Óvja kéményét az időjárástól: szereljen fel kéménytetőt

Óvja kéményét az időjárástól: szereljen fel kéménytetőt

Címlap / Otthon / Kert és terasz / Óvja kéményét az időjárástól: szereljen fel kéménytetőt

A kémény szerkezete, felépítése sokak számára alapvetően nem ismeretlen, egy darabig. Amíg a belső alkatrészekről van szó, addig a tájékozottság nem ritka jelenség. Viszont abban a pillanatban, hogy a figyelem célkeresztjébe a külső szerkezeti részek kerülnek, a legtöbben tanácstalanul néznek. Nincsen ezzel alapjáraton semmi baj. Nem elvárás, hogy mindenki kívül-belül ismerje a kéményét. Ugyanakkor érdemes egy-két apróságot tisztázni, mert például a kéményfej funkcionalitása nagyban hozzájárulhat az egész rendszer egészségéhez, ezáltal hosszú élettartamához. (x)

Mi is az a kéményfej?

Ahhoz, hogy a kéményrendszer maximális hatékonysággal működjön, elengedhetetlen, hogy az alkatrészek kompatibilisek legyenek egymással. A kéményfej a legtöbb tervről nem hiányzik, viszont a gond ott kezdődik, hogy a megvalósítás szakaszáig sokszor nem jut el. Mi a funkciója? Megakadályozza, mégpedig maradéktalan hatékonysággal a víz, a különböző szennyeződések és az élőlények bejutását a rendszerbe.

A kéménykorona, csak hogy kicsit tovább bővítsük a szakzsargont, egy olyan lemez, ami gyakorlatilag megóvja a kémény tetejét. A kéménytető nem azonos vele. Míg utóbbi fémből készül a leggyakrabban, és a kémény nyílását fedezi, addig a korona a kémény teljes felső részét lefedi. Betonból, kőből, vagy fémből egyaránt előállítható. A tégla és a habarcs nem megengedettek az esetében, hiszen ezek az anyagok nem képesek ellenállni az extrém időjárási viszontagságoknak. Amikből, nem nehéz beismerni, manapság bőven akad kis hazánkban.

Mennyibe kerül a koronázási szertartás?

A kéménytető, valamint a korona kiépítése szervesen hozzátartozik a kéményrendszer felépítéséhez. Elvileg. Azaz a tervezés fázisában már érdemes nagy hangsúlyt fektetni ezekre az aprónak tűnő, de valójában óriási jelentőséggel bíró részletekre. Amennyiben a megbízott kéményépítő mester referenciákkal és gyakorlattal rendelkezik, nem történhet baj. Ekkor borítékolható, hogy ezek a külső alkatrészek sem maradnak ki a képletből.

Jó kérdés, hogy sokan miért feledkeznek meg róluk. A kapkodás, a sietség, a figyelmetlenség és a hozzá nem értés egyaránt meghúzódhatnak a háttérben. Ami, azonban biztos, hogy az a szakember, aki évek tapasztalatával büszkélkedik, egy percig sem veszi félvállról ezeket az egységeket.

Ami az árképzést illeti: a kéményfej, illetve a kéménykorona a kéményrendszer szerves alkotóelemei. Nem különülnek el tőle, pusztán hangsúlyosak feladataik miatt. Vagyis külön nem kell velük számolni, a kémény építésének komplett díjába beletartozik a kiépítésük.

Az, hogy a komplex rendszer telepítése mennyibe kerül, ezernyi tényező függvénye. Az egyéni terveztetés fázisában már eléggé jól letisztulhat a kép, ami az anyagiakat illeti. Ekkor már megközelítően megállapítható, hogy mekkora pénzügyi munícióval ildomos kalkulálni. Ami biztos, hogy ez a terület sem az, ahol a spórolás az elsődleges cél. A minőségi kémény nemcsak évtizedekre szól, hanem biztonságot is teremt a megfelelő kivitelnek köszönhetően.

Kőműves is kiépítheti a kémény tetejét?

Nem egyszer fordul elő, hogy kőműves habarcsból készíti el a kémény felső részét. A habarcs kiváló anyag a téglák összetapasztásához, de ahogy azt fentebb már említettük, teljesen alkalmatlan kéménykoronának. Egyszerűen szétmállik a nem megfelelő körülmények hatására. Szóval nem, ez a feladat nem a kőműves dolga. A kéményépítő mester szakértelme elengedhetetlen a kialakítás során. Érdemes időről időre a kémény tetejét is ellenőriztetni. Ez az, ami lentről abszolút nem látható, azaz a hiteles kontrollálás ismérve, hogy a tetőn történik.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!