, az orvos által előírt mennyiségben szabad szedni. Az viszont tény, hogy életmentő gyógyszer is lehet.

Kockázatok

Az aszpirin nem megfelelő szedése gyomorvérzést okoz, ami akár életveszélyes lehet, vagy halált eredményezhet.

Sydneyi Egyetem kutatói vizsgálatokat folytatnak azzal összefüggésben, hogy heti egy tabletta aszpirin folyamatos fogyasztása időskori látásvesztést okozhat. Hajlamosak vagyunk minden életmentő gyógyszert csodaszerként kezelni, ám csak az orvos képes az „előny-kockázat” tényét a helyén kezelni, és dönteni.

Többek között azért, mert az egyéb gyógyszerek szedése, egyéb betegségek fennállása komoly kockázatokat hordoz magában.

Eredmények

A szívinfarktus és stroke után a kis dózisban szedett aszpirin elősegíti a megelőzést. Az aszpirinterápia csökkentheti a koszorúér-események számát, vagy a perifériás érbetegségben szenvedők hirtelen elhalálozását.

A szívinfarktus alatt, majd az azt követően 30 napon át szedett aszpirin, akár 23 százalékkal is csökkentheti a halál kockázatát.

Mire alkalmas és mire nem alkalmas az aszpirin?

Láz- és fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatása már régóta ismert. Az érszűkület kivédésére csak az utóbbi évtizedben használják.

Ugyan, bizonyos erek szűkületének kivédésére alkalmas, ám a visszerek elzáródásának megakadályozására, a vénás és utazási trombózis meggátlására mégsem hat, és nem ajánlott a szedése.

Csapda

Mindannyian hajlamosak vagyunk arra – ez minden gyógyszerre érvényes -, hogy amint jobban érezzük magunkat, abbahagyjuk a kezelést. Fontos, hogy, ha már valaki elkezdte az aszpirin szedését, annak hirtelen abbahagyása fokozott kockázatot jelent.

Ezen felül ne gondoljuk azt, hogy ha szedjük az aszpirint, az, mint egy tökéletes csodaszer, kivédi az újabb problémát. Csak az esélyeinket megnöveli. Tehát, ha aszpirint írt fel az orvos megelőzésre, és rosszul vagyunk, hívjunk mentőt, és annak kiérkezéséig rágjunk szét egy tablettát.

Legyen mindig nálad!

Végső következtetésként, az aszpirinnek felbecsülhetetlen előnyei vannak, amennyiben azt az orvos által előírt mennyiségben, és ideig szedjük. Az sem árt – akár betegek vagyunk, akár nem -, hogy ha van aszpirin tabletta a táskánkban, hisz akár életmentő is lehet számunkra, vagy a környezetünkben élők számára.

VIDEO A legnyugodtabb kutyafajták

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!