Ezért ne titkold az érzéseidet a gyermeked elől 

Ezért ne titkold az érzéseidet a gyermeked elől 

Címlap / Életmód / Család / Ezért ne titkold az érzéseidet a gyermeked elől 

A felnőttkor nem csak azt jelenti, hogy saját magunk döntünk a sorsunkról, hanem azt is, hogy kénytelenek vagyunk kellemetlen élethelyzeteket is önállóan kezelni. Ez stresszt okoz. Ilyen élethelyzet lehet egy rossz házasság, a folyamatos munkahelyi stressz, de akár egy egészséggel kapcsolatos probléma is.

Egy 2020-as pszichológiai tanulmány a szülők érzelmi elfojtásának hatásait vizsgálta. A kutatásban 107 pár szülő és 7 és 11 év közötti gyermekeik vettek részt. Az eredmények bebizonyították, hogy azokban az esetekben, amikor a szülő úgy beszélgetett a gyermekével, hogy elnyomta érzelmeit, mind a szülő, mind a gyermek kevesebb melegséget érzett. Emellett szerettek volna mindketten hamarabb véget vetni a beszélgetésnek.

Sőt, amikor az anyák elfojtották az érzelmeiket, a gyerekek a stressz jeleit mutatták, méghozzá ugyanolyan erős stresszt, mint amilyet az anya éppen elfojtani igyekezett.

Apa és anya elválnak?

Természetes, hogy vannak dolgok, amelyeket a gyermekek még nem képesek megérteni teljes egészében, de a saját nyelvükre lefordítva igenis képesek felfogni annak súlyát. Amikor egy szülő bejelenti, hogy válni szeretne, akkor általában nem az a következő lépés, hogy anya és apa szaladnak a gyerekekhez elmondani azt.

Napokig, hetekig vagy rosszabb esetben hónapokig is titkolják a gyerekek elől ezt a házassági traumát. Közben egy szót sem ejtenek a témáról, és azt hiszik, az utód nem vesz észre semmit. Az igazság az, hogy egészen fiatal gyerekek is átveszik a szülői stresszt. Például bepisilnek éjszaka, búskomorrá vagy agresszívvá válnak az iskolában, de kérdezni nem mernek, mert szeretnének megfelelni annak a kimondatlan szabálynak, amit a szülők bevezettek, miszerint “erről nem beszélünk”.

Az érzelmi elnyomás senkinek sem előnyös. Sem neked, sem a gyermeked számára. Tudnod kell azt is, hogy az érzéseid elkerülése vagy eltitkolása megtaníthatja a gyermekedet is ugyanerre. Ez komoly következményekkel jár az érzelmi és mentális egészségére nézve.

Ksenia Chernaya/pexels.com

Hogyan oszd meg az érzéseidet a gyermekeddel?

Amikor szülőként egy olyan élethelyzetbe kerülsz, amiről tudod, hogy nincs rá valódi megoldás és nem tudsz kikerülni a negatív hatása alól, akkor előbb vagy utóbb a gyermekeddel is el kell beszélgetned a témáról. 

Vicki Botnick neves amerikai családterapeuta szerint az első és legfontosabb az, hogy nézz a gyerek szemébe a beszélgetés alatt. Először kérdezd meg tőle, hogy mit tud. Ezt követően röviden és egyszerűen mondd el neki, hogy mi az, ami miatt mérges, szomorú vagy csalódott vagy. Bármi is legyen, válás, haláleset, anyagi csőd, súlyos egészségi probléma, nem kell a körítés, a magyarázkodás. Egyszerűen csak mondd el, hogy mi történt.

Felesleges bagatellizálni, ha az ő életére is negatív hatással van a gond, hiszen ezzel becsapnád, amire később úgyis rájön. 

Ezután engedd, hogy kérdezzen, beszélgessen a témáról, de tudd, hogy nem kell megoldást kínálnod. Biztosítsd róla, hogy bármit is érez, nyugodtan beszéljen róla és közben mondd el neki, ha te is félsz vagy szomorú vagy. 

Vedd észre, ha segítség kell

Szülőként az egyik legfontosabb feladatunk, hogy egészséges lelkű gyereket neveljünk. Vannak helyzetek, amikor ehhez segítséget kell kérnünk és ez nem szégyen. A kamasz gyermekek egyébként is egy olyan időszakukat élik, amikor hajlamosak a túlzott érzelmi reakciókra. Nehezebb velük megtalálni a szót és szélsőségesen képesek elzárni magukat a felnőttek világától. Ha ilyenkor üt be egy családi krízis, akkor egy külső segítő, például gyermekpszichológus lehet az, aki útmutatást, támogatást nyújt a nehéz helyzetben. 

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!