Mit érdemes tudni a nők változókoráról?

Mit érdemes tudni a nők változókoráról?

Címlap / Életmód / Mit érdemes tudni a nők változókoráról?

A hölgyek életük során két alkalommal mennek keresztül jelentős testi és lelki változásokon: először a tinédzserkorban, majd később a menopauza idején. Ez utóbbi sok olyan kellemetlen tünettel járhat, ami megnehezíti a mindennapokat, emiatt sokan betegségként élik meg a klimaxot. Holott valójában egy természetes élettani folyamatról van szó, amin előbb-utóbb minden nő átesik. (x)

Mi történik a menopauza során?

A változókor általában a 45. és a 60. életév közt zajlik, és mindenkinél egyéni, hogy mikor kezdődik és meddig tart. Ilyenkor a nők szervezetében jelentős hormonális változások történnek: az ösztrogénszint csökkenni kezd, a menzesz rendszertelenné válik, majd megszűnik, a petefészkek működése leáll.

Emellett azonban egy sor egyéb testi tünet is jelentkezhet: például fokozott izzadás (főleg éjszaka), hőhullámok, hajhullás, súlygyarapodás, gyakori fejfájás, csontritkulás, vérnyomásváltozás. 

Ezek a panaszok mindenkinél másképp és más intenzitással jelentkeznek: míg némelyek szinte tünetmentesen vészelik át a változókort, addig másoknak szinte lehetetlenné válik az addig megszokott életvitelük. 

Az orvostudomány sokáig mesterséges hormonterápiával kezelte a panaszokat, ám napjainkra bebizonyosodott, hogy ez a módszer káros szövődményekkel is járhat, így ma már csak ritkán alkalmazzák. Szerencsére egyre több orvos válik nyitottá a természetes módszerek felé, és javasolja például a növényi alapú fitoösztrogének alkalmazását. Ezeket tartalmazza a Myrobalan Feminess kapszula is, ami segít megemelni az ösztrogénszintet, ezáltal csökkenteni a klimax kellemetlen velejáróit

A lelki tünetekről se feledkezzünk meg!

A menopauza nem csak a testben okoz sok változást, hanem a lelki és a mentális egészségre is hatással van. Sokaknál jelentkeznek ilyenkor szélsőséges hangulatváltozások, szorongás, depresszió, de gyakori az ingerlékenység, a fáradékonyság és az alvászavarok jelenléte is. 

Nehezebbé válhat a koncentráció, illetve memóriazavarok is jelentkezhetnek, ami akár a munkahelyi teljesítményt is befolyásolja. A magánéletet megnehezítheti például a felnőtt gyerekek „kirepülését” követő magány, a libidó csökkenése pedig a párkapcsolatra is kedvezőtlenül hathat. 

Mindezeken szintén segíthet a természetes ösztrogénpótlás, de mellette a hozzáálláson is változtatni kell: azaz a klimaxra nem szabad egy olyan betegségként gondolni, amit le kell küzdeni, hanem elfogadni, hogy ez egy átmeneti állapot, az életünk természetes velejárója. 

Természetes ösztrogénpótlás a menopauza során
Myobalanmed.com

Az életminőség javítása

Ha elfogadjuk a szervezetünkben zajló változásokat, akkor nemcsak könnyebben tudunk majd alkalmazkodni hozzájuk, hanem képesek leszünk újra teljes életet élni. Továbbra is töltsük aktívan a mindennapokat, ügyelve a rendszeres mozgásra, az egészséges táplálkozásra. Mellette pedig legyenek céljaink, hobbijaink és szerető emberek a környezetünkben.

VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!