Az allergia – bármely típusáról van szó – általában már gyerekkorban megjelenik. Előfordulhat viszont, hogy felnőttként kell szembesülnünk a kellemetlen tünetekkel, amelyek hirtelen jelennek meg és nem találjuk kialakulásuk okát.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Az allergia többféle tényező hatására alakulhat ki. Kutatások szerint a genetikai hajlam bár alapvetően meghatározó a kiváltó okok sorában, nem az egyetlen tényező, amely a kellemetlen tüneteket okozza. A környezeti hatások, életmódbeli szokások mind hozzájárulhatnak az allergia kialakulásához, éppúgy, mint a pszichés faktorok.
Ez utóbbira gyanakodhatunk, ha gyerekként soha semmiféle allergiás tünetünk nem volt, majd felnőtt életünk egy pontján hirtelen a semmiből megjelenik valamilyen érzékenység.
Sokaknál a szénanáthás tüneteket például nem növény vagy virágpor váltja ki, hanem valamilyen magánéleti vagy munkahelyen elszenvedett trauma, stresszes időszak. Erre természetesen már csak akkor gondolunk, ha a tüneteink olyan kellemetlenné válnak, hogy allergiavizsgálatra megyünk és meglepetésünkre nem az derül ki, hogy valamilyen növény okozza a tüsszögést, orrfolyást és szemirritációt.