Vigyázz a pénzedre! 7+1 tipp, hogy ne vásárolj felesleges holmikat

Vigyázz a pénzedre! 7+1 tipp, hogy ne vásárolj felesleges holmikat

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Vigyázz a pénzedre! 7+1 tipp, hogy ne vásárolj felesleges holmikat

A mai világban sajnos szinte elkerülhetetlen a csábítás, hogy az ember folyton vásároljon valamit. Az utcán szembejönnek velünk a plakátok, az interneten pedig egymást érik a különböző márkák reklámjai, és ezek mind egyet akarnak: rávenni arra, hogy pénzt költsünk, akkor is, ha nem akarunk. Ráadásul mára maga a vásárlás folyamata is annyira leegyszerűsödött, hogy ez sem lehet akadály abban, hogy megvegyünk valamit. (x)

És hogy mi ennek a következménye? Nos, nem más, mint hogy megállás nélkül felesleges holmikat vásárolunk. Ha te is észrevetted már magadon, hogy sokkal többet költesz olyasmire, ami nélkül egyébként simán meglennél, akkor mindenképpen olvass tovább – az alábbi tippekkel visszafoghatod a vásárlásmániát, és sokkal több marad majd a kasszában!

Mielőtt rátérnénk a konkrét ötletekre, nézzük meg, hogy mi is a gond azzal, hogy szükségtelen dolgokat vásárolgatsz! Az egyik legegyértelműbb, hogy rengeteg pénzt adsz ki a kezedből, feleslegesen. Emlékezz: sok kicsi sokra megy! Azaz, mindegy, hogy csak apróságokat veszel, az áruk összeadódik! Pedig ha gyűjtögetnéd ezeket a kisebb-nagyobb összegeket, akkor egy idő után szép kis megtakarításod keletkezhetne. Sokan ráadásul úgy is vásárolgatnak, hogy azt nem igazán engedhetik meg maguknak, ilyenkor jönnek képbe a hitelkártyák és az azonnal felvehető hitelek. Ezek természetesen nagyon hasznosak, ha valamilyen értelmes dologra költöd a pénzt.

A másik ok, ami miatt érdemes felhagyni ezzel a káros szokással, az a környezetvédelem. Már a legegyszerűbb póló legyártása is borzasztóan megterheli a természetet, nem is beszélve a szállításról – hiszen a futárok általában nem elektromos autókkal közlekednek. Ezek mellett már eltörpül az, hogy a megvásárolt cuccokat tárolni is kell valahol, így minél többet vásárolsz, annál kevésbé férsz a sok holmitól, amiket nincs szíved kidobni.

7+1 tipp felesleges vásárolgatás ellen

Miért csinálod?

Mielőtt tovább mennénk, tedd fel magadnak a kérdést: miért érzed szükségét, hogy folyton vásárolgass? Mi áll a kényszer hátterében? Lehet, hogy egyedül érzed magad, lehet, hogy valamiben kudarcot vallottál, és ezzel próbálod kicsit jobb kedvre deríteni magad. Bármiről is legyen szó, ha megvan a kiváltó ok, akkor elkezdhetsz gondolkodni valamilyen alternatíván. Az online butikok bújása helyett sétálj vagy fuss egyet, főzz valamit vagy olvass el egy könyvet!

Tűzz ki egy célt!

Ha az lebeg előtted, hogy szeretnél venni egy autót vagy szeretnél önerőt gyűjteni egy lakáshoz, akkor sokkal egyszerűbben mondasz majd le a tizenkettedik pár cipőről. Ismét emlékeztetünk: sok kicsi sokra megy! Mindig emlékeztesd magad a legnagyobb vágyadra, mielőtt megvennél valamit! Ha pedig az segít, akkor írd össze minden olyan vásárlás összegét, amit végül nem ejtettél meg, az összeg biztosan meg fog lepni és motiválni fog!

Leltárazz!

Nézz körbe a ruhás- és cipősszekrényedben, a sminktermékeid, a szerszámaid, a lakáskiegészítőid és minden más dolgod között! Ha pontosan tudod, hogy mi minden van a birtokodban, akkor jó eséllyel kisebb lesz benned a vágy, hogy megvegyél valamit. Sőt, ez arra is sarkallhat, hogy egy kicsit kiszelektáld az évek során felhalmozott cuccaidat.

Kerüld a csábítást!

Épp azzal kezdtük a cikket, hogy ez ma szinte elkerülhetetlen. És ez részben így is van, hiszen sem az utcán, sem a netes oldalakon nem tudod elkerülni a marketingfogásokat. De azt megteheted például, hogy leiratkozol az összes online bolt hírleveléről, vagy hogy nem nyitod meg a shopok applikációit.

Készíts kívánságlistát!

Nem azt akarjuk mondani, hogy többé ne vegyél semmit magadnak, csak azt, hogy szűrd ki, mi az, amire tényleg szükséged van! Ezekről készíts egy kívánságlistát, és tartsd ehhez magad! Semmi mást ne vegyél meg!

Várj!

Mielőtt valamit megvennél – amiben nem vagy biztos, hogy szükséged van rá –, adj magadnak egy kis időt! Várj mondjuk egy vagy két napot, és nézd meg, hogy még mindig vágyakozással gondolsz-e az adott termékre. Lehet, hogy ennyi idő után simán el is felejted, akkor pedig nem kár érte…

Készíts költségvetést!

Tűzz ki magad elé egy költségvetési célt! Vesd össze a bevételeidet és az alapvető kiadásaidat, majd állíts össze egy napi vagy heti összeghatárt, amit nem léphetsz át a költéseiddel! Így minden hónapban előre fogod tudni, hogy mennyit tudsz megtakarítani, ha nem költekezel szükségtelenül – ez pedig nagyon motiváló tud lenni!

Ne ostorozd magad!

Végül is mindannyian emberből vagyunk, így néha becsúszhat egy-egy hiba – ebben az esetben egy-egy vásárlás. Ezzel pedig nincsen semmi baj akkor, ha nem viszed túlzásba. Hiszen végülis megjutalmazhatod magad az erőfeszítéseidért – amennyiben ez belefér a kitűzött költségvetésbe. Azonban ha valamilyen nagyobb kiadás előtt állsz, akkor érdemes komolyan venned a megszorításokat, illetve elgondolkodni az azonnal felvehető hitel lehetőségén.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!