Állítsd át a belső órád! 7 tipp a jetlag megelőzésére

Állítsd át a belső órád! 7 tipp a jetlag megelőzésére

Címlap / Kikapcsolódás / Utazás / Állítsd át a belső órád! 7 tipp a jetlag megelőzésére

Időzónákon átívelő utazásra készülsz, és már előre tartasz a fejre állt napszakok miatti szenvedéstől? Összeszedtünk néhány trükköt, amivel hamarabb belerázódhatsz az új helyzetbe!

Told el egy kicsit az alvást!

Ha keleti irányba utazol, az indulás előtti 2-3 napban mindig kelj fel a szokásosnál 1-2 órával hamarabb. Nyugati kiruccanás előtt pedig cselekedj fordítva. 

Nagyon fontos, hogy a lefekvési időre is figyelj, hiszen hétórányi pihenésre ettől még ugyanúgy szüksége van a testednek. 
A repülőn még tovább gondoskodhatsz a minél kevésbé fárasztó átállásról, ha az érkezés helyi idejének figyelembevételével próbálsz elaludni és felébredni. 
Az altató tabletták használata semmiképpen sem javasolt, hiszen azok megzavarják a természetes alvásciklust. Az ébren maradásért szopogass citromot!

Böjtölj 12 órát!

A testnek nemcsak egy „nagy”, mindenre kiterjedő belső órája van, hanem a szervrendszerek működésétől függően több „kicsi” is. 

Kutatások bizonyítják, hogy elsősorban két külső inger határozza meg valamennyinek a ketyegését: a fény és az étkezés
Ha érkezés előtt 12-16 órán át egy falatot sem eszel, csak vizet iszol, a Harvard Egyetem 2008-as kutatása szerint „resetelheted”, azaz alapállapotba állíthatod a „szoftvered”.
Reggel 10 óra előtti célba érésnél válassz könnyű, fehérjedús reggelit, későbbi landolásnál pedig inkább a szénhidrátra összpontosíts.

Próbáld ki a fenyőkéreg-kivonatot!

Olasz szakértők szerint a jetlag egyik legfőbb kiváltója, hogy a hosszas repülés hatására felgyülemlik a szervezetben a víz, ami az agyat érintve fáradtsággal és fejfájással súlyosbítja a tüneteket. 

Képalkotó diagnosztikai mérésekkel sikerült bebizonyítani, hogy bizonyos fenyőkéreg-kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítők képesek a megfelelő mederben tartani a folyadékháztartást, és akár 50%-kal mérsékelik az emiatti ödémás duzzanatokat.

Reggel menj múzeumba!

Ha nyugat felé vetted az irányt, érdemes reggel múzeumba menned, délután pedig sétálni egyet a parkban – kelet felé pedig természetesen fordítva. 

A fénynek való kitettség ugyanis a cirkadián ritmus szintbe hozásának egyik legfőbb eszköze. Emiatt lényeges, hogy mikor tartózkodsz természetes fényben szegény környezetben, azaz beltérben, és mikor mászkálsz odakint. 

Az Entrain nevű okostelefon-alkalmazás, amelyet a Michigani Egyetem tudósai készítettek, segít meghatározni, hogy éppen mi a legjobb a testednek.

Aludj egy kicsit az első éjszakán!

Sokan esküsznek arra a módszerre, hogy az érkezés után átvirrasztanak egy egész éjszakát, így olyannyira kimerülnek, hogy a következőkben már kénytelen lesz alkalmazkodni a szervezetük az új körülményekhez. 

Ez azonban rendkívül káros az idegrendszerre. Sokkal jobb, ha lepihensz négy óra hosszára, ami olyan időtartam, amelyben már mélyalvásos periódusok is biztosan vannak.

Vegyél „átidőzítő” szemüveget!

Ha gyakran utazol, érdemes megfontolnod annak a speciális szemüvegnek a beszerzését, amit az ausztrál Finders Egyetem szakértői fejlesztettek ki. 

Az eszköz zöld színű fény adagolásával segíti elő, hogy minél fájdalommentesebben igazodjon a tested az új időzónához. 
A csaknem 80 000 forintnak megfelelő összegbe kerülő kütyüt ezen a weboldalon nézheted és rendelheted meg: re-timer.com. (Nyugi, nem kell non-stop viselned, elég belőle napi 30-60 perc!)

Válassz úti célt a beállítottságodnak megfelelően!

Ha nem üzleti útra indulsz, hanem például nyaralni – tehát olyan helyzetben vagy, hogy te határozhatod meg a célt –, akkor érdemes a következő logika szerint okoskodni. 
A pacsirták, akik reggelente energikusabbak, inkább kelet felé vegyék az irányt, mert ott hamarabb kell kelni és feküdni. Az esténként aktív baglyoknak pedig nyugat az ideális úti cél fordított okból kifolyólag.
Te utaztál már úgy, hogy jetlaggel kellett szembesülnöd? Hogy bírtad?

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!