A véradás kizáró okai. Kiből nem lehet véradó?

 A véradás kizáró okai. Kiből nem lehet véradó?

Címlap / Életmód / Egészség /  A véradás kizáró okai. Kiből nem lehet véradó?

Aki vért ad, életet ad. A véradás ráadásul egyáltalán nem bonyolult, mindössze minimális kellemetlenséggel jár, és nem is kell különösebben készülni rá, ezért mi mindenkit arra biztatunk: ha teheti, adjon vért. Vannak azonban helyzetek, amikor azonban ez sajnos nem lehetséges.

Kor, nem, súly

Véradásra 18 és 65 év közötti, egészséges felnőttek jelentkezhetnek, akiknek a testsúlya eléri az 50 kilogrammot, de nem haladja meg a 140-et. A felső határ alól egyébként egyedi elbírálás alapján lehet kivételt tenni.

Két véradás között legalább 56 napnak kell eltelnie, és nem adhatnak egy évben 5 alkalomnál többször vért a férfiak, 4-nél többször a nők.

Menstruáció, terhesség, szoptatás

A várandósság, illetve a várandósság utáni fél év alatt tilos a véradás. Nagyon szép dolog, ha ilyenkor is segítenél, de ebben az időszakban a saját testednek kell regenerálódnia. Szintén nem javasolt a menstruáció alatt, illetve az az előtti és utáni 1-2 napban vért adni, megint csak a te egészséged miatt. A ciklusod természetesen nem befolyásolja a levett vér minőségét és felhasználhatóságát, neked azonban plusz vérveszteséget jelent. Érdemes tehát várni kicsit, hogy megerősödj. Az, hogy a menstruációd után 2 nappal vagy éppen 5-tel érzed úgy magadat, hogy alkalmas vagy a véradásra, a te belátásodra van bízva. Figyelj a tested jeleire!

Gyakran felmerülő kérdés még a szoptatás is, ami önmagában nem jelent kizáró okot. Lehet is szoptatás mellett vért adni, amennyiben csak alkalomszerű komfortszoptatásról beszélünk, és elég erősnek érzed magadat a véradáshoz. Az intenzív, rendszeres szoptatás mellett azonban még nem tanácsolt a véradás akkor sem, ha már eltelt fél év a szülés óta. Ilyenkor ugyanis a testednek magadról és a kisbabádról kell gondoskodnia, és ez éppen elég feladatot jelent neki.

Egészségi állapot

Egyes gyógyszerek, például antibiotikumok vagy véralvadásgátlók, de bizonyos esetekben még az Aspirin szedése is a véradás kizáró oka lehet.

Hogy milyen gyógyszereket szedsz vagy szedtél, arról mindenképpen tájékoztatnod kell a helyszínen lévő orvost. Ő majd eldönti, hogy ezek mellett adhatsz-e vért.

Betegség, fertőzés esetén szintén nem szabad vért adni, ahogyan a túl alacsony hemoglobinszint is átmenetileg tiltólistára tesz. Az olyan betegségek pedig, mint például a HIV-fertőzés, sajnos örökre megakadályozzák, hogy véradó lehess.

Mire figyelj véradás előtt?

A véradás minimális megterhelést jelent a szervezetednek, különösebb felkészülést nem igényel, az viszont nagyon fontos, hogy véradás előtt egyél és igyál is. Az alkohol fogyasztása véradás előtt ugyan nem tilos, de értelemszerűen részegen vagy másnaposan egyáltalán nem jó ötlet vért adni.

Ideális, ha a véradásra kipihent állapotban érkezel, és nem árt úgy időzíteni a véradást, hogy az adott napon már ne végezz megterhelőbb fizikai munkát vagy ne menj éppen a véradás után sportolni, edzeni. Különösebben kímélni nem kell magadat, de azért hagyj némi időt a szervezetednek a regenerálódásra, a levett vér pótlására.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!