Őszintén: milyen társaság vagy? Nyomós okok, amiért le kell tesztelned

Őszintén: milyen társaság vagy? Nyomós okok, amiért le kell tesztelned

Címlap / Életmód / Lélek / Őszintén: milyen társaság vagy? Nyomós okok, amiért le kell tesztelned

Szoktál beszélgetni magaddal? A kutatók szerint ez egy bevett gyakorlat és nagyon hasznos – sőt, még magasabb IQ-ról is árulkodhat.

Számos előnnyel jár az, ha rendszeresen beszélgetsz magaddal, mégpedig nem csak csendben, gondolatban, hanem hangosan. A belső monológ segít, hogy felfedezd, mire vágysz, melyik utat válaszd és hozzájárul ahhoz is, hogy leküzd a különféle akadályokat.

Az önmagunkkal való beszélgetés gyakorlatilag általános dolog. Egy tanulmány szerint a felnőttek 96%-a beszélget magával rendszeresen, de csak 25% mondja, hogy hangosan teszi mindezt.

A magadban történő beszélgetés nem más, mint a belső gondolataid szavakba öntése, ezért ez az egyszerű rutin olyan hasznos lehet, mint a naplóírás. Ha van kedved, hangrögzítő segítségével fel is veheted a gondolataidat, így később visszahallgathatod őket. A szakértők szerint a magunkban történő beszélgetésnek három különböző típusa akad: a pozitív, a negatív és a semleges önbeszéd. 

A pozitív önbeszéd ösztönzően hat, erősíti az optimista látásmódot, a pozitív felfogást, ezzel képes csökkenteni a szorongást és segít növelni a koncentrációt, megoldás-központúságot.

A negatív önbeszéd ennek éppen az ellenkezője: elbátortalanít, kudarcot vetít előre, csökkenti az önbizalmat és rontja a koncentrációt, a megoldáskészséget. Míg a harmadik csoport, a semleges önbeszéd egyfajta megnyugtatásként szerepelhet az életünkben, nem jelent sem bátorítást, sem rombolást, egyszerű megkönnyebbülést takar. 

cottonbro/pexels.com

Miért jó?

Segít körvonalazni az élethelyzetet

A magadban történő beszélgetés olyan, mintha a legjobb barátnőddel csevegnél. Nem kell titkolóznod, bátran elmondhatod, amit érzel és mindeközben egyre világosabb lesz az a helyzet, ami aggaszt. 

Jobban tudod kontrollálni magadat

Ismerős az az érzés, amikor majd felrobbansz? Sokszor érzed úgy, hogy nem tudsz bizonyos dolgokat irányítani és szétfeszítenek belülről a gondok? Nos, a szakértők szerint ennek orvoslására tökéletes az önbeszéd, ami segít, hogy felszínre kerüljenek a negatív gondolataid, félelmeid, így azok nem fognak belülről emészteni. Ez egyúttal egy teljesen természetes és mindig kéznél levő stresszoldó, hiszen az önmagaddal való beszélgetés segít rendezni a gondolataidat, megalkotni egy fontossági sorrendet. Ez már magában is csökkenti a feszültséget!

Segít koncentrálni

Mindenkinek vannak olyan helyzetek az életében, amikor segít, ha jobban tudsz koncentrálsz. Ne gondolj nagy dolgokra! Lehet, hogy éppen keresel valamit a neten és szeretnéd azt az egy információt bezsebelni a sok közül. Vagy egy új receptet próbálsz ki és nem akarsz félpercenként a könyvre pislantani, hanem próbálod memorizálni az adagokat. Mit teszel ilyenkor? Hangosan mondogatod az információkat. Ez nem véletlen! Az önmagaddal történő beszélgetés segít nem csak memorizálni, hanem koncentrálni is. Nem engedi, hogy a figyelmed elterelődjön, a lépések hangos kimondása pedig ösztönöz, hogy koncentráltabban, gyorsabban végezz a feladataiddal. 

Javítja a memóriát

Szüleink, tanáraink sokszor sulykolták belénk, hogy ne magunkban, hanem hangosan tanuljunk – okkal. A kutatások szerint könnyebben memorizáljuk a dolgokat, ha valóban ki is mondjuk őket. Én mostanában többször tartok előadásokat és mindig hangosan készülök rájuk – teljesen más, amikor egyszerre hallom is azt, amit szeretnék kifejezni, mint amikor csak a fejemben csengenek ugyanazok a mondatok. Sokszor észreveszem, hogy pontosan ugyanazokat tudom elmondani, amit a próbák során, de amikor csak magamban gyakorlom a megírt szöveget, akkor ez ritkábban fordul elő.

Ivan Samkov/pexels.com

Bátorítást is jelenhet

A korábbi példánál maradva, mikor az előadásra készülök, és a próba során szép, kerek mondatokban el tudom mondani mindazt, amit akartam, az bátorítólag hat rám. Innentől kezdve tudatosítom magamban, hogy a mondandóm nem csak a fejemben van meg, hanem fel is tudom tálalni mások számára, mégpedig érthetően. Az önbeszéd azonban nem csak a tanulás, felkészülés során jelent bátorítást, hanem akkor is, ha problémát oldasz meg és pozitív gondolatokat sugallsz magadnak. Ha nem csak gondolsz arra, hogy ez „sikerülhet”, hanem ki is mondod, hogy „sikerülni fog”, az máris másként fest. 

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!