14%-kal nagyobb a valószínűsége annak, hogy életed lángja a szülinapi tortáid lángja mellett alszik ki, mint bármelyik másik napon. Hogy miért? Ezt egészen biztosan még senkinek sem sikerült megmagyaráznia.
William Shakespeare. Ingrid Bergman, a Casablanca színésznője. A Feminine Mystique szerzője, Betty Friedan. Mindannyian híres személyiségek voltak, és mindannyian a születésnapjukon haltak meg.
Van némi statisztikai bizonyíték arra, hogy az év bármely más napjához képest az átlagosnál nagyobb az esélye annak, hogy valaki pontosan a születésnapján huny el. Ezt hívják „születésnapi hatásnak”.
Az Annals of Epidemiology című szakfolyóiratban 2012 augusztusában közzétett tanulmány az összes halálozási okot az elhunyt születési dátumának függvényében vizsgálta. Az adatokkal először a halál elhalasztásának elméletét akarták megvizsgálni, amely szerint egy beteg ember valahogyan késleltetheti az elkerülhetetlent, hogy még egy születésnapot megélhessen.
Ehelyett a kutatók éppen az ellenkezőre találtak bizonyítékot. Közel 2,4 millió svájci, 1 éves kort már betöltött ember halálozási adatait vizsgálva 1969 és 2008 között azt találták, hogy 13,8 százalékkal nőtt a halálozás lehetősége azon a napon, amikor az illető személynek születésnapja van. A 60 éves és idősebb emberek esetében ez a növekedés 18 százalékra ugrott.
Bizarr összefüggés a születésnap és az elhalálozás között
Az egyik kézenfekvő következtetés az, hogy az elhunytak öngyilkossággal halhattak meg. A feltételezések szerint gyakrabban fordul elő ünnepek, születésnapok és egyéb jelentős mérföldkövek idején, hogy valaki saját kezével vessen végez az életének. És bár ez is része volt az egyenletnek, a legtöbb esetben a halál oka régóta húzódó szív- és érrendszeri problémák, például szívroham, valamint olyan betegségek, mint a rák, illetve valamilyen baleset voltak. Érdekes módon a férfiak 44 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg a születésnapjukon valamilyen zuhanásos baleset következtében.
„Arra a következtetésre jutottunk, hogy a születésnapok gyakrabban végződnek halálosan, mint azt várni lehetne” – összegezte a tanulmány.
De mi lehet ennek az oka?
Az egyik elmélet szerint az emberek a születésnapjukon nagyobb fizikai aktivitást tapasztalnak, akár a tánc, akár a szexuális örömök, akár az általános bulizás miatt. A szív- és érrendszerre gyakorolt stressz beindíthatja a szunnyadó problémákat, és felgyorsíthatja a szív leállását.
A bulizás, az ivás annak is lehet a magyarázata, hogy az emberek hajlamosabbak az esésekre vagy más balesetek elszenvedésére ilyenkor. És ott van az emberi hiba összetevője is. Lehetséges, hogy a „születésnapi hatásnak” áldozatul esett emberek egy részénél a halálozási dátumát tévesen a születési dátummal megegyezően rögzítették.
De mi a helyzet a svájci tanulmány eredeti szándékával, amely azt vizsgálta, hogy lehet-e a halált késleltetni? Erre is van precedens. 1978-ban egy új ausztrál adótörvény eltörölte az örökösödési adót azok számára, akik 1979. július 1-je után hunytak el.
2000-ben pedig a The New York Times megállapította, hogy a halálesetek száma New Yorkban 2000 első hetében 50,8 százalékkal volt magasabb, mint 1999 első hetében. Az egyik magyarázat: 1999 végén a halál szélén álló embereknek sikerült összeszedniük erejüket, és elég sokáig kitartaniuk, hogy megéljék az új évezredet.
Hogy mi a tanulság? Talán annyi, hogy amennyivel több esélye van annak, hogy a szülinapunkon csap le ránk a kaszás, annyi van arra is, hogy az akaratunkkal el tudjuk odázni az elmúlást. Csak el kell kerülni a magas helyeket.