Minden, amit tudnod kell az alfa generációról

Minden, amit tudnod kell az alfa generációról

Címlap / Életmód / Család / Minden, amit tudnod kell az alfa generációról

Az alfa generáció tagjai most kezdenek tizenévesekké válni, és máris láthatjuk a kultúrára gyakorolt hatásukat. Nem árt, ha megtanulsz róluk néhány dolgot, hiszen ők fogják diktálni a jövőt!

Mikor születtek?

Ha fejben még mindig a 2010-es években tartasz, akkor az ezredfordulóst még mindig arra használhatod, hogy a “fiatalokra” vonatkozóan említs valamit. Ám az ezredfordulósok 1981 és 1996 között születtek, tehát ma 27 és 42 év közöttiek. A tizenévesek és a húszas éveik elején-közepén járó emberek a Z-generációhoz tartoznak, amely 1997 és 2012 (vagy egyes meghatározások szerint 2010) között született.

A Z-generáció erőteljesen jelen van a kultúrában, ahogyan azt mindenki tudja, aki hallott már róla, hogy mennyire ciki szűk farmernadrágot hordania, – de az alfa generáció közvetlenül követi őket, és már ők is kezdik éreztetni a hatásukat.

A legtöbb forrás az alfa generáció születési éveit 2010 és 2024 közé teszi. Ez azt jelenti, hogy az alfa generáció legidősebb tagjai 13 évesek, a legfiatalabbak pedig a következő évben születnek. Bár ez a csoport még túl fiatal ahhoz, hogy nagy hatással legyen a zenei vagy divatirányzatokra, a következő évtizedben belépnek a tinédzserkorba.

A márkák már most elkezdtek az alfa generációnak – az első teljes generációnak, amely a közösségi média influencerek és az online vásárlás korában született – piacra lépésére készülni.

A mai fiatalok várhatóan a gazdaság túlnyomó részét teszik majd ki, ahogy idősödnek. Mark McCrindle társadalomkutató, aki a generáció elnevezését kitalálta, úgy becsüli, hogy az alfa generáció több mint 2 milliárdos tömeggé fog nőni. Mindez a történelem legnagyobb generációjává teszi majd az alfákat.

elenaleonova/istockphoto.com

Az alfa generáció jellemzői

Bár sok ezredfordulós és Zoomer (a Z-generáció tagjai) nőtt fel számítógépen, mobiltelefonon és a közösségi média valamilyen formáján, az okoseszközök nem voltak mindenütt jelen gyermekkorukban. Az alfa generáció 2010-ben indult – abban az évben, amikor megjelent az első iPad. Ha valaha is használtad az iPad babák kifejezést olyan gyerekek leírására, akiknek cumi helyett tabletet adtak, akkor az alfa generációról beszéltél. 

Amellett, hogy az alfa generáció tagjai érintőképernyőkön nevelkednek, olyan családokban nőhetnek fel, amelyek másképp néznek ki, mint a korábbi generációké.

A mai gyerekek nagyobb valószínűséggel egyedüli gyerekek, idősebb szülőkkel. Nagyobb eséllyel nevelkednek olyan otthonokban, ahol nincs jelen mindkét biológiai szülő. A COVID-19 egy másik hatalmas tényező, amely a következő generációt alakítja. A járvány kezdetén született gyermekek 2024-ben töltik be a 4. életévüket. Míg a Z-generáció a 2010-es években vált nagykorúvá, az alfa generáció nagy részének nem lesz emléke a COVID előtti életről vagy oktatásról.

A COVID-hoz kapcsolódó zavarok hullámhatásai még évekkel később is érezhetőek a diákokon. Az NWEA 2023-ban közzétett jelentése szerint az amerikai diákok még mindig nem tértek vissza a világjárvány előtti tanulmányi előrehaladás szintjére. A tavalyi év a ChatGPT-hez hasonló, széles körben elérhető mesterséges intelligencia alapú nyelvi modellek megjelenését is hozta. Miközben a technológia oktatási eszközként potenciális lehetőségeket rejt magában, a plágiumot is könnyebbé – és gyakoribbá – tette, mint valaha.

Még túl korai lenne megmondani, hogy ezek a körülmények hogyan befolyásolják majd az alfa generációt. Egyes szakértők feltételezik, hogy a társadalmi távolságtartás befolyásolhatja a szociális fejlődésüket, az okoseszközök fiatal koruktól való használata pedig türelmetlenné teheti őket. Mások azt jósolják, hogy ellenállóbbak és képzettebbek lesznek, mint az előttük járó generációk. Egy dolog azonban bizonyos: bárhogyan is alakul az alfa generáció, az idősebb generációk biztosan találnak majd valamit, amire panaszkodhatnak miattuk.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!