A nagyszüleim generációja még egyenesen szégyellte magát, ha 10 percre leült pihenni. Az eggyel, kettővel későbbi generáció pedig elhitte, hogy ha a lelkét is beleteszi egy vállalati munkába, akkor annak majd meglesz a gyümölcse. A Z-generáció viszont köszöni szépen, de csak azért dolgozik, amit kifizetnek neki. És lehet, hogy nekik van igazuk.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Csendben kicsekkolnak
A quiet quitting, azaz csendes kilépés egy utóbbi években egyre gyakoribbá váló munkahelyi jelenség, amely során az alkalmazottak nem mondanak fel, de tudatosan csak a munkaköri leírásukban szereplő feladatokat végzik el, anélkül hogy túlóráznának vagy extra erőfeszítéseket tennének a karrierjük előremozdítása érdekében. Nem hajtanak a gyors előléptetésre vagy elismerésre, hanem a munka és a magánélet egyensúlyára törekednek.
Ugyanakkor a quiet quitting nem a lustaságról szól, hanem a kiégés megelőzéséről és a mentális egészség megőrzéséről. Egy tudatos döntés, amiben fontos szerepe van a valódi igényeink megértésének és a határaink meghúzásának.
A quiet quitting tehát a munkahelyi elvárások újragondolásáról és a teljesítménykényszer elutasításáról szól, és egyre népszerűbb a fiatal munkavállalók körében. Szerintem viszont nemcsak a Z-generáció érdemli ki ezt a – sokak szerint még mindig luxusnak számító – nézőpontot, én például boldogan a magamévá tettem.
