Elkerülhetetlen, hogy egy berendezett lakásban ne legyen időnként rendetlenség, ami egy idő után esetleg káoszban tetőződik. Cikkünkben megosztjuk veled, hogyan teremthetsz rendet magad körül a lehető legrövidebb idő alatt.
Csoportosítás
Nem találod a pizzaszeletelőt, a tortalapátot, a mozsarat, a palacsintasütőt vagy a hurkapálcákat? Itt az ideje, hogy kialakíts a konyhában egy rendszert. Pakold ki az összes háztartási eszközt az asztalra, ürítsd ki teljesen a szekrényt.
Oszd őket két csoportra: az egyikbe azok tartozzanak, amiket mindennap használsz, a másikba pedig azok, amelyekre csak ritkán van szükséged. Az utóbbiakat tedd bele egy dobozba, és pakold el.
A fontosabbakkal töltsd meg a konyhaszekrényt. Az evőeszközöket és a merőkanalat a fiókban tartsd, hogy mindig kéznél legyenek.
Rendszerezés
Rendszerezd az élelmiszereket is. Így időt spórolhatsz. Rakd üvegedényekbe a cukrot, a sót, a tésztát, a kávét. Fémedényekbe kerüljenek a kekszek, a gabonafélék, a hüvelyesek és a fűszerek.
Rendezd el ésszerűen a kávét, a teát és a kakaót. Így mindig tudni fogod, hol találod őket. Legyen állandó helye a papírtörlőnek, az alufóliának, a sütőpapírnak, a sütőzacskónak is.
A kenyérpirító, a turmixgép, a konyhai robotgép és a többi elektromos háztartási eszköz helyét illetően aszerint dönts, hogy milyen gyakorisággal használod őket. Mindennek legyen meg a helye.
Hűtőszekrény
Havonta egyszer vizsgáld át a hűtőszekrényt. Nézd meg, hogy minek járt le a szavatossága. A megromlott élelmiszereket ki kell dobni. Törölgesd át a helyüket fertőtlenítőszeres ronggyal.
A joghurtot, a tejfölt, a felvágottat, a húst, a halat, a sajtot tedd központi helyre, hogy szemmel tarthasd a lejáratukat, és még időben elfogyaszthasd őket.
Ellenőrizd a fagyasztót is. Ha olyan ételt találsz benne, amire már nem emlékszel, vagy több mint 6 hónapja van ott, akkor semmiképpen se edd meg, hanem távolítsd el.
Hálószoba
A hálószobát a pihenés, a nyugalom helyévé tedd. Rend és tisztaság uralja. A rendezetlen hálószoba megzavarja a töltődésedet, zaklatott ébrenlétet, zavaros álmokat hoz.
Csak olyan dolgokat tarts itt, amelyek nem terhelik meg az idegrendszeredet, mert így tudod a kellemetlen gondolataidat, érzéseidet feldolgozni.
Az agyadnak is ki kell válogatnia, mi az, amit megtart, és mi az, amit elenged, hogy az elméd és a tested egészséges maradjon. Az életenergia áramlását ne zavarják a fölösleges tárgyak vagy a felhalmozódott por.
Ha az éjjeliszekrényeden könyvek, fülbevalók, telefontöltő, papírzsebkendő és egyéb tárgyak vannak, akkor szabadíts fel számukra egy fiókot, és pakold el őket egy olyan helyre, ahol nem láthatóak.
A polcon legfeljebb csak az épp olvasott könyvedet és a kézkrémedet tartsd.
Ruhásszekrény
Különíts el a ruhásszekrényben egy helyet, ahol hosszú ideig tárolhatod azokat a holmikat, amelyekre csak ritkán van szükséged.
Válogasd ki azokat is, amiket az elmúlt egy évben nem viseltél, és amik kellenek, azokat hagyd elöl, a többit pakold el a szekrény mélyére.
Készíts egy másik csoportot is azok számára, amiket nap mint nap felveszel, például farmernadrág, pólók, pulóverek, blúzok. Hajtogasd össze vagy helyezd el vállfán őket. A fakó, kopott ágyneműt, a kinyúlt holmikat, a lyukas zoknikat dobd ki.
Íróasztal
A rendmánia túlzás, de a tárgyak felhalmozódása is nyugtalanságot okoz. Időnként át kell őket válogatni. Szerezz be iratrendezőket, mappákat, borítékokat. Legyen helye az íróeszközöknek, a kapcsoknak és a többi irodai kelléknek.
Használj színeket, így könnyebben megjegyzed, hogy minek hol van a helye. A számlák, a csekkek, a nyugták és egyéb fontos dokumentumok szintén legyenek állandó helyen, hogy ne kelljen őket sokáig keresni, ha szükség van rájuk.