A titokzatos betegség – Mi az a szklerózis multiplex?

A titokzatos betegség – Mi az a szklerózis multiplex?

Címlap / Életmód / Egészség / A titokzatos betegség – Mi az a szklerózis multiplex?

Az utóbbi időben egyre többet hallhatsz erről a titokzatos nevű betegségről, amely egy krónikus, gyógyíthatatlan, leépüléssel járó idegrendszeri kórképet takar. Mik a tünetek, és hogyan zajlik a kezelés?

Mi zajlik „odabent”?

A betegség egy autoimmun folyamat: a szervezet idegenként azonosítja a saját idegrendszer sejtjeit, így megtámadja őket. Ezzel párhuzamosan a test megpróbálja helyrehozni a maga által okozott kárt, és másfajta szövettel pótolja az általa elpusztítottakat. Mivel e pótlás nem felel meg a célnak, az idegek elkezdenek rendellenesen működni. Eleinte lassabban vezetik az ingerületet, majd teljesen blokkolják azt.

Mik a tünetek?

Az idegkárosodás kéz- vagy lábgyengeséghez, zsibbadáshoz, egyensúlyzavarhoz és izomrángáshoz vezethet, ezen kívül pedig látási és beszédproblémák is jellemzőek a szklerózis multiplexre. Egyes betegek nyelési nehézségről, szellemi hanyatlásról, memóriacsökkenésről, koncentrációs zavarról és a húgyhólyag kontrolljának csökkenéséről számolnak be. 

Stroke vagy SM?

A zavart tudatállapot, az érthetetlen beszéd és az izomgyengeség nemcsak a szklerózis multiplex jele lehet, hanem akár az agyvérzésé is. Lényeges különbség a két állapot között, hogy a SM krónikus folyamat, tehát fokozatosan jelentkezik, míg a stroke hirtelen, egyik pillanatról a másikra. Mindenképpen hívj mentőt, ha felmerül az utóbbi gyanúja!

Mitől alakul ki?

A szklerózis multiplex kiváltó oka egyelőre ismeretlen, de az orvosok már rájöttek néhány összefüggésre. Mivel az egyenlítőtől távolabb fekvő országokban – főleg Skandináviában – a leggyakoribb, talán köze van a napfény révén termelődő D-vitamin hiányához. Kutatások bizonyítják, hogy a D-vitamin hiány több autoimmun betegség kockázatát növeli, ezért ha veszélyeztetettnek érzed magad, beszélj a háziorvosoddal az étrend-kiegészítők szedésének lehetőségéről!

Kit támadhat meg?

A SM kétszer olyan gyakori a nőknél, mint a férfiaknál. Bőrszínre való tekintet nélkül bárkinél előfordulhat, de a fehéreket érinti a legnagyobb arányban. Kialakulásának kockázata 20 és 50 éves kor között a legjelentősebb. Sajnos nincs olyan orvosi tanács, amivel egyértelműen megelőzheted.

Hogyan állapítják meg?

A diagnózishoz neurológiai vizsgálatok szükségesek. Az MRI a betegek 90%-ánál azonnal kimutatja a bajt, de a gerincvelő-folyadék ellenőrzése is elterjedt módszer. Az orvosok arra kíváncsiak, hogy az idegek milyen sebességgel képesek továbbítani az ingerületet, hiszen ez nemcsak a betegség meglétét, de a stádiumát is meghatározza.

Milyen fajtái vannak?

A vissza-visszatérő szklerózis multiplex a leggyakoribb: tünetmentes szakaszokból és erőteljes visszaesésekből áll. Az elsődleges-progresszív változat ezzel szemben lassú és folyamatos állapotromláshoz vezet.

Hogyan kezelik?

Gyógyszeres kezeléssel gyengíthetőek a SM tünetei, illetve tovább megőrizhető a gerincvelő és az agy épsége. Az állapot rosszabbra fordulásának esetén kortikoszteroid tartalmú készítményeket adnak a betegnek, így csökken a fájdalom, a vizelettartási nehézség és az izomrángás. Kiegészítésként pszichoterápiát is szoktak ajánlani.

Bár a diagnózis ijesztő, szklerózis multiplexszel teljes életet lehet élni: az orvosok egyetértenek abban, hogy a páciensek akár családot is alapíthatnak, hiszen a babavárás többnyire nem rontja az állapotot.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!