Gondoltad volna, hogy világszerte jelenleg körülbelül 537 millióan érintettek a cukorbetegségben, és az esetek közel 50%-át nem diagnosztizálják? Talán ennél is ijesztőbb, hogy a mai világban gyakorlatilag bárki érintett lehet valamelyik fajtájában, kezeletlenül pedig borzasztó szövődményekhez vezethet. Többek közt ezekre a tényekre hívja fel a figyelmet a mai napra, november 14-ére eső diabétesz világnapja.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Elképesztően sokakat érint
A diabétesz, vagy közismertebb nevén cukorbetegség napjainkban rendkívül sokakat, nagyjából 537 millió embert érint. A szakértők előrejelzése szerint ez a szám az elkövetkezendő években még tovább fog emelkedni. 2030-ra 643 millióra, 2045-re pedig 783 millióra teszik a cukorbetegségben érintettek számát – írja a Cleveland Clinic. Vagyis rengeteg új eset várható, pedig kellő odafigyeléssel sok esetben megelőzhető lenne.
Ezekről a tünetekről ismerhető fel
A cukorbetegségre számos kellemetlen tünet utalhat, a legtöbbeket érintő 2-es típusú cukorbetegségnél azonban a Cleveland Clinic szerint sokan ezeket jó ideig észre sem veszik, de még az is előfordulhat, hogy egy ideig nem is jelentkeznek tünetek. A legtöbben egy rutin vérvételnél találkoznak magas vércukorszinttel, és annak hatására indulnak el olyan vizsgálatok, amelyek segíthetnek kimutatni.
De akár 2-es típusú cukorbetegségről van szó, akár egy másik fajtájáról, vannak tünetek, amelyeket ha te is tapasztalsz, semmiképp nem érdemes figyelmen kívül hagynod. A legjobb, ha a lehető leghamarabb utánajársz, mi állhat mögöttük. Ha cukorbetegség, akkor az alábbi tünetek a leggyakoribbak:
- fokozott szomjúság és szájszárazság,
- gyakori vizelés,
- fáradtság,
- homályos látás,
- megmagyarázhatatlan fogyás
- a kezet/lábat érintő zsibbadás vagy bizsergés,
- lassan gyógyuló sebek vagy vágások.
- gyakori bőr- és/vagy hüvelygombás fertőzések.
Bármelyik tünetet is észleled, érdemes mielőbb felkeresned a háziorvosodat. Még tünetmentesen is tanácsos legalább évente részt venni egy vérvételen, amin többek közt a vércukrodat is ellenőrzik.