Ezért nem olyan jó, ha túl optimista vagy

Ezért nem olyan jó, ha túl optimista vagy

Címlap / Életmód / Lélek / Ezért nem olyan jó, ha túl optimista vagy

Csak gondolkodj pozitívan – halljuk nagyon sokszor a nehéz helyzetekben, és úgy egyébként, az élethez való hozzáállásban is általában ezt szokták ajánlani. Csakhogy a túlzott pozitivitás akár mérgező is lehet, és pontosan az ellenkezőjét válthatja ki belőled, mint ami a célod lenne vele. Meg kell tanulnod, hogy mikor engedheted magadnak a dühöt, a szomorúságot vagy a kétségbeesést – mert ezek is fontos részei az életednek.

Valljuk be: manapság azért elég nehéz fenntartani a pozitív attitűdöt. Erre pedig, bármilyen furcsa is, nem az a megoldás, hogy mindig az élet szép oldalát szabad csak nézni.

Miért nem jó, ha mindenre pozitívan nézel?

Pszichológusok szerint a túlzott pozitivitással alapvetően az a probléma, hogy kényszeríted magadat vele a pozitív szemléletre. Emiatt nem látod reálisan a helyzetet, nem tudod a valós perspektívában értelmezni. Ha valaki például panaszkodik neked a szociális távolságtartás vagy a munkahelyi stressz miatt, és te azt válaszolod neki, hogy csak nézze a jó oldalát, és lehetne rosszabb is, valójában nem segítesz. Lehet, hogy úgy tűnik, és jó szándékkal mondod, de inkább megszégyeníted a másikat, aki ettől még rosszabbul érzi majd magát. Hiszen valahol természetesen igazad van, lehetne rosszabb is – de neki is joga van ahhoz, hogy bármi miatt rosszul érezze magát, ami bántja. Ezt nevezzük egyébként toxikus, vagy mérgező pozitivitásnak.

A helyzet az, hogy mindenki azt találja zavarónak, kétségbeejtőnek, ijesztőnek, ami a saját élményei és életfelfogása szerint az. Teljesen mindegy, hogy jószándékkal mondod-e, de ha ilyenkor erőlteted a pozitív attitűdöt, attól a másiknak nem lesz jobb. Inkább többet stresszel majd, hogy nem kellene stresszelnie, de mégis azt teszi. Ugyanez a helyzet akkor is, ha magadra erőlteted az optimizmust. Lehet, hogy nem tudod megélni úgy az érzéseidet, ahogy kellene, és helyette folyamatos stresszbe kényszeríted magad, mert elnyomod a valódi érzéseidet.

South_agency/istockphoto.com

Mit érdemes tenni?

Ha tehát te, vagy valamelyik barátod, ismerősöd, rossz időszakon megy keresztül, a legjobb, amit tehetsz, hogy elfogadod, ahogy érez, és meghallgatod. Ugyanígy, ha te érzed magad rosszul, keresd meg, hogyan tudod a legjobban kifejezni, mi bánt. Ne nyomd el magadban a problémát és ne is mutasd azt kifelé, hogy minden rendben van.

Kutatások kimutatták, hogy már az is sokat segíthet, ha megfogalmazod, mi bánt, és mi a baj, ez ugyanis csökkentheti a lelki terhelést – azzal ellentétben, ha elnyomod magadban, amit valóban érzel. Az is segíthet, ha nem valaki mással beszéled meg a problémáidat, hanem leírod, akár egy naplóba is.

Pszichológusok szerint nagyon fontos, hogy megéld a negatív érzelmeket is, mert ha nem teszed, nem múlnak el, és melléjük még szégyen és bűntudat is társulhat.

Forrás

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!