A pattanások sokunk életének bosszantó tényezői, hiszen annyiféle okból jelentkezhetnek, hogy még egy jól átgondolt bőrápolási rutin mellett is könnyedén felbukkanhatnak. Az eltüntetésükre számos javaslat létezik, ha azonban egy igazán természetes és jó illatú megoldásra vágysz, akkor érdemes az egyik közkedvelt virágból, a kamillából nyugtató kivonatot készítened a problémás bőrfelületekre.
Miért olyan hatékony a kamilla?
A kamillát évszázadok óta használják gyulladásos állapotok kezelésére, beleértve azokat is, amelyek a bőrt érintik. Mivel a pattanások gyulladásos állapotnak tekinthetők, így nem is meglepő, hogy a kamillából készült kivonat – legyen szó mondjuk egy adag kamilla teáról, segít szembeszállni a pattanásokat okozó baktériumokkal, miközben még a vércukorszintet és a bélrendszer egészségét is javítja.
A pattanások hátterében pedig ez a két tényező áll a legtöbbször, így nagyon fontos tudni, hogy az egyes területekre pontosan milyen jótékony hatást képes kifejteni a kamilla. A vércukorszint szabályozása fontos eleme lehet a pattanások kezelésének, mivel a magas vércukorszint gyakran gyulladásokat okoz. Ez pedig a hormonok növekedését is jelenti, amelyek hatására a faggyúmirigyek több olajat termelnek, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.
Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a kamilla külsőleges használata felgyorsíthatja a sebgyógyulást. Pontosabban a hámképződési folyamatot gyorsítja fel, amely akkor következik be, amikor a bőr hámsejtjei a bőr teteje felé mozognak a sérült terület meggyógyítása érdekébe. Ez magyarázatul szolgál arra is, hogy miért használták a kamillát már évszázadokkal korábban is égési sérülésekre, zúzódásokra, ekcémára és egyéb bőrirritációkra.
Ez egy újabb támpont ahhoz, hogy miért használják régóta helyileg is a kamillát. Ezenkívül a kutatások azt mutatják, hogy a flavonoidok gátolják azokat az enzimeket, amelyek a gyulladásos válaszok részét képezik. A gyulladásos válaszrendszer pedig egy összetett folyamat, amely nemcsak az immunrendszert érinti, hanem a hormontermelő mirigyeket is, például a mellékvesét (ami kortizolt termel, és túlzott faggyútermeléshez is vezethet).
Hogyan használd a kamilla kivonatát a pattanások kezelésére?
Ha készen állsz arra, hogy bevesd a kamillát a pattanások ellen, először válaszd ki a megfelelő típust. Bőrápolási célokra általában a német és a római kamilla a legjobb választás. Az élelmiszerboltokban árusított kamillás teafiltereket általában az előbbiből készítik. Ami a római kamillát illeti, általában nem kapható a szokásos élelmiszerboltokban, de bioboltokban vagy online könnyen beszerezheted.
Csak áztass bele egy csésze forró vízbe egy teáskanál szárított fűszernövényt, és hagyd 10-15 percig ázni. Tetszés szerint naponta több csészével is megihatsz belőle, ha pedig erősebb teát szeretnél, egyszerűen használj több gyógynövényt és/vagy hagyd a teát hosszabb ideig ázni.
Ha helyileg alkalmaznád a kamillát, érzékeny bőr esetén is remek választás lehet egy zabos-kamillás keverék, ami mindössze három összetevőből áll. Egy teáskanál szárított kamillavirágot önts le egy csésze forró vízzel. Hagyd szobahőmérsékletűre hűlni, majd tedd egy tálba. Amikor a tea kellően kihűlt, addig keverd a zabporhoz, amíg pépes állagú nem lesz. Ezután nedvesítsd be az arcodat, és gyengéden masszírozd bele az arcodba úgy, hogy a szemeidet elkerüld, majd néhány perc múlva öblítsd le meleg vízzel.
Mennyi idő alatt hat a pattanások ellen?
Annak ellenére, hogy nincsenek olyan tanulmányok, amelyek kifejezetten a kamilla pattanásokra gyakorolt hatásával foglalkoznának, vannak olyan kutatások, melyek észrevehető javulást mutattak a vércukorszintet tekintve nyolc hét kamilla tea fogyasztás után. Így legalább ennyi időt érdemes várni arra is, hogy tartósan enyhítse a pattanásokat. Ezen kívül az is segíthet, ha jó minőségű, bio kamillát vásárolsz, és minden tekintetben ügyelsz az életmódodra.