Tipikus fájdalmak és megoldásaik életkorra bontva

Tipikus fájdalmak és megoldásaik életkorra bontva

Címlap / Életmód / Egészség / Tipikus fájdalmak és megoldásaik életkorra bontva

Itt fáj, ott görcsöl… Sajnos egyre több helyen és egyre gyakrabban, ahogy telik az idő. A sajgó fej, csukló vagy derék manapság már egy-egy korosztály jellegzetes panaszát jelenti, hiszen a megjelenést egyenesen garantálja az életvitel. Cikkünket akár tiniként is érdemes végigolvasnod, mert legalább tudni fogod, mire figyelj a későbbiekben.

Harmincasként: fejfájás

Életed egyik legmozgalmasabb évtizede ez, amikor otthon és a munkahelyeden is rengeteg stresszhatás érhet. Hiába tűnik úgy, hogy a feszültség nem hagy nyomot az egészségeden, valójában fejfájással jelezhet a szervezeted: egy kicsit állj le! Az egész napos számítógép előtt ülés ugyancsak fokozhatja a problémát, mégpedig az izmok és a csontok szintjén.
A megoldás: a legegyszerűbb, ha megtanulod egészségesen levezetni a stresszt. Ennek legegyszerűbb módja a légzőgyakorlatok rendszeres végzése, de a masszázs és a relaxáló fürdő is hatékony lehet. A monitor előtti ücsörgés miatt fellépő fájdalmat pedig rendszeres nyakátmozgatással orvosolhatod: csak fordulj jobbra és balra, majd oldalanként próbáld meg a füled a válladhoz érinteni. Napi néhány sorozat már rövid távon enyhíti a kínt!

Harmincasként: alagút-szindróma

A csuklóban és a kezekben jelentkező fájdalomról van szó, mely egyoldalú, ismételt terhelés hatására lép fel. Kialakulásában a genetika és a múltbeli sérülések mellett természetesen szerepet játszanak a modern kütyük is: a mobiltelefonok, a táblagépek és a számítógépek.
A megoldás: ha tudod, kerüld el az egyoldalú, ismételt terhelést! Hasznos, ha úgy ülsz, hogy teljesen hátradőlsz a széken, a vállaidat pedig ellazítod. Gépelés és érintőképernyő kezelése közben érdemes a törzsed mellett tartani a könyököd, a lábadat pedig egy kis zsámolyra helyezni. A csuklószorító és a gyógytorna is sokat segít!

Negyvenen túl: derékfájás

Az idő múlásával egyre nagyobb valószínűséggel üt vissza a rossz testtartás, a nem megfelelő ergonómiájú munkahely és a rossz alvási szokások hármasa. Ezek mind a hát alsó szakaszán jelentkező fájdalomhoz vezethetnek.
A megoldás: figyelj a testtartásodra, s arra, hogyan emeled fel a tárgyakat! Segítség nélkül sosem lenne szabad a testsúlyod negyedénél nehezebb holmit segítség nélkül mozgatnod. Emellett ellenőrizd az irodai szék magasságát, a háttámla dőlésszögét, a számítógép-monitor elhelyezkedését, valamint a billentyűzet kézreállását. Ami az alvást illeti, fontold meg egy új, egészséges matrac vásárlását! Az acetaminofén és ibuprofén tartalmú, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók ugyancsak javíthatják az életminőséged, ha éppen gyorssegélyre van szükséged.

Ötvenen túl: izom- és ízületi fájdalmak

A tested kizsákmányolásáért, a túlzott megerőltetésért egyre nagyobb árat kell fizetned. A főzés és a házimunka elsősorban a vállízületeden bosszulja meg magát, de akár az olyan edzésformák is bajt okozhatnak, mint a súlyemelés vagy a futás.
A megoldás: mindig nyújts az edzés során! Ne a tréning hosszára összpontosíts, hanem inkább az intenzitására. A gyógytornászok a RICE módszert javasolják, ami angolul a pihentetés, a jég, a szorítókötés és a mértékletes, emelő mozgatás rövidítése. A vény nélküli fájdalomcsillapítók, valamint a gyulladáscsökkentők továbbra is a barátaid.

Hatvanon túl: porckopás

Az ízületi fájdalommal, duzzanattal és merevséggel járó probléma elsősorban a csípőben, a térdben és deréktájon jelentkezhet. Akár olyan intenzitással, hogy megnehezíti a mindennapi teendőket…
A megoldás: maradj mozgásban és figyelj a súlyodra! Ebben a korban semmi sem jelent nagyobb egészségügyi kockázatot, mint az inaktív életmód. Válassz olyan edzésprogramot, amit nehézségek nélkül, kedvvel tudsz követni, s megőrizheted általa az izmaid és a csontjaid egészségét, valamint az ideális testsúlyt is! Ha ülve vagy fekve maradsz, sajnos a szív- és érrendszered is kárát láthatja. Fontos tudnod, hogy már ötkilónyi súlyfelesleg is jelentős plusz terhet ró a porcaidra.

Ne restellj orvoshoz fordulni!

Akármilyen életkorban vagy, fontos, hogy a fájdalmaiddal orvoshoz fordulj. Az öndiagnózis mind krónikus, mind akut panaszok esetén veszélyes lehet. Amennyiben a fájdalomcsillapító az életed nélkülözhetetlen kelléke, de nem tudsz konkrét betegségről, ami ezt indokolná, mielőbb látogass el a rendelőbe!
Semmiképpen sem számít normálisnak heti több alkalommal pirulát szedned a kínjaid enyhítésére. Ilyenkor az ok feltárására és megszüntetésére kell törekedni, nem pedig a tüneti kezelésre!

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!