Így hat valójában a testünkre, ha több órán keresztül állunk

Így hat valójában a testünkre, ha több órán keresztül állunk

Címlap / Életmód / Egészség / Így hat valójában a testünkre, ha több órán keresztül állunk

Munka közben, egy koncerten, előadáson, és még sok más esetben is előfordulhat, hogy akár több órán keresztül is álldogálunk. Ilyenkor ahogy telik az idő, úgy lesz egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy fáradni kezdünk és esetleg fájdalmaink is lehetnek. Közben talán neked is eszedbe jut azzal nyugtatni magad, hogy legalább egyfajta edzésnek is betudható, hogy állnod kell. De ez valójában így van? Tényleg a hasznunkra válhat, ha több órán keresztül állunk?

Nem olyan, mint egy hagyományos edzés

Bár ha hosszú ideig állunk, az fizikailag megterhelő lehet, és sokkal több energiánkat használhatjuk fel, mintha ülnénk, de ez még nem jelenti azt, hogy úgy tekinthetnénk rá, mint egy hagyományos edzésre. Hiszen alapvetően az, hogy álldogálunk, nem emeli meg a pulzusszámunkat úgy, mint a sportolás, de abban sem segít, hogy átmozgassuk a testünket, szemben mondjuk a futással, a kerékpározással vagy az úszással. Így pedig nem is javítjuk jelentősebben az általános állóképességünket.

Az állás ráadásul csak az alsótestünk izmait célozza meg, anélkül, hogy hatékonyan növelnénk az izomtömegünket.

Vagyis ha éppen úgy alakult, hogy a munkahelyünkön végig kellett állnunk egy több órás előadást, az nem jelenti azt, hogy hazaérve már nem indokolt elmennünk futni vagy például nyugodtan kihagyhatjuk a napi szinten végzett tornagyakorlatainkat. Hiszen bármennyire is érezzük komolyabb fizikai kihívásnak a hosszabb álldogálást, és fáraszthat le minket, nem helyettesíthet egy normális edzést.

Youngoldman/istockphoto.com

Hasznos egyáltalán?

Igaz, hogy edzésnek nem minősíthető, de ettől függetlenül lehet előnye annak, ha rendszeresen talpon vagy. A huzamosabb ideig tartó állás ugyanis segít megfeszíteni a lábunk, a törzsünk és a hátunk izmait, ezáltal pedig könnyebb lehet megelőznünk az egyenes testtartásunkat. Az üléshez képest jobb izomtónushoz és nagyobb kalóriaégetéshez is vezethet, sőt még a vérkeringésünket is serkentheti a hosszan tartó inaktivitás kiküszöbölése által.

Mit tegyél, ha fájdalmaid vannak az állás miatt?

Hiába, hogy technikailag nem edzésről van szó, való igaz, hogy a hosszan tartó állás olykor fájdalmakat okozhat, például a rossz testtartás, a mozgásszegény életmód vagy az izomfáradtság miatt. Bármennyi ideig is állsz, közben az izmaid folyamatosan dolgoznak azon, hogy egyenesen tartsák a testedet és támogassák a testsúlyodat. Előfordulhat, hogy ez fájdalmat és kényelmetlenséget okozhat, főleg, ha huzamosabb ideig ugyanabban a pozícióban állsz. 

Álldogálás közben korlátozottabb a véráramlás a testedben, és az izomösszehúzódások is csökkennek. Amikor ez így történik, akkor a szervezetedben salakanyagok, például tejsav halmozódik fel, ami fájdalmat és merevséget is okozhat. Ha pedig rossz a testtartásod, akkor elinduláskor is nagyon valószínű, hogy lesznek fájdalmaid. Ehhez elég akár csak annyit tenned, hogy görnyedten állsz, és így nagyobb nyomást gyakorolsz az egyik lábadra.

Hogy ezeket a panaszokat megelőzd, borzasztóan fontos, hogy nap mint nap szánj időt a testmozgásra és fejleszd az erőnlétedet.

Ez az általános egészségi állapotod szempontjából is nagyon lényeges. Mindig nyújts, melegíts be, és utána tornázz, fuss, biciklizz, vagy akár csak tegyél egy nagyobb sétát. Amikor állnod kell, és egyébként napközben is tudatosan próbáld meg kihúzni magad, figyelj a helyes testtartásra. Emellett pedig az egész tested támogatása érdekében a megfelelő folyadékbevitelre is ügyelj, és szinte biztos, hogy hamarosan kevésbé fog megviselni, ha hosszabb időn keresztül álldogálnod kell.

Forrás: wellandgood.com

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!