Edd vagy ne edd? Étkezés, ha pajzsmirigy problémáid vannak

Edd vagy ne edd? Étkezés, ha pajzsmirigy problémáid vannak

Címlap / Életmód / Egészség / Edd vagy ne edd? Étkezés, ha pajzsmirigy problémáid vannak / 2. oldal

Már-már természetesnek vesszük, hogy van valamilyen betegségünk, vagy éppen a környezetünk úgy gyűjti be a súlyosabbnál súlyosabb kórokat, hogy pusztán egy dolog változik az életükben: öregszenek. Nem muszáj, hogy a korral, vagy az élettel együtt járjanak a különféle súlyos, „civilizációs ártalomnak” titulált betegségek! Az étkezés iszonyúan sokat számít a különféle elváltozások elkerülése során. Most megmutatjuk, milyen ételek fogyasztását kell minimalizálnod akkor, ha szeretnéd magadtól távol tartani a pajzsmirigygondokat!

Edd, vagy ne? – Természetes és mesterséges teljesítményfokozók

Edd vagy ne edd? Étkezés, ha pajzsmirigy problémáid vannak

Az idegrendszer állapota testünk minden sejtjére hatással van, természetesen ez alól nem kivétel a pajzsmirigy sem. A jód köztudottan fontos a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, azonban az nem ennyire egyértelmű, hogy a különféle teljesítményfokozók ennek a fontos mikroelemnek a kiürülését eredményezik.

A megoldás nem az, hogy esztelenül pótolni kezdjük a jódot – sőt, pl. az autoimmun pajzsmirigy gyulladások esetén ez erősen ellenjavallt –, hanem az, hogy elhagyjuk a teljesítményfokozókat. Ide tartozik a kávé, a kakaó (beleértve a csokit), a koffeintartalmú teák, az energiaitalok és a kóla is.

A vízhajtó termékekkel sem árt vigyázni, hiszen a vese fokozott igénybevétele garantálja az ásványi anyagok, vitaminok és nyomelemek gyors kiürülését (a vese egyébként túl magas fehérjebevitel esetén is túlműködik).

Ezen túl figyelembe kell venned azt is, hogy az élénkítő szerek hosszútávon éppen ellentétes eredményt hoznak, mint amit várunk tőlük: többek között szervezeti szinten lassítják az anyagcserét, miközben csökkentik az aktív pajzsmirigyhormonok számát.

Edd, vagy ne? – Goitrogén tartalmú élelmiszerek

Edd vagy ne edd? Étkezés, ha pajzsmirigy problémáid vannak

Pajzsmirigybetegség esetén érdemes figyelmet fordítanod arra, hogy egyes zöldségek és gyümölcsök goitrogént tartalmaznak. Ezek a vegyületek gátolják a jód felszívódását, a TPO működését, vagy éppen a TSH termelődését. Természetesen, ha egészséges vagy, semmi okod nincs rá, hogy mellőzd ezeket a hasznos alapanyagokat, de ha már kialakult pajzsmirigygondod van, akkor egyáltalán nem ajánlatos őket rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztanod.

A gabonafélék közül goitrogént tartalmaz a köles, a cirok, és a teff.  Problémás lehet a szója, ami azonban mérsékelt bevitel, és jó minőségű termék fogyasztása esetén nem okoz problémát. A mákot ezzel szemben célszerű elkerülnöd, továbbá a keresztesvirágú növények azok, amik problémásak lehetnek. Jó hír, hogy utóbbiak inkább csak nyersen veszélyesek, szemben az említett gabonákkal, amikben a goitrogén kifejezetten főzés hatására aktiválódik. Keresztesvirágúak: a káposztafélék, a karfiol, a brokkoli, a retek, a spenót, a karalábé torma és a mustár. Gyümölcsök közül az epret és az őszibarackot kell kiemelnünk, magok közül a lenmagot és a fenyőmagot.

A gabonaféléket leszámítva, ha megfőzöd, megsütöd az említett élelmiszereket, azzal nagymértékben csökkented a goitrogén tartalmukat, és ha nem eszel belőlük szélsőségesen sokat, akkor nyilván beleférnek nyersen is az étrendbe. Kulcsszó itt is a változatosság!

Edd, vagy ne? – Húsfélék

Edd vagy ne edd? Étkezés, ha pajzsmirigy problémáid vannak

Mértékkel lehet, de sokkal inkább a feldolgozatlan húsokat részesítsd előnyben, ez nagyon fontos lenne mindenki számára. Azonban, aki pajzsmirigy gondokkal küzd, az semmiképpen se egyen sok húst. Ennek egyszerű oka van: a húsok bővelkednek fehérjében, azon belül is aminosavakban. Különösen sok ciszteint, triptofánt és metionint tartalmaznak, márpedig éppen ezek az aminosavak nyomják el a pajzsmirigy ideális működését. Természetesen szükségesek is a szervezet számára, azonban semmiképpen sem olyan mennyiségben, amekkorában a többség fogyasztja őket.

Fehérje szerencsére mindenben van, az összes gabonafélében, zöldségben és gyümölcsben jelen vannak a hasznos aminosavak, természetesen eltérő mennyiségben és típusban. Tehát nem kell fehérjehiánytól tartanod akkor, ha minimalizálod a húsfogyasztásodat, vagy el is hagyod az étrendedből. Azonban a változatos és tartalmas étkezésre ekkor is különösen ügyelned kell, hiszen az szintén igaz, hogy a fehérjehiány hátrányos a pajzsmirigy ideális működésének szempontjából.

Képek forrása: unsplash.com

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»