Ennyit és így kellene valójában törődnöd a bőröddel a szakértő szerint

Ennyit és így kellene valójában törődnöd a bőröddel a szakértő szerint

Címlap / Stílus / Arc / Ennyit és így kellene valójában törődnöd a bőröddel a szakértő szerint

Neked általában mennyi időd jut a bőröd ápolására? Talán te is azoknak a táborát erősíted, akik örülnek, ha a megannyi teendőjük mellett heti 1-2 alkalommal tudnak egy keveset foglalkozni vele? Esetleg még ennél is ritkábban? Na és van, hogy este még a sminket is elfelejted lemosni?

Nos, bármelyik is igaz rád, ezek meglehetősen kedvezőtlen szokások a bőrödre nézve. De még ha nap mint nap is jut időd a bőrápolásra, akkor sem mindegy, hogyan csinálod. Sélley-Gyulai Laura kozmetikus, bőrápolási tanácsadó most neked is segít, hogy tudatosabban bánhass a bőröddel, cserében pedig hamarosan akár igazán látványos, nagyszerű változásokat is tapasztalhatsz.

Fotó: @bloomroombeauty

A bőröd minden nap megérdemli a törődést

Az, hogy minden nap időt szakítsunk a bőrünk ápolására, elsőre nagy kihívásnak tűnhet, főleg ha általában egyébként is sok teendő vesz körbe minket. Az igazság viszont az, hogy meglehetősen rövid idő alatt is rengeteget tehetünk a bőrünk egészségének megőrzéséért. „Azt gondolom, hogy ha minden nap törődünk egy kicsit a bőrünkkel, akkor azt mindenképpen meg fogja hálálni rövid és hosszú távon is. 

A bőrápolási rutinunknak nem kell hosszúnak és bonyolultnak lennie, az is elegendő, ha 5-5 percet rá tudunk szánni reggel és este arra, hogy foglalkozzunk egy kicsit a bőrünkkel. Szerintem ez is lehet az öngondoskodás egy fajtája. Ha olyan termékeket használunk, amit szeret a bőrünk és jól esik őket felkenni minden nap, akkor ez is egyfajta én-idő” – mondja Sélley-Gyulai Laura.

A jó otthoni bőrápolási rutin legyen az első

Ha most neked is az jutott eszedbe, hogy mi lenne, ha inkább egyszerűen időnként eljárnál kozmetikushoz, vagy esetleg már most is így van, és elégnek érzed, akkor mindenképp érdemes szem előtt tartanod, hogy ez bizony valójában önmagában sajnos kevés. A bőröd egészségének megőrzéséhez ugyanis kulcsfontosságú, hogy otthon is ápold.

„Kozmetikusként is úgy gondolom, hogy a bőrtípusnak és bőrápolási céloknak megfelelő otthoni bőrápolási rutin kialakítása az elsődleges.”

Ha nem megfelelő az otthoni rutin, akkor a kozmetikus sem tud csodát tenni, akkor sem, ha a vendég rendszeresen jár.  Mindemellett az a tapasztalatom, hogy azokkal a vendégekkel, akiknek jó az otthoni rutinjuk és emellett havonta, vagy kéthavonta járnak hozzám kezelésre, sokkal gyorsabban tudunk haladni a problémák megoldásában, akár pattanáskezelés, vízhiány vagy az öregedés jeleinek lassítása a cél.”

Tudd, mi a jó neked

A szép és egészséges bőr titka a mindennapi törődés mellett abban is rejlik, hogy ismerjük, a mi bőrünknek pontosan mire van szüksége. Ennek megállapításához kérheted kozmetikus vagy bőrgyógyász segítségét, de különféle szakértők által jóváhagyott online tesztekkel is eljuthatsz a számodra ideális bőrápolási rutin kialakításához. Na és hogy miért is olyan fontos ez?

Mert „akkor lesz hatékony a bőrápolási rutinunk, ha a bőrtípusunknak, a bőrállapotunknak és a bőrápolási céljainknak megfelelően választjuk ki a termékeket.”

Ezenkívül fontos szempont még az ár-érték arány és manapság a könnyű beszerezhetőség is. A bőrápolási rutin kialakítása olyan, mintha egy házat építenénk. Először az alapot kell biztosítani, és később erre tudunk majd tovább építkezni. 

Az alap rutin a megfelelő arctisztításból, mindennapos hidratálásból és fényvédelemből áll. Ez lesz a házunk bázisa, ennek kell bomba biztosnak lennie, mielőtt a különböző szérumok, tonikok, hámlasztók és egyéb kozmetikumok irányába nézelődünk.

„A bőrápolásban érvényes a kevesebb több elve, fontos, hogy csak azokat a termékeket vásároljuk meg, amikre tényleg szükséges van a bőrünknek.”

Anchiy/istockphoto.com

Sose feledkezz meg a fényvédőről!

Függetlenül attól, a te bőröd milyen típusú, a mindennapi fényvédelemre valóban egész biztosan szüksége van: fényvédelemre. „Az év 365 napján használjunk fényvédőt a reggeli rutinunk utolsó lépéseként. Az UVA sugarak a felhőkön is képesek áthatolni, tehát ha nappali fény van és kimegyünk a szabadba, akkor borús időben is érdemes felkenni egy minimum SPF30-as szélesspektrumú fényvédőt. Nyáron mindenképpen válasszunk SPF50-est, és ha sokat tartózkodunk kint, akkor kenjünk újra 2 óránként. 

Ez azért fontos, mert az UV sugárzás lebontja a fényvédőben található szűrőket, tehát a legtöbb fényvédő nagyjából ennyi idő alatt elveszti a hatékonyságát. Figyeljünk arra, hogy minden napnak kitett testfelületet alaposan bekenjünk, a fülek, a tarkó, a vállak és a kézfejek se maradjanak ki.”

Az sem mindegy, mit iszol

Ha igazán jól szeretnél bánni a bőröddel, és az általános egészségért is tennél, akkor nagyon fontos, hogy alaposan fontold meg azt is, hogy mit iszol. „A magas cukortartalmú üdítőket, gyümölcsleveket érdemes kerülni, mivel a feldolgozott, gyorsan felszívódó szénhidrátok bizonyítottan negatív hatással vannak a bőrünkre. 

Meglepő, de arra vonatkozóan nincsenek egyértelmű kutatási eredmények, hogy ha sok vizet iszunk szebb lesz a bőrünk, a pattanások állapotának pedig semmi köze nincs a vízfogyasztáshoz, pedig ez a mítosz is a mai napig él a köztudatban. Az viszont biztos, hogy a megfelelő folyadékfogyasztás pozitív hatással van az általános egészségünkre, így a bőrünk állapotára is.”

A kevesebb néha több az ideális termékek esetében is

Ha már tudod, hogy mire van szüksége a bőrödnek, és egyszerre jó néhány termék megtetszik, akkor is minden esetben fontos, hogy maradj a kevesebb néha több elvénél. „Azt javaslom, hogy a korábban említett alap rutinon felül maximum 3-4 extra terméket válasszunk a bőrtípusunknak és a bőrápolási céljainknak megfelelően. 

Mindig a saját bőrünk legyen a kiindulópont, ne másoljuk más rutinját és ne vegyünk meg mindent, amit a reklámokban látunk.  Sokkal hatékonyabb egy minimalista, de következetesen tartható bőrápolási rutin, mint egy bonyolult, sok lépéses, amit viszont csak néha-néha van kedvünk és időnk magunkra kenni.”

Ha kiütéseket, elváltozást tapasztalsz

Végül, de nem utolsó sorban természetesen időnként bármelyikünkkel előfordulhat hogy kiütéseket, elváltozásokat tapasztalunk a bőrünkön, ami külön odafigyelést igényel. „Ilyen esetben az a legfontosabb, hogy ne piszkáljunk vagy nyomkodjuk a bőrünket, mert azzal minden esetben nagyobb kárt okozunk, mint hasznot. Ha néhány nap alatt nem múlik el a panasz, akkor érdemes szakemberhez fordulni, legyen az bőrgyógyász, vagy egy hozzáértő kozmetikus. Az elváltozás típusától függ, hogy pontosan mi lesz a megfelelő kezelés, de az otthoni praktikákat semmiképp sem javaslom, legyen szó akár csak egy pattanásról is” – teszi hozzá a szakértő.

Nyitókép: JLco – Julia Amaral/istockphoto.com

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!