Így segít a legjobban a teázás, ha megfáztál 

Így segít a legjobban a teázás, ha megfáztál 

Címlap / Életmód / Egészség / Így segít a legjobban a teázás, ha megfáztál 

A hűvösebb napok beköszöntével nemcsak annak jön el az ideje, hogy előpakoljuk a szekrényünk mélyéről a vastagabb ruháinkat, hanem a megfázással is egyre többünknek kell szembenéznie. Ha pedig már köhögünk, náthásak vagyunk, esetleg be is lázasodtunk, aligha van, ami jobban tudna esni, mint egy csésze finom tea. De még a teát sem mindegy, hogyan és mivel isszuk – bizonyos módokon ugyanis jobban eshet és az egészségünknek is kedvezőbb lehet.

Varga Marianna okleveles kertészmérnök, teaszakértő most segít eligazodni, hogy milyen teákat és hogyan lehet a legérdemesebb fogyasztanunk, ha megfáztunk, és azt is elárulja, mit tehetünk a megelőzés érdekében.

Fotó: Kiss Andrea

Mekkora szerepe lehet általában a folyadékbevitelnek abban, hogy leküzdjük a megfázást?

 Általánosságban elmondható, hogy a szervezet zavartalan működéséhez sok folyadékra van szükségünk, mert a legenyhébb kiszáradás is legyengítheti az immunrendszerünket. Ezért javasolják betegség, nátha esetén a sok folyadékbevitelt. Ez lehet víz vagy tea, de ilyenkor jobban esik a meleg ital, ezért egy-két csésze tea mézzel vagy citrommal kötelező minden nap nátha esetén!

Miért lehet jó opció a teázás? 

A víz után a tea a leggyakrabban, legnagyobb mennyiségben fogyasztott ital világszerte, és ez nem véletlen. Ha ébrenlétre, energiára van szükségünk, egy csésze fekete tea jó választás. Ha napközben teázunk, jöhetnek a zöld teák, amik ébren tartanak, de meg is nyugtatnak. Késő délután, este pedig bátran választhatjuk a főzeteket, vagyis a gyógynövényekből, gyümölcsökből készült, koffeinmentes teákat. Ezért szeretjük annyira, mert változatos, minden napszakra nyújt választási lehetőséget.

Jellemzően mely teák a leghatékonyabbak a megfázás elleni küzdelemben? 

Megelőzésre a fehér és zöld teák a legjobbak, ezeknek a legmagasabb az antioxidáns tartalma. Ha pedig már itt a „baj”, vagyis megfáztunk, a gyógyteák lesznek segítségünkre. Nátha esetén ihatunk kamilla, citromfű vagy hárs teát, ezek láz esetén is segítenek. A gyömbér antibakteriális hatású, fertőtlenít és enyhíti a torokfájást. A kakukkfű vagy hárs a köhögést csillapítja. A csipkebogyó és hibiszkusz tele van C-vitaminnal, ezeket is ajánlott fogyasztani ilyenkor. Kis tapasztalattal, növényismerettel magunk is készíthetünk ezekből a növényekből otthon saját megfázás elleni teakeveréket. Tapasztalat hiányában inkább bízzuk szakemberre a dolgot, és válasszunk valamilyen kész teakeveréket.

Fotó: Biro Edina

Mire figyeljünk egy konkrét tea megvásárlásakor? 

Mindig a tüneteknek megfelelő teát válasszuk, ha gyógynövényekről van szó. Bátran kérjük ki szakember tanácsát, ha szükséges. A zöld és fekete teában az a jó, hogy azokat bármikor fogyaszthatjuk. Kísérletezzük ki, nekünk melyik a jobb, melyiket szeretjük jobban, mivel érjük el a kívánt hatást.

Mézet és citromot is érdemes a teánkhoz adnunk? 

Alapvetően ízesítés nélkül szoktam javasolni a teák fogyasztását, amikor egészségesek vagyunk, hiszen annyi íz, illóolaj, illat van egy teában, kár lenne elnyomni. Nátha vagy torokfájás esetén azonban bátran tegyünk bele citromot és mézet is, hiszen a fájó toroknak jól esik a mézes, meleg folyadék, nyugtatja azt és fertőtlenít is. Azt azonban tudni kell, hogy túl forró teában a C-vitamin elillan, és a méz értékes enzimjei is tönkremennek 40 fok felett. Tehát várjunk, míg visszahűl a teánk, és akkor tegyük csak bele az ízesítőket.

Van jelentősége annak, hogy a nap folyamán mikor teázunk? 

Egyénileg eltér, kire hogyan hat például a teában található koffein. Általánosan elmondható, hogy reggel, délelőtt fekete teát igyunk, mert annak van a leginkább élénkítő hatása, akár a kávét is kiválthatjuk vele. Napközben, délután a gyengébb, lágyabb zöld teák jó választás, de 15 óra után már ne fogyasszák azok, akik amúgy is rossz alvók, vagy nehezen alszanak el. Ők délutántól már csak koffeinmentes főzeteket fogyasszanak, vagy akár nyugtató, stresszoldó gyógynövényeket, mint például a citromfű vagy levendula.

Ha túl vagyunk a megfázáson, később megelőzés céljából is megéri teáznunk? 

Abszolút! Napi 2 csésze teával annyi antioxidánst viszünk be a szervezetünkbe, mintha 6 almát ennénk. Ezenkívül a teának magas a C-vitamin, B-vitamin tartalma, ásványi anyagok közül pedig a magnézium, mangán és kálium is megtalálható benne. Továbbá a zöld tea stresszoldó, anyagcsere-javító hatású, vízhajtó, csökkenti a koleszterinszintet és bőrfeszesítő hatású. Teázzunk tehát minél többet, rendszeresen, és találjuk meg a mi teatípusunkat, hiszen csak így válhat a mindennapjaink részévé.

Nyitófotó: Biro Edina

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!