5 dolog, amit tudnod kell, mielőtt vért adsz

5 dolog, amit tudnod kell, mielőtt vért adsz

Címlap / Életmód / 5 dolog, amit tudnod kell, mielőtt vért adsz

Adj vért, és ments meg három életet – hangzik a szlogen. De pontosan ki is adhat vért, miért van erre szükség, és mi a jó ebben neked is?

Nagy szükség van rád

Naponta 1800 véradóra van szükség ahhoz, hogy a biztonságos vérkészlet álljon rendelkezésre műtétekhez, baleseti sérültek ellátásához, vérkészítményekre, transzfúzióra szoruló betegek kezeléséhez. Egyetlen véradással három betegen segíthetsz. A levett vérből plazmakészítmények, vörösvérsejt- és vérlemezke-koncentrátum készül, de közvetlenül egy szerettednek, vagy ismerősöd hozzátartozójának is segíthetsz. Az irányított véradás a véradás azon formája, amikor a véradó megjelöli, kinek a javára akarja felajánlani a tőle levett vért.

Tudni fogod, mikor mentettél életet

Ha véradáskor megadod a telefonszámodat, és hozzájárulsz, akkor nem csak a következő, lakóhelyedhez közeli véradási lehetőségről fognak értesíteni, de arról is sms-t kapsz, amikor az általad adott vért felhasználták. Az adatvédelem miatt persze nem tudhatod, hogy ki, hol és miért kapta meg a véredet, de a hír így is büszkeséggel és örömmel tölthet el. Akár egy nehéz időszakban is teljesen megváltoztathatja a napodat.

Lehet, hogy éppen most mentettél meg valakit egy nehéz szülés közben, segítettél, hogy sikeresen átessen egy kockázatos műtéten, vagy lehetővé tetted, hogy egy súlyos baleset után felépülhessen.

MicEnin/depositphotos.com

Nem mindenki adhat vért

A Magyar Vöröskereszt oldala szerint véradó lehet mindenki, aki egészségesnek érzi magát. Az adatfelvételhez szükség van a lakcímkártyára, a személyi igazolványodra és a TAJ-számra (ez lehet a TAJ kártya, a TAJ számot tartalmazó irat, lelet, illetve a véradó általi bemondás is). Külföldi állampolgár esetén van magyarországi lakcíme, és ezt igazolni tudja, elmúlt 18 éves, de még nincs 65 éves, testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot.

A tetoválás és a testékszer nem akadály, ha eltelt fél év, mióta elkészültek. A kötelező tesztek elvégzése után nemcsak a vércsoportodat  ismerheted meg (ezt már a helyszínen megmondják), a szűrővizsgálat kiterjed a HIV, a Hepatitisz-B, a Hepatitsz-C, a szifilisz kimutatására is, és ha bármelyikre pozitív lennél, értesítenek.

Magadnak is jót teszel

Ha vért adsz, életet mentesz, de a karmád mellett ténylegesen az egészségednek is jót tesz a véradás.

„A véradás hozzájárul a szív egészségéhez azáltal, hogy javítja a keringést. Egyes tanulmányok arra is rámutattak, hogy a rendszeres véradók között kevesebb a rákbeteg. Ezenkívül nem szabad lebecsülnünk az önkéntesség és mások segítésének mentális és szellemi hatásait. Az önkéntesek általában elégedettebbek és több örömet tapasztalnak az életben”

–mondja dr. Marisa Saint Martin, a Loyola Egyetemi Egészségügyi Rendszer professzora, a Gottlieb Emlékkórház Patológiai és Laboratóriumi Szolgálatának igazgatója, a Vérbank és a Loyola Egyetemi Egészségügyi Központ igazgatója.

Nyáron gyakoribb a vérhiány

2015-ös adatok szerint Magyarországon körülbelül 300 ezer rendszeres véradó van, ehhez jönnek az alkalmi véradók. Egy 2018-as cikk szerint Magyarországon a rekordot egy olyan véradó tartja, aki 43 éven keresztül rendszeresen, összesen 180  alkalommal adott már vért. Külföldi hírekben találkozni olyanokkal, akik ennél jóval többször tartották már a tűhöz a karjukat. Ők valószínűleg vérplazmát adtak, amit akár 10 naponta is lehet, teljes vért azonban egy évben legfeljebb 5 alkalommal.

Ugyanebben a cikkben Nagy Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai főigazgató helyettese elmondta, ahhoz, hogy évi 400 ezer egységnyi vért begyűjtsenek, évente 13 ezer véradó eseményt kell szervezni. A fiatalokat a legnehezebb megszólítani, és a legnagyobb hiány általában nyáron van, amikor sokan mennek nyaralni. Éppen ezért, ha tervezel vért adni, a legközelebbi lehetőség tökéletes alkalom lehet.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!