Minimális erőfeszítés, nagy hozam – a passzív bevétel gyakorlatilag önmagát termeli. Ez persze nagyon jól hangzik, de vajon működhet?
A passzív jövedelem – olyan jövedelem, amelynek megszerzéséhez és fenntartásához minimális munkára van szükség – egykor főként a gazdagok sajátja volt. Ők olyan eszközökkel rendelkeztek, mint a bérbe adott ingatlanok, vagy olyan befektetési portfóliókat építettek, amelyek óramű pontossággal fizettek osztalékot. A világjárvány óta azonban a fogalom új életre kelt. Az ezredfordulósok és a Z generációsok vezetik a csapatot, akik egyre kreatívabb módszereket találnak a passzív jövedelemforrások kialakítására.
Szakértők szerint a passzív jövedelem iránti jelenlegi érdeklődés a kihívásokkal teli munkahelyi környezet és a közösségi média hatásának együttállásából ered.
A közösségi média szerint sikerülhet
A TikTok és az Instagram tele van olyan videókkal és posztokkal, amelyek arról szólnak, hogyan lehet „álmodban” is pénzt keresni.
Az egyik TikTok-videóban, amely 10 millió megtekintésnél és 800 000 kedvelésnél jár, egy tartalomkészítő azt mondja a követőinek, hogy több millió forintot kereshetnek azzal, hogy megterveznek egy üres naplót, amelyet aztán az Amazon kinyomtat és elad. Ahogy mondja, „hátradőlhetnek és begyűjthetik az összes nyereséget, miközben az Amazon elvégzi a munkát.” Egy másikban egy influencer azt mondja a nézőknek, hogy „teljesen kezdőként havi 5-10 ezer dollárt (1,5-3 millió forintot) kereshetnek online” azzal, hogy mások termékeit népszerűsítik a közösségi médiában.
Túl szép, hogy igaz legyen?
Az amerikai népszámlálási hivatal szerint az amerikai háztartások 20%-a rendelkezik passzív jövedelemmel, a medián jövedelem pedig évi 4200 dollár (3390 font) körül van. Becslések szerint az ezredfordulósok mintegy 36%-a már bír valamilyen passzív jövedelemmel.
A 38 éves Sajan Devshi például a Covid alatt kezdett passzív jövedelemforrást keresni, és úgy döntött, hogy elindít egy diákokat segítő, oktatási tematikájú weboldalt. Bonyolultabbnak találta a projektet, mint ahogyan azt elképzelte. Októberben alig több mint 200 font (kb. 86 000 Ft) nyereséget termelt, miközben naponta körülbelül egy-két órát tölt a projektnek szentelve – ez lényegesen több munka, mint amire számított.
„Azt mondanám az embereknek, hogy ez a tisztán passzív jövedelemről szóló elképzelés valójában nem úgy igaz, ahogyan azt elképzelik.” Devshi reméli, hogy a honlapja végül eléri az általa „karbantartási” szakasznak nevezett állapotot, amikor a munkaterhelése csökken, de az oldal továbbra is nyereséges marad. Arra azonban mindenkit figyelmeztet: a semmiből nem lesz pénz, és munkát mindenbe tenni kell.