Betegséget is jelezheti a testhőmérsékleted változása – Pőcz Réka táplálkozási tanácsadó válaszol

Betegséget is jelezheti a testhőmérsékleted változása – Pőcz Réka táplálkozási tanácsadó válaszol

Címlap / Életmód / Egészség / Betegséget is jelezheti a testhőmérsékleted változása – Pőcz Réka táplálkozási tanácsadó válaszol

Betegnek lenni soha nem jó érzés, de még bosszantóbb lehet, ha a hetek, hónapok múltával sem jövünk rá, pontosan mi okozhatja a panaszainkat. Tipikus jelenség ez a pajzsmirigy alulműködés esetén, amelyre többek közt a testhőmérsékletünk változása és más furcsa tünetek is utalhatnak a hétköznapibbnak mondható, gyakran főleg más betegségekhez kötött tünetek mellett.

Pőcz Réka táplálkozási tanácsadó, személyi és rehabilitációs edző most segít, hogy könnyebben eligazodjunk a pajzsmirigy alulműködését illetően, és rávilágít arra is, mennyire fontos figyelnünk a testünk minden jelzésére.

Mi pontosan a pajzsmirigy-alulműködés?

„A pajzsmirigy a légcső, illetve a gége előtt kétoldalt elhelyezkedő lebenyekből álló, belső elválasztású mirigy. Tömege 20-40 gramm. A szervet mikroszkopikus méretű üregek (tüszők) töltik ki, amelyek fehérjéhez kötött pajzsmirigyhormont, tireoglobulint tárolnak.  Működését a hipofízis (agyalapi mirigy) által termelt hormon, a TSH irányítja. A tüszők falát alkotó mirigyhám tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3) termel főként. 

A szervezet összes sejtjében találhatóak pajzsmirigy hormon receptorok. A pajzsmirigy hormonjainak fő hatásai az agyra, az anyagcserére, az emésztésre, a szív- és érrendszerre, a csontokra, az epehólyag működésére, a máj működésére, a hormonok termelődésére, a testhőmérséklet szabályozására, az oxigénfelhasználásban, a gondolkodásban, a motivációban, a növekedésben, a fejlődésben, a glükóz-zsír-koleszterin-fehérje anyagcserében mutatkoznak meg” – mondja Réka.

A testhőmérsékletünk és rengeteg más fizikai tünet is utalhat rá

„A pajzsmirigy-alulműködés empirikus tünetei közé tartozik a fáradtság, nehéz alvás, gyakori ébredések vagy normális mennyiségű alvás utáni nehéz kelés. Kevés energia, izomgyengeség, hajhullás, gyenge haj és köröm, korai őszülés vagy kopaszodás, a szemöldök külső harmadának az elvesztése A bőrszárazság, a sárgás bőrszín, a hízás, puffadás, a székrekedés, az emésztőrendszeri problémák, a nagyfokú cukor- és szénhidrátéhség.

A lassult beszéd és gondolkodás, emlékezetkihagyás, felejtés, dekoncentráció, a depresszió, a hangulatingadozások, az ingerlékenység, a puffadt arc és szemhéjak, az ödéma, a nemi vágy csökkenése, a meddőség, az ok nélküli fázás, alacsony testhőmérséklet, túlzott érzékenység a hidegre, hirtelen szívdobogás, a túl lassú vagy túl gyors szívdobogás és a megmagyarázhatatlan ízületi fájdalmak is jelezheti a pajzsmirigy alulműködését”.

Kilenc különféle mintázatát különböztethetjük meg

A pajzsmirigy alulműködésének kilenc mintázata is van, többek köt ezért sem olyan könnyű megállapítani, hogy érint-e minket. Ha bármilyen elhúzódó panaszunk van, mindenképp érdemes orvoshoz fordulnunk, de addig is iránymutató lehet a különféle mintázatoknak, okaiknak és kiváltóinak a megismerése. Onnantól pedig, ha tudod, mi miatt van pajzsmirigy alulműködésed, a tünetek orvoslása is könnyebb lehet.

MilosStankovic/istockphoto.com

A kofaktorok hiánya és / vagy kimerülés miatt

Oka: céltápanyagok hiánya és / vagy túlstimulálás 

Kiváltói lehetnek: alultápláltság, felszívódási zavar, helytelen táplálkozás (golyvakeltő élelmiszerek), lelki elfojtás (ki nem mondott szó), túlstimulálás (pszichoaktív izgatószerekkel, pl.: kávé, energiaitalok, edzés előtti energizálók, stb….).”

Az agyalapi mirigy kóros működése miatt

„Oka: megemelkedett kortizol szint

Kiváltói lehetnek: aktív fertőzések, krónikus stressz, terhesség, hipoglikémia, inzulinrezisztencia.”

Elégtelen T4 – T3 átalakítás miatt

„Kiváltó okai lehetnek: szelénhiány, gyulladás, megnövekedett kortizol szint, mikrobiom egyensúly megborulása.”

Emelkedett TBG szint miatt

„Kiváltó oka: ösztrogéndominancia

Ha az ösztrogén szint megemelkedik, akkor a májban több pajzsmirigy hormont megkötő fehérje (thyroid megkötő globulin – TBG) keletkezik, amely túl sok, a pajzsmirigy által termelt T4 és T3 hormont köt meg, így azok hormonális hatásukat nem tudják kifejteni a szervezetben (ugyanis hormonális hatást csak a szabadon lévő hormonok tudnak kifejteni). Ennek következtében olyan tünetek alakulnak ki, mintha a pajzsmirigy alulműködne, amelynek egyik jele a makacs elhízás.”

Csökkent TBG szint miatt

„Kiváltó oka: magas tesztoszteron szint

Ez az előző mintázat tükörképe. Amennyiben a TBG értékek alacsonyak, a szabad PM hormonok szintje magas lesz. Azt gondolnánk, hogy ez PM túlműködést okoz, ám a túl sok PM hormon a vérben növeli a sejtek rezisztenciáját. Tehát annak ellenére PM-alulműködéses és nem pedig túlműködéses tünetet okoz, hogy elegendő PM hormon van a vérben, hiszen a sejtek nem tudják hasznosítani. A csökkent TBG szintet a magas TTE (tesztoszteron) szint eredményezi a szervezetben. Nőknél ez gyakran jár PCOS-sel és inzulinrezisztenciával.

A hasnyálmirigy leterhelése miatt (pl. túlzott finomított szénhidrát fogyasztása) több inzulin választódik ki, ennek következtében a petefészek több TTE-t fog termelni. Ez megakadályozza a tüszőérést és a tüszőrepedést, ami miatt a tüsző folyadékkal teli tömlővé alakol (PCO). A magas inzulin szint hosszú távon inzulinrezisztenciát okozhat.

Ennél a mintánál a TTE magas lesz, a DHEA (mellékvesekéreg által termelt hormon, vizsgálatával a mellékvese funkciója megítélhető) viszont normál. Ebből tudjuk, hogy az emelkedett TTE szint nem mellékvese, hanem petefészek eredetű. a vércukorszint helyreállítása kulcsfontosságú ennek a mintázatnak a kezelésében”.

PM hormon (T3) rezisztencia miatt

„Kiváltó okai: magas kortizol szint, magas homocisztein szint, genetikai tényezők

Mind a pajzsmirigy, mind az agyalapi mirigy rendesen működik, ám a PM hormonok nem jutnak be azokba a sejtekbe, ahol szükség lenne rájuk. Ez alulműködéses tüneteket okozhat. ebben az esetben valamennyi laboratóriumi eredmény normális lesz, mivel egyelőre nincs rá mód, hogy a sejtreceptorok működését közvetlenül ellenőrizzük. Ebben az esetben mind a PM, mind az agyalapi mirigy rendesen működik, ám a PM hormonok nem jutnak be azokba a sejtekbe, ahol szükség lenne rájuk. Ez alulműködéses tüneteket okozhat.”

Mellékvese kifáradás miatt

„Kiváltó oka: kortizolhiány. Folyamatos (fizikai, lelki, mentális) stressz hatására kezdetben a kortizol magas, azonban egy idő után lecsökken, hiszen a mellékvese egy idő után kifárad, mert a kapacitása véges. Ilyenkor a mellékvese átmegy alulműködésbe és a kortizol szint lecsökken. Ebben az esetben pihenésre van szüksége a szervezetnek, de a PM pörgeti az anyagcserét, energiával látja el a szervezetet. A szervezet viszont megkongatja a vészharangot és leszabályozza a PM működést.”

PeopleImages/istockphoto.com

Pajzsmirigy gyulladás miatt (Hashimoto szindróma)

„A Hashimoto-thyreoiditis egy olyan autoimmun betegség, amely a PM krónikus és fájdalommentes gyulladásához és pusztulásához vezet. A betegséget az immunrendszer (T-limfociták) hibás működése okozza, miután a saját egészséges szövetei ellen fordul és elpusztítja azokat (a PM csak áldozat). A betegség során a fehérvérsejtek PM sejtekben található fehérjék ellen antitesteket termelnek, aminek a következtében az immunrendszer a PM sejteket idegennek fogja fel és elpusztítja. A betegség során ezek az antitestek a vérből kimutathatóak és szintjük emelkedik (anti-TPO, anti-TG). Az antitestek feladata, hogy megjelöljék az antigéneket (idegen, toxikus anyagok a szervezet számára), és az így kialakult antigén- antitestek a fehérvérsejtek, az immunrendszer katonái elpusztítsák.

Nem minden Hashimoto szindrómával érintett embernek vannak PM alulműködéses tünetei, ám a PM antitestek emelkedett szintje a szervezetükben már a jövőbeli PM betegség és alulműködés előjelzői. Ami fontos, hogy túlműködéses tünetek is lehetnek itt a kezdeti szakaszban.”

Előrehaladott Hashimoto szindróma miatt

„A PM-et és annak működését vizsgáltathatjuk fizikai vizsgálattal (tapintással), laborral, képalkotó módszerekkel (nyaki ultrahang), izotópos vizsgálattal (szcintigráfia), doppler vizsgálattal (nyaki ereket), elasztográfiával, tűbiopsziával és kiegészítő vizsgálatokkal (röntgen, nyaki CT, PET).”

Milyen kezelési lehetőségei vannak?

„A pajzsmirigy alulműködés kezelési lehetőségei közé tartozik a vegetatív idegrendszer kiegyensúlyozása, az emésztőrendszeri regeneráció, a PM-et stimuláló és elnyomó ételek kerülése (toxikus halogének: bromidok, fluorid, klór és goitrogén élelmiszerek: nyers káposztafélék, vízitorma, földimogyoró, stb.), az agyalapi mirigyet stimuláló ételek kerülése, a hormonális egyensúlytalanság megszüntetése, a stresszkezelés, a stressztolerancia küszöb emelése, a gyulladáscsökkentő vagy hipoallergén protokoll alkalmazása, az ortomolekuláris jódpótlás, és a létfontosságú vitaminok, nyomelemek biztosítása a PM optimális működéséhez.” – teszi hozzá Réka.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!