Igazi kincsre találtunk Szentendrén – ahol a tárgyak energiája egészen más

Igazi kincsre találtunk Szentendrén – ahol a tárgyak energiája egészen más

Címlap / Otthon / Dekor / Igazi kincsre találtunk Szentendrén – ahol a tárgyak energiája egészen más

A mai felgyorsult életben nem könnyű megállni és csak úgy élvezni a pillanatot. Folyamatosan a jövőt tervezzük, vagy a múlton rágódunk. Tudat alatt érezzük, hogy mire lenne szükségünk, ezért a szabadidőnket egyre többen mentális és lelki feltöltődésnek szenteljük. A pillanatban rejlő örömök mégis sokszor elillannak. Mi a recept? Van egyáltalán? (x)

Nemrég ellátogattunk Szentendrére, ahol azt éreztük, hogy picit lelassult az idő. Előtérbe kerülnek a művészetek, amin keresztül beléphetünk más korok és kultúrák világába. A Dunára futó macskaköves, zegzugos kis utcákon barangolva találtunk rá a Raku kerámia boltra, ahova belépve megéreztük, hogy a tárgyak energiája egészen más a jelenleg megszokottól. Régi korokat idéz, ugyanakkor modern, és mint megtudtuk, rendkívül különlegesen kötődik a jelen megéléséhez. 

Összegyűjtöttünk 3 dolgot, amit érdemes nektek is tudni a Rakuról, és a tárgyak jelennel való kapcsolatáról:

  1. A Raku egy 16. századi japán technika, stílus. Raku=Vabi-csa, egyszerűség, esetlegesség, a természetesség művészete, ami a tárgyak formájában, színeiben és textúrájában is megjelenik. Látszólag minden tárgy kopár, a lehető legegyszerűbb (vabi), de azok megalkotása végtelenül kifinomult műgonddal történik.
  2. A Raku alapja a kézzel formázott kerámia, amelyet alacsony hőmérsékleten égetnek, majd hirtelen hűtenek. A hirtelen hűtés során a színek szélsőséges változásokon mennek keresztül, ezáltal nincs két egyforma eredmény, minden tárgy egyedi, megismételhetetlen, akárcsak a pillanat. A kerámia színezése olyan természetes anyagokkal történik, mint például a fák kérgének füstje, száraz falevelek, fűrészpor, ami további színmódosulásokat hoz létre a tárgyakon.
  3. A Raku kerámia egyedi színei és textúrája miatt nagyon szerethető, és sok ember számára a tárgyak hordozzák azt az üzenetet, amit a művészet filozófiája is képvisel: “nincs két egyforma pillanat”. Ahogy a Rakumester is kinyitja a kemencét, azonnal kell cselekednie, a jelennel együtt áramlik minden mozdulata,  ,,nincs múlt, sem jövő, csak a pillanat”. Nem evez a folyón az árral szemben, sem azzal együtt, hanem evezők nélkül folyik a vízzel összhangban. 

A Raku világszerte elismert, rajongásig szerethető, főleg azok körében, akik távolodnak a tömeggyártástól és egyre inkább értékelik az egyéni műalkotásokat, a kézművességben rejlő kultúra erejét, energiáját. 

A japán kultúra és a spiritualitás találkozásának egyik hazai képviselője M. Szabó Anikó, rakukerámikus – a rakumuveszet.hu oldalon találjátok meg munkáit.

Érdemes személyesen is ellátogatni Szentendrére a Bogdányi u. 8. sz. alatti boltjukba, és picit több időt eltölteni a tárgyak között, átérezni azok alkotási energiáit. A kínálatuk büszkélkedik hazai kortárs művészek, designerek munkáival is, a Raku mellett találhattok festményeket, grafikákat és letisztult modern ékszereket a formál A-ban.

Ha nincs lehetőségetek ellátogatni személyesen, rendelhettek a Webshopból is.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!