Állítólag a nők a végleteket keresik mindenben és így van ez a párválasztás terén is: vagy a rosszfiúkra buknak vagy a kedves szomszédfiú típus jön be nekik. Tényleg így lenne vagy van harmadik út is?
Rosszfiúk vs. kedves srácok
Néhány éve végeztek egy kutatást (DeBuse 2016) ez ügyben, ott négy férfitípusról kérdezték a vizsgálatban résztvevő nőket. A négy típus a rosszfiú, a kedves fiú, a hős és vesztes volt. A nőket arra kérték, nevezzék meg azokat a személyiségjegyeket, amelyek adott típust jellemzik szerintük. A rosszfiúkat és a hősöket dominánsnak látták, ezt a vonást a másik két típusban nem vélték felfedezni. A kedves fiúkat és a hősöket gondolták a legtámogatóbb partnereknek.
A kutatás azt is feltárta, hogyan vélekednek a nők ezekről a férfitípusokról szexuális partnerként és társként. A nyertes a hős típus volt, akiben a vonzó szexuális partnert, ugyanakkor támogató társat is láttak. A veszteseket tartották a legkevésbé jó partnernek, rosszfiúk és a kedves fiúk valahol a két kategória közé estek.
Az is kiderült, milyen személyiségjegyű nők vonzódnak az egyes típusokhoz. A konfiktuskerülő nők kevésbé vonzódtak a támogató típusú férfiakhoz, azaz a hősökhöz és a kedves fiúkhoz. A szorongó nők a dominás férfiakat kedvelték, tehát a hősöket és a rosszfiúkat. A magasabb önértékeléssel bírő nők pedig a kedves fiúkat választották és a rosszfiúkat kerülték. A szexuálisan nyitottabb nők a rosszfiúkat preferálták és a kedves fiúkat hanyagolták.
Egy másik vizsgálatban (McDaniel 2005) a nők arról vallottak, hogy miért randiznak egyik vagy másik típussal. Kiderült, hogy a férfitípust sokszor az aktuális igényeik szerint választják, nem is csak ösztönös vonzódásuk motiválja őket. Ha hűséges partnerre vágytak, akivel sokat lehet beszélgetni és akire számíthatnak a jövőben, akkor a kedves típussal próbálkoztak. Amikor a szórakozás és a lazább kapcsolat volt a preferencia, szívesebben randiztak egy rosszfiúval. Hosszú távú kapcsolat reményével a legtöbb nő egyértelműen a kedves fiúk társaságát kereste.
A párválasztást befolyásolja az, milyen hosszú távra tervezünk
Összegezve az eddigieket kirajzolódik, hogy a rosszfiúkhoz vonzódó nők inkább a külső megjelenést tartják fontosnak a partnerben, mint sem az érzelmi támogatást és hosszú távú elköteleződésre való hajlamot. Mindez azért van így, mert ők maguk sem terveznek hosszú távra egy ilyen partnerrel. Ezek a nők nehezen bíznak meg a partnerben, talán alacsony önbecsülésük miatt, így nem is feltételezik, hogy akár tartós kapcsolatot is kialakíthatnak. Inkább a kalandot és izgalmat választják egy vonzó, jó megjelenésű férfi mellett, akkor is, ha ez az élmény csak rövid időre szól és nem számolhatnak a férfi részéről elköteleződéssel.
A kedves fiú típust választó nők az érzelmi elköteleződést részesítik előnyben. Magasabb az önbecsülésük és a szexuális vonzalom nem az első helyen áll a preferenciáik között, mint ahogyan az előnyös megjelenés sem. A rosszfiúkat választókkal ellentétben ők hosszú távra választanak partnert, aki megbízható és támogató, még akkor is, ha a jelölt nem a legvonzóbb és legférfiasabb.
A hős típust kedvelő nők mindazt együtt keresik egy partnerben, amit az előbbi két típus képvisel: dominancia, vonzerő, szexepil és támogatás. Magabiztos nők, az önbecsülésük is rendben van, akik néha kissé hajlamosak lehetnek a szorongásra. Szenvedélyes szerelmet keresnek, ugyanakkor vágynak a támogatásra is. A kutatások szerint az ilyen típusú nők általában maguk is népszerűek a férfiak között, így nagy valószínűséggel megtalálják a párjukat.
Lehet, hogy van valamiféle igazságosság ebben az egészben? Ha hajlamosak vagyunk kompromisszumot kötni a társkeresés terén, akkor annak megfelelően nyerünk és veszítünk is egyszerre, amikor találkozunk vágyunk tárgyával. Aki viszont mindent együtt akar egy partnerben, érdekes módon nagyobb eséllyel meg is kapja azt.