Ezt tedd, ha penészesek vagy dohosak lettek a ruháid

Ezt tedd, ha penészesek vagy dohosak lettek a ruháid

Címlap / Otthon / Háztartás / Ezt tedd, ha penészesek vagy dohosak lettek a ruháid

Te is jártál már úgy, hogy felvetted egy kedvelt ruhádat, vagy éppen átpakoltad egy másik helyre, és egyszer csak megcsapott egy kellemetlen szag? Ilyen esetben sokszor arról van szó, hogy a ruha dohos vagy penészes. Ez pedig egy komoly probléma, ugyanis a szagot okozó penész amellett, hogy szúrós, az orrodat is irritálhatja, és allergiás reakciót is okozhat. De szerencsére szó sincs arról, hogy az a szag mindenképpen meg is marad, ahogyan természetesen a megelőzésért is tehetsz.

Mi okozza a ruhák dohos, penészes szagát?

Ha a ruháidnak penészes vagy dohos szaga van, az önmagában egyáltalán nem jelenti azt, hogy komoly higiéniai gondok lennének az otthonodban. Ez a fajta kellemetlen szag ugyanis még a legigényesebb háztartásokban is előfordulhat.

Okozhatja akár szimplán az is, ha bent felejted a ruhákat a mosógépben, vagy ha maga a mosógép koszos, túl kemény volt a víz mosáskor, vagy olyan szennyeződések kerültek rájuk a testünkről, amelyek szemmel nem láthatóak.

Utóbbit különösen fontos lehet szem előtt tartanunk, ugyanis a penészes, dohos szagú ruhák egyik legfőbb okaként tartják számon. A lényege tulajdonképpen az, hogy a testünk folyamatosan érintkezik ruhákkal, törölközőkkel és más anyagokkal is, és idővel úgymond csapdába ejtik a testünkön lévő szennyeződéseket, majd azok kellemetlen, dohos szag formájában jelentkeznek.

Ne könnyítsd meg a penész dolgát!

Ha huzamosabb ideig egy kupacban hagysz nedves ruhákat vagy törölközőket, esetleg sötét és rosszul szellőző ruhásszekrényeid vannak, akkor máris remek táptalajt biztosítasz a penészgombáknak. Így a megelőzésben mindenképp fontos szerepe lehet annak, ha a szennyest minél előbb kimosod, a ruhásszekrényeidet pedig rendszeresen szellőzteted. Emellett pedig segíthet az is, ha amint lejárt a mosógép, kiveszed és kiteregeted a ruhákat, illetve a gépet is rendszeresen kitisztítod.

Damian Lugowski/istockphoto.com

Ha a kellemetlen szagok már jelentkeztek

Természetesen még a legnagyobb elővigyázatosság mellett is előfordulhat, hogy a ruháink dohosak és penészesek lesznek, például azért, mert tovább kell dolgoznunk, és nincs időnk egyből kiszednünk a mosást, vagy egy koszos ruhadarab beesik az ágy alá, amit pár napig nem veszünk észre.

Ebben az esetben általában elég lehet egy erősebb mosószer használata, amely képes felfogni a szennyeződéseket és az olajokat, így azok nem rakódnak le újra a ruhákra.

De még ha egy erős, minőségi mosószerrel nem is tűnnek el a kellemetlen szagok, akkor sincs minden veszve. Ebben az esetben közvetlenül egy adag mosószer mellé érdemes lehet ecetet adnod. Az ecet nemcsak a foltok, de a szúrós szagok eltávolításában is élen járhat. Persze utána előfordulhat, hogy magától az ecettől nem lesz olyan jó illata a ruháidnak, de ilyenkor egy újabb, már hagyományos mosás már tényleg mindent a helyére tehet.

Végül ott van az a lehetőség is, hogy semmi közöd nincs a kellemetlen szagok megjelenéséhez; ha kemény a víz, ami a mosógépbe kerül.

Ennek a jele lehet például a ruhák dohos szaga mellett az is, ha kifakulnak, a törölközők pedig egyre keményebbek lesznek. A kemény vízben lévő kalcium ugyanis jelentősen befolyásolhatja a mosószer hatékonyságát. Hogy ne így legyen, a mosószer és az öblítő mellett vízlágyítót is érdemes adnod a mosáshoz. 

Forrás: southernliving.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!