A mai, rohanó világban rengeteg stresszfaktornak vagyunk kitéve. Ha ez még nem lenne elég, az utóbbi időszakban olyan kihívásokból is akad bőven, amelyeket az infláció, vagy éppen az országunk szomszédságában zajló háború idézett elő. Hogy mindezek ellenére a testi és a lelki egészségünket is képesek legyünk megőrizni, nem árt, ha célzottan is dolgozunk azon, hogy kevésbé legyünk stresszesek. Ebben segíthet az ASMR pszichológiája.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Mit is takar tulajdonképpen az ASMR jelensége?
Az ASMR, hosszabban Autonóm Szenzoros Meridián Válasz, egy szenzoros jelenség. A kifejezéssel videómegosztó platformokon találkozhatunk (pl. YouTube, TikTok). Az ASMR videók esetén olyan tartalmakról beszélünk, ahol bizonyos vizuális és audio ingerek hatására a nézők pozitív érzelmi változást (stressz –és szorongáscsökkenés, nyugalom érzése) tapasztalnak, többen fejtetői bizsergésről is beszámolnak. Az utóbbi érzést kellemes libabőrözésként tudnám leírni.
A legnépszerűbb ASMR-ingerek a következők: suttogás, személyes figyelem, kopogó hangok, lassú mozgások.
Maga az élmény nem új jelenség, hiszen a mindennapok során is átélhetjük az említett érzelmi és fiziológiai válaszokat társainktól érkező nyugtató, gondoskodó magatartás hatására. Az ASMR pontosan ezt a kellemes, ápoló interakciót imitálja és ülteti át a digitális világba. Így lényegében technológiailag közvetített intimitás formájának tekinthető.
A videóban szereplő személy (ASMR-alkotó) ezt úgy éri el, hogy úgy tesz, mintha valóban a nézővel szemben ülne, beszél hozzá, simogatja a kamerát, mintha az a néző lenne.