Mindenkivel megesett már, hogy a nagy rohanásban az egyik fogmosás kimaradt, de nem is gondolnád, milyen következményei lehetnek annak, ha naponta csak egyszer kerítesz rá sort!
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Amikor étkezel, elkerülhetetlen, hogy a fogaid közé bekerüljenek apró, szemmel talán alig látható ételmaradékok. Amiről viszont azt hiszed, hogy nem okoz túl nagy bajt, valójában a baktériumok melegágya lesz. Ezek a kórokozók azonnal rávetik magukat, és minél hosszabb ideig van lehetőségük „étkezni”, annál több lesz belőlük. Amikor úgy döntesz, hogy átugrod például a reggeli fogmosást, valójában több millió baktériumot kell magad elé képzelned, amelyek a fogaid körül „utaznak”.
Ha eszel valamit, majd iszol mellé egy cukros üdítőt, ez a keverék ragacsos baktériumréteget képez a fogaidon, amit plakknak hívnak. Az itt lévő baktériumok olyan savat hoznak létre, amelyek azonnal támadni kezdik a fogzománcot, ez előbb-utóbb pedig elgyengül, majd megjelennek rajta a kis lyukak. Ezzel az a baj, hogy ha már elkezdődött egy folyamat, magától nem tud meggyógyulni, így hiába húzod-halasztod, muszáj fogorvoshoz menned.
De itt még mindig nincs vége a történetnek. Amikor fogat mosol, önmagában a fogkefével a baktériumoknak körülbelül csak 25%-át tudod eltüntetni. Az összes többi ott marad a nyelveden, szájpadlásodon, és a fogak közötti résekben. Ezért mondják azt, hogy maga a szájhigiénia este és reggel is három lépésből kellene, hogy álljon: az első a fogmosás, a második a fogselyem, majd végül jöhet a szájvíz.