Stresszesek a mai gyerekek? A gyermekkori stressz leküzdése

Stresszesek a mai gyerekek? A gyermekkori stressz leküzdése

Címlap / Életmód / Család / Stresszesek a mai gyerekek? A gyermekkori stressz leküzdése

A stressz évtizedekig csak felnőtteket érintett, de mára a teljesítményorientáltság már az óvodásokat is veszélyezteti. Az, hogy ezt engedjük, annak köszönhető, hogy a felnőtt társadalom is fél, retteg az elszegényedéstől, a létbiztonságtól. Úgy gondolja a szülők és pedagógusok nagy többsége, hogy a teljesítmény lesz az alap, ami a felnövő gyerekeket meg fogja ettől védeni. Pedig nem így van, illetve nem teljesen van így.

Az óvoda és iskola

Számos óvónőtől és alsó tagozatos tanítótól hallottam azt a kifejezést a tanulás, szorgalom kapcsán: ,,így lehet sikeres felnőtt a gyerekből”. Ez szép elképzelés, de a gyerekből csak akkor lesz sikeres – azaz a problémákkal megküzdeni tudó – felnőtt, ha van gyerekkora. Azaz megszerzi az emberi kapcsolatok, szituációk által a tapasztalatokat.
Egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy színvonalasan, széleskörűen kell tanítani a gyereket, de ez csak az érdeklődés kialakítására vonatkozik. Ezzel ellentétben már az óvodában túlzásba viszik a dolgot, és adathalmokkal árasztják el a gyereket, amit megfelelni akarásból tanul meg. Ez pedig egyenes út a megfelelési kényszerhez.

A ,,szent tehén”

A szülők bizonytalanok, nem akarnak okoskodni, hiszen mégis csak egy képzett pedagógus javasol, dönt arról, hogy milyen mértékben lehet terhelni a gyereket. Sok pedagógus, iskola presztízs kérdést csinál abból, hogy tanulói a legjobbak legyenek – a gyerek lelkivilágát figyelmen kívül hagyva.
Ezek a pedagógusok azok, akiket inkább érdekel saját sikerük, mint a gyerek lelkivilága, terhelhetősége. A szülő két dolgot tehet: vagy azon az úton jár, mint a pedagógus, vagy otthon megpróbálja a gyerek terheit kicsit enyhíteni.

A gyermekkori stressz okai

Sokszor hallom szülőktől: túl jó dolga van a gyereknek, csak az alapokat várom el tőle. Lehet, hogy így van, de a gyereknek is kell alkalmazkodnia a család többi tagjához, a barátaihoz, az iskolához – és az új szituációkhoz. Ez utóbbi megélését, mint tapasztalatot viszont épp most tanulja.
Tehát nincs olyan egyszerű helyzetben, mint gondolnánk. Az, hogy a nyomásnak kitett gyerek milyen stratégiákat alakít ki, tanul el a szüleitől, egész életére hatással lesz, ez egészen biztos. Ezeket a stratégiákat fogja majd felnőtt korában is a krízishelyzetekben használni, melyeket – ha rosszak – igen nehéz felülírni.

Érzelmi intelligencia és a család jelentősége

Ha a gyereket a ,,tanulógép” irányába toljuk idő előtt – melynek motivációja nem a tudás iránti vágy, hanem megfelelés – nem tapasztalatszerzéssel, ezen információk feldolgozásával fogja tölteni az időt. Okos lesz, de mégis buta – az élethez.
Ennek következménye lehet még, hogy gyerekünk ,,lelketlennek” fog tűnni, hiszen nem fog sok olyan emberi érzést átélni és megérteni – a megfelelő szocializáció hiányának kapcsán – ami elengedhetetlen lesz majd felnőtt korban a társas és munkahelyi kapcsolataiban. A családtagok is kevés időt tudnak egymásnak adni, így ott sem tudja pótolni ezeknek az érzelmeknek a megélését, megértését.

A gyerekkori stressz tünetei

A gyerek ingerült és agresszív lehet, vagy épp visszahúzódó, magáról nem sokat beszélő, érzelmeit elfojtó. Viselkedhet gyerekesebben a koránál, észre sem veszi és tördeli az ujjait, vagy épp számítógépes játékban vezeti le a feszültséget.
Esetleg a család tagjain, a házi kedvencen vezeti le a feszültséget, mindenbe ,,bele köt”, semmi sem jó neki. Nem csak a tünetek fontosak, hanem az is, hogy milyen régóta vannak, és hogy mikor kezdődtek. Nem érdemes sokáig várni a segítség kérésével, mert gyerekkorban alakul ki személyiségének alapja, és a rossz stressz kezelés rögzülhet.

A gyerekkori stressz leküzdése

A rendszeres sportolás oldja a stresszt, de nem biztos, hogy versenyszerű, versengést előtérbe helyező sport az, amire járatni kell a gyereket. Este hallgattathatunk a gyerekkel meditációs zenét, közvetlenül lefekvés előtt.
Fontos a sok beszélgetés, az esetleges kudarcélmények átbeszélése, a pozitív megerősítés. Érdemes a gyereknek megtanulni meditálni, így amikor nagyobb teher nehezedik rá – dolgozat, felelés előtt – könnyebben tudja kontroll alatt tartani a félelmeit.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!