Neked is mindig fáj a fejed a vörösbortól? Ez az oka!

Neked is mindig fáj a fejed a vörösbortól? Ez az oka!

Címlap / Életmód / Egészség / Neked is mindig fáj a fejed a vörösbortól? Ez az oka!

A vörösboról úgy tartják, hogy ha mértékkel fogyasztod, és minőségi bort választasz, akkor az előnyei akár még felül is múlhatják az alkoholfogyasztás hátrányait. Vannak azonban, akik rögtön olyan negatív hatásokat tapasztalnak, amilyeneket más típusú italok fogyasztása esetében nem.

Emberek milliói fogyasztanak minden nap egy pohár vörösbort a vacsorához és más társasági események alkalmával. Vannak, akik úgy gondolják, egy pohár minőségi bor elfogyasztása a napi kikapcsolódás, lazítás tökéletes része lehet, vannak azonban olyanok is, akik egyáltalán nem találják ennyire pihentetőnek ezt a rutint.

Egyesek arra panaszkodnak, hogy vörösbor fogyasztása közben, vagy közvetlenül utána makacs fejfájásuk van, más alkoholos italok fogyasztása közben viszont nincs, és most már a tudomány is kezdi megérteni, hogy miért.

Mindenek előtt fontos tisztázni, hogy a vörösborral összefüggésbe hozott speciális fejfájás nem ugyanaz a fajta fejfájás, mint amit a túlzott alkoholfogyasztás vagy másnaposság okoz. Ez a fejfájás egyeseknél egyrészt sokkal hamarabb jelentkezik, másrészt akkor is tapasztalják, ha egyáltalán nem estek túlzásba az alkohollal.

Mindful Media/istockphoto.com

A szőlő tehet mindenről?

De mi lehet az oka, hogy egy pohár vörösbor után megfájdul valakinek a feje, míg mondjuk egy ugyanannyi alkoholtartalommal bíró koktél, sör vagy akár fehérbor elfogyasztása után semmilyen panasza nincs? Egy felvetés szerint lehet, hogy a szőlőt okolhatod ezért.

A Kaliforniai Egyetem (Davis) új tanulmánya, amely a Scientific Reports című folyóiratban jelent meg, azt a hipotézist vizsgálta, hogy a fejfájás kiváltó oka a vörösborban található kvercetin nevű flavanol lehet, amely számos gyümölcsben és zöldségben természetesen előforduló antioxidáns.

Bár az antioxidánsok általában jótékony hatással vannak a szervezetünkre, ebben az esetben a kvercetin kvercetin-glükuroniddá alakul át, ami zavarja a szervezet alkohol-anyagcsere képességét. Ennek eredményeként egy bizonyos toxin, acetaldehid halmozódik fel. Ez fejfájást, hányingert és egyéb tüneteket okozhat. Vagyis nagyjából azokat a tüneteket, mint a túlzásba vitt alkoholfogyasztás. Azonban mivel az alkohol-anyagcsere lelassul, ezeket a panaszokat lényegesen kisebb mennyiségű alkohol elfogyasztása esetén is tapasztalhatják néhányan.

Miért van tehát az, hogy egyesek hajlamosak a fejfájásra, míg mások nem?

Lehet, hogy ennek köze van az acetaldehid természetes lebontásának képességéhez. A lakosság körülbelül 8 százalékának hiányzik az ALDH2, egy olyan enzim, amely képes lebontani a toxint. A kvercetin tovább gátolja az enzimet, ami a már fent említett tünetekhez vezet. Egy másik lehetséges magyarázat: a borban lévő kvercetin szintje. A több napfénynek kitett szőlőkben általában több van belőle.

Jelenleg persze mindez csak egy hipotézis. A UC Davis kutatói egy kis humán kísérleti tanulmányt terveznek annak vizsgálatára, hogy a borban lévő kvercetin szintje hogyan befolyásolja a fejfájást. Ha valaki szenved a tünetektől, lehet, hogy nagyobb szerencséje lesz a fehérborral, amely jellemzően sokkal kevesebb flavanolt tartalmaz.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!